Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 17.1. Невиконання законних вимог члена Ради Федерації або депутата Державної Думи


1. Невиконання посадовою особою державного органу, органу місцевого самоврядування, організації або громадського об'єднання законних вимог члена Ради Федерації або депутата Державної Думи або створення перешкод у здійсненні їх діяльності -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох тисяч до трьох тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Недотримання посадовою особою встановлених строків надання інформації (документів, матеріалів, відповідей на звернення) члену Ради Федерації або депутатові Державної Думи -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до двох тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 17.1. Невиконання законних вимог члена Ради Федерації або депутата Державної Думи"
  1. Стаття 17.1. Невиконання законних вимог члена Ради Федерації або депутата Державної Думи
    законних вимог члена Ради Федерації або депутата Державної Думи або створення перешкод у здійсненні їх діяльності - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці . 2. Недотримання посадовою особою встановлених строків надання інформації (документів, матеріалів, відповідей на звернення) члену Ради
  2. 2. Договір позики за радянським цивільному праву
    стаття, згідно з якою кредитним договором може бути передбачено обов'язок банку чи іншої особи, що займається підприємницькою діяльністю, надати кредит у строки, в розмірі та на умовах, узгоджених сторонами. Особа, яка зобов'язана надати кредит, має право згодом відмовитися від кредитування при визнання боржника неплатоспроможним, невиконанні ним обов'язків по
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    статтях Кримінального кодексу. Об'єкт злочину - сукупність суспільних відносин, що регламентують основи (корінні інтереси) забезпечення безпечних умов існування суспільства. З об'єктивної сторони тероризм, передбачений ст. 205 КК, відбувається тільки у вигляді дій, виражених у двох альтернативних формах: а) у скоєнні вибуху, підпалу або інших дій, що створюють небезпеку
  5. 4. Відповідальність за конкретні види злочинів проти державної влади та інтересів державної служби та служби в органах самоврядування
    статтями гл. 30 Кодексу лише у випадках, спеціально встановлених відповідними статтями, зокрема, ст. 288 КК. Державними службовцями є громадяни Російської Федерації, які виконують в порядку, встановленому Федеральним законом, обов'язки з державної посади державної служби за грошову винагороду, що виплачується за рахунок коштів федерального бюджету або коштів
  6. § 3. Депутат представницького органу, член виборного органу місцевого самоврядування
    законодавства, статутами муніципальних утворень, іншими муніципальними правовими актами. Існує точка зору, згідно з якою депутат представляє інтереси лише виборців свого округу, якщо вибори проводилися за мажоритарною системою. Здається, що це неправильне розуміння депутатського призначення. Виникає закономірне питання, а як бути з тим населенням виборчого округу,
  7. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    невиконання делегованих повноважень - підстава відповідальності органу місцевого самоврядування), що орган місцевого самоврядування "вбудовується" в досить жорстку "зв'язку" з органами державної влади при реалізації державних повноважень. Для того щоб не потрапити під дію ст. 48, органам і посадовим особам місцевого самоврядування доведеться заздалегідь погоджувати всі свої
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  9. 8. Дія норм про договори в часі
    статтями ГК (4 і 422) за його межами на рівні федерального закону врегульовано питання про наслідки вступу в дію самого Кодексу. Оскільки новий Кодекс приймається не відразу, було визнано доцільним, як уже зазначалося, видати два федеральних Ввідних закону: один - від 30 листопада 1994 р. "Про введення в дію частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації", а інший - від
  10. 3. Застава
    невиконання цього обов'язку заставодавець повинен відшкодувати відповідному заставодержателю всі заподіяні ним збитки. Якщо відносини сторін можуть бути визначені як наступний заставу, тобто майно, що перебуває в заставі, стало предметом ще одного застави в забезпечення інших вимог, юридичні наслідки такої кваліфікації полягають в тому, що вимоги наступного