ГоловнаАдміністративне, фінансове , інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 15.13. Ухилення від подання декларації про обсяг виробництва і обігу етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції або декларації про використання етилового спирту


Ухилення від подання декларації про обсяг виробництва і обігу етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції або декларації про використанні етилового спирту, або несвоєчасна подача однієї з таких декларацій, або включення в одну з таких декларацій завідомо перекручених даних -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до сорока тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
КонсультантПлюс: примітка.
Відповідальність юридичних осіб за використання не за цільовим призначенням бюджетних кредитів встановлена ??законами про федеральний бюджет на 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 роки.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 15.13. Ухилення від подання декларації про обсяг виробництва і обігу етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції або декларації про використання етилового спирту "
  1. Стаття 15.13. Ухилення від подання декларації про обсяг виробництва і обігу етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції або декларації про використання етилового спирту
    подання декларації про обсяг виробництва і обігу етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції або декларації про використання етилового спирту, або несвоєчасна подача однієї з таких декларацій, або включення в одну з таких декларацій завідомо перекручених даних - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від тридцяти до сорока мінімальних
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. § 9. Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі та фінансів
    статтями, обумовлена ??також § 2 розділу другого Конституції РФ, відповідно до якого всі закони і підзаконні акти, прийняті до набрання чинності діючої Конституції, можуть застосовуватися лише в тому випадку, якщо вони не суперечать конституційним нормам. Так само, як і в багатьох інших випадках, спільність розглянутих адміністративних проступків проявляється в порушенні правил
  4. Коментар до статті 14.19
    ухилення від подання даних декларацій або їх несвоєчасну подачу встановлена ст. 15.13 КоАП (див. коментар). 2. Відповідно до Інструкції з приймання, зберігання, відпуску, транспортування та обліку етилового спирту, затвердженої Міністерством харчової промисловості СРСР 25 вересня 1985, при обліку етилового спирту визначенню підлягають: обсяг водно-спиртового розчину, концентрація спирту
  5. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. Коментар до статті 15.13
    подача однієї з них або включення в одну з таких декларацій завідомо перекручених даних кваліфікуються як коментованого адміністративного правопорушення. 4. Згідно п. 3 ст. 20 Федерального закону "Про державне регулювання виробництва і обігу етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції" повторне протягом одного року повідомлення недостовірних відомостей у
  7. 4. Злочини, що посягають на фінансові інтереси держави та інших суб'єктів економічної діяльності
    статтями Кримінального кодексу, що встановлює відповідальність за злочини проти інтересів державної служби та служби в органах місцевого самоврядування (ст. 285, 290, 292 КК РФ) . Стаття 198 КК передбачає два види злочинів: основний (ч. 1) і кваліфікований (ч. 2). Частина 2 ст. 198 КК містить два кваліфікуючих ознаки: 1) вчинення діяння в особливо великому розмірі та 2)
  8. 5. Злочини, що посягають на встановлений порядок ведення офіційних документів і документальне оформлення фактів, що мають юридичне значення
    статтями про злочини проти особистості. Під знищенням розуміються винищення, припинення фізичного існування названих предметів. Пошкодження пов'язано з заподіянням предмету шкоди, коли його використання за прямим призначенням стає або взагалі неможливим, або істотно ускладнюється. Пошкодження відповідних предметів, що носить характер підробки, з метою подальшого
  9. 2. Свобода договорів
    статтях ЦК. З певною часткою умовності можна стверджувати, що будь-яка з імперативних норм ГК, що відносяться до договорів, являє собою спосіб обмеження свободи договорів. Насамперед такі винятки відносяться вже до основного питання - про свободу укладання договору. У суворо визначених випадках допускається примушування до укладення договору. При цьому в силу п. 1 ст. 421 ГК сюди включаються
  10. 1. Історія розвитку транспортного обслуговування організаціями промислового залізничного транспорту
    стаття УЖТ РФ допускає ситуацію, коли обслуговування як під'їзної колії, що примикає до залізничних колій загального користування, так і під'їзної колії контрагента здійснюється локомотивом залізниці на підставі договору про подачу та прибирання вагонів, що укладається з залізницею. Очевидно, що у відносинах з участю організацій промислового залізничного транспорту подібна