Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 17.6. Неподання інформації для складання списків присяжних засідателів


Неподання інформації, необхідної районної, міської, крайової або обласної адміністрації для складання списків присяжних засідателів, а також подання завідомо невірної інформації особою, на яку покладено обов'язок подавати таку інформацію, -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 17.6. Неподання інформації для складання списків присяжних засідателів"
  1. Стаття 17.6. Неподання інформації для складання списків присяжних засідателів
    інформації, необхідної районної, міської, крайової або обласної адміністрації для складання списків присяжних засідателів, а також подання завідомо невірної інформації особою, на яку покладено обов'язок подавати таку інформацію, - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. Коментар до статті 17.6
    неподання інформації, необхідної районної, міської, крайової або обласної адміністрації для складання списків присяжних засідателів відповідно до Закону РРФСР " Про судоустрій РРФСР ". Таким чином, порушення порядку складання списків присяжних засідателів у тих випадках, коли одержувачами інформації є інші особи, не підпадають під дію коментованої статті. Це
  4. 3.2. Конституційні основи (принципи) правосуддя
    інформації. Розміщення і використання відповідної радіо-і телевізійної апаратури допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні. На суддів покладається обов'язок забезпечити для населення та представників засобів масової інформації можливість бути присутнім при судовому розгляді справ. З метою посилення виховної ролі правосуддя практикуються різні
  5. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  6. Стаття 12. Обов'язки поліції
    інформацію про злочини, адміністративні правопорушення та події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, своєчасно вживати заходи, передбачені законодавством (п. 3); приймати і реєструвати повідомлення та іншу інформацію, що надходить у формі електронних документів, про злочини, про адміністративні правопорушення та про події, які загрожують особистій чи громадській
  7. Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції
    стаття введена Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ). Відповідно до ч. 2 зазначеної статті співробітник органів внутрішніх справ може перебувати в розпорядженні органів внутрішніх справ у випадках, передбачених: а) пунктом "а" ч. 1 цієї статті (при знаходженні за штатом (у разі ліквідації або реорганізації органу внутрішніх справ ( підрозділу), скорочення чисельності або штату
  8. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    інформації, а на органи, що здійснюють державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю. Одночасно з державною реєстрацією особи повинні отримувати (платно або безкоштовно) комплект документів з оподаткування на електронних або паперових носіях. Крім того, реєструючі органи повинні бути зобов'язані надати за заявкою будь-якого
  9. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  10. § 7. Розрахункові зобов'язання
    інформації та інші додаткові умови про здійснення розрахунків з використанням банківського рахунку. Крім того, деякі права та обов'язки учасників розрахунків прямо вказані в законі. Так, п. 1 ст. 857 ЦК передбачає обов'язок кредитної організації дотримуватися банківську таємницю. Стаття 856 ЦК встановлює відповідальність кредитної установи за несвоєчасне зарахування коштів на