Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 14.19. Порушення встановленого порядку обліку етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції


Порушення встановленого порядку обліку етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції при їх виробництві або обороті -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від сімдесяти тисяч до вісімдесяти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 14.19. Порушення встановленого порядку обліку етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції"
  1. Стаття 12 . Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  2. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2. Для
  3. Стаття 14.19. Порушення встановленого порядку обліку етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції
    Порушення встановленого порядку обліку етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції при їх виробництві або обороті - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати
  4. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    1. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, складаються посадовими особами органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення відповідно до глави 23 цього Кодексу, в межах компетенції відповідного органу. Федеральним законом від 21.07.2011 N 252-ФЗ з 1 вересня 2012 роки частина 2 статті 28.3 буде доповнена
  5. 2. Свобода договорів
    Свобода договорів разом з рівністю учасників цивільних відносин і рядом інших принципів відноситься ст. 1 ГК до числа основних засад цивільного законодавства. Всі вони тісно пов'язані між собою. Немає сумнівів у тому, що свобода договорів перетвориться на фікцію, якщо тільки всі інші основні принципи не будуть реалізовані в цивільному законодавстві та практиці його застосування. Сенс
  6. § 9. Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі та фінансів
    Торгівля - галузь господарської діяльності, призначенням якої є забезпечення процесу переміщення товарів зі сфери виробництва в сферу споживання. Під фінансовими (фр. finance від СР-лат. Fmancia - дохід) відносинами слід розуміти суспільні відносини у сферах акумуляції та перерозподілу грошових коштів. За допомогою фінансової діяльності забезпечуються
  7. Стаття 3.5. Адміністративний штраф
    1. Адміністративний штраф є грошовим стягненням і може виражатися у величині, кратній: 1) мінімального розміру оплати праці (без урахування районних коефіцієнтів), встановленому федеральним законом на момент закінчення або припинення адміністративного правопорушення (далі - мінімальний розмір оплати праці); 2) вартості предмета адміністративного правопорушення на момент закінчення або
  8. 3. Пpеступлений пpотив здоpовья населення, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних, сильнодіючих або отруйних речовин
    До пpеступлений пpотив здоpовья населення, сполучених з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних, сильнодіючих або отруйних речовин, відносяться такі найбільш небезпечні з усіх злочинів проти здоров'я населення і суспільної моралі, як незаконні виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання або збут наркотичних засобів або психотропних речовин
  9. 5. Злочини, що посягають на встановлений порядок ведення офіційних документів і документальне оформлення фактів, що мають юридичне значення
    Управлінська діяльність неможлива без її документального оформлення. Така форма дозволяє донести до керуючих суб'єктів точну інформацію, на основі якої приймаються відповідні владні рішення, а для керованих суб'єктів (громадян, посадових осіб, організацій) - вбрані в правову форму рішення, що підлягає виконанню. Тому дотримання порядку документарного обороту - одне
  10. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    Загальні положення. Для того щоб угода призвела до тих правових наслідків, яких бажають досягти її учасники, необхідний ряд умов, яким вона повинна відповідати. По-перше, здійснювати угоди можуть лише особи, що володіють такою складовою частиною дієздатності, як сделкоспособность. По-друге, потрібно, щоб особа дійсно бажало здійснити операцію і правильно висловило зовні волю на її