Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 14.9. Обмеження конкуренції органами влади, органами місцевого самоврядування


(в ред. Федерального закону від 17.07.2009 N 160-ФЗ)
1. Дії (бездіяльність) посадових осіб федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, інших здійснюють функції зазначених осіб органів або організацій, державних позабюджетних фондів, а також організацій, що беруть участь у наданні державних або муніципальних послуг, які недопустимі в відповідно до антимонопольного законодавства Російської Федерації і призводять або можуть призвести до недопущення, обмеження чи усунення конкуренції, а одно до обмеження вільного переміщення товарів (робіт, послуг), свободи економічної діяльності, за винятком випадків, передбачених частиною 3 статті 14.32 справжнього Кодексу, -
(в ред. Федерального закону від 06.12.2011 N 404-ФЗ)
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'ятнадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів.
2. Дії посадових осіб, зазначених у частині 1 цієї статті, які недопустимі відповідно до антимонопольного законодавства Російської Федерації і призводять або можуть призвести до недопущення, обмеження чи усунення конкуренції, а одно до обмеження вільного переміщення товарів (робіт, послуг), свободи економічної діяльності, якщо такі посадові особи були раніше піддані адміністративному покаранню за аналогічне адміністративне правопорушення, -
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів або дискваліфікацію на строк до трьох років.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 14.9. Обмеження конкуренції органами влади, органами місцевого самоврядування "
  1. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    обмеження. 1. Наявність громадянства РФ. До останнього часу іноземці, особи без громадянства не вправі були брати участь у місцевих виборах, як і в будь-яких інших виборах в Російській Федерації. Цей підхід спочивав на двох основних положеннях: на законодавчому визначенні суб'єктів права обирати і бути обраними - в якості останніх називалися саме громадяни РФ - і на запереченні за
  2. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  3. § 2. Поняття права власності
    обмежені в обороті, так і об'єкти, вилучені з обігу (ст. 129 ЦК). Абсолютність права власності. Другим (родовим) ознакою права власності є його абсолютність. По-перше, задоволення інтересу власника залежить лише від його дій; власник не потребує чиїй -небудь допомоги, чиєму-небудь посередництва. По-друге, стан присвоенности речі, як говорилося вище,
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  7. 2. Свобода договорів
    статтях ЦК. З певною часткою умовності можна стверджувати, що будь-яка з імперативних норм ГК, що відносяться до договорів, являє собою спосіб обмеження свободи договорів. Насамперед такі винятки відносяться вже до основного питання - про свободу укладення договору . У строго певних випадках допускається примушування до укладення договору. При цьому в силу п. 1 ст. 421 ГК сюди включаються
  8. 4. Порядок укладення державного контракту і його зміст
    стаття містить і іншу гарантію, на цей раз в рівній мірі для обох сторін. Мається на увазі, що у всіх інших випадках, крім зменшення бюджетних коштів, державний контракт може бути змінений лише за згодою сторін. Правда, слід мати на увазі, що обидві містяться в ЦК норми, з яких одна відноситься до наслідків зменшення бюджетних коштів, а інша - до підстав
  9. 4. Учасники страхових відносин
    стаття Кодексу складається з норм, відтворюючих положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно -правової форми,
  10. 1. Загальні положення
    статтях гол. 28 ЦК ("Укладення договору"): ст. 447 ("Укладення договору на торгах"), ст. 448 ("Організація і порядок проведення торгів"), а також ст. 449 ЦК ("Наслідки порушення правил проведення торгів"). Одні з цих норм відносяться тільки до конкурсу або тільки до аукціону, інші, адресовані торгам, поширюють свою дію на відповідні відносини незалежно від того, чи йде мова