Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 18.2. Порушення прикордонного режиму в прикордонній зоні


1. Порушення правил в'їзду (проходу) у прикордонну зону, тимчасового перебування, пересування осіб і (або) транспортних засобів у прикордонній зоні -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до п'ятисот рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Ведення господарської, промисловій чи іншої діяльності або проведення масових суспільно- політичних, культурних або інших заходів у прикордонній зоні, а одно зміст або випас худоби в карантинній смузі в межах прикордонної зони без дозволу прикордонних органів або з дозволу таких органів, але з порушенням встановленого порядку ведення господарської, промисловій чи іншої діяльності або порушення порядку проведення масових суспільно-політичних, культурних або інших заходів у прикордонній зоні -
(в ред. Федеральних законів від 30.06.2003 N 86-ФЗ, від 07.03.2005 N 15-ФЗ)
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від ста до трьохсот рублів; на посадових осіб - від трьохсот до п'ятисот рублів; на юридичних осіб - від трьох тисяч до п'яти тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змістом підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 18.2. Порушення прикордонного режиму в прикордонній зоні"
  1. Стаття 18.2. Порушення прикордонного режиму в прикордонній зоні
    1. Порушення правил в'їзду (проходу) у прикордонну зону, тимчасового перебування, пересування осіб і (або) транспортних засобів у прикордонній зоні - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від одного до п'яти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Ведення господарської, промисловій чи іншої діяльності або проведення масових суспільно-політичних, культурних
  2. Що значить - достатні підстави підозрювати?
    Закон, на жаль, не дає відповіді на це питання , дозволяючи трактувати відповідь як завгодно. Але безумовно, якщо після перевірки документів підозри не підтвердилися, значить, вони були недостатніми. У такому випадку у громадянина є підстави для оскарження подібних дій, тим більше якщо вони спричинили для нього несприятливі наслідки (про оскарження дій міліції , які порушують права і
  3. Терміни затримання
    . Строк адміністративного затримання не повинен перевищувати три години, за винятком випадків (ст. 27.5 КоАП), коли особа, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, може бути піддано адміністративному затримання на термін не більше 48 годин: - при необхідності встановлення особи або для з'ясування обставин правопорушення при посяганні на
  4. Використана література
    * (1) Див: Волженкін Б.В. Економічні злочини. Спб., 1999. С. 54. * (2) Див: Волженкін Б.В. Указ. соч. С. 52. * (3 ) Кримінальне право Росії. Особлива частина / За ред. А.І.Рарога. М., 1998. С. 142-143. * (4) Лопашенко Н.А. Питання кваліфікації злочинів у сфері економічної діяльності. Саратов, 1997. С . 15. * (5) Гаухман Л.Д., Максимов С.В. Злочини у сфері економічної
  5. 4. Злочини, що посягають на режим Державного кордону Російської Федерації і символи державності
    Незаконне перетинання Державного кордону Російської Федерації (ст. 322 КК). Об'єкт злочину - режим Державного кордону. Режим Державного кордону встановлюється федеральними законами, міжнародними договорами Російської Федерації і включає в себе правила: змісту Державного кордону; перетину Державного кордону особами і транспортними засобами;
  6. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". --- --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза ] -
  8. 13.9. Режим охорони Державного кордону Російської Федерації
    Державний кордон РФ - лінія і проходить по цій лінії вертикальна поверхня, що визначають межі державної території (суші, вод, надр і повітряного простору Російської Федерації), тобто просторовий межа дії державного суверенітету Російської Федерації. Режим Державного кордону включає правила: - змісту Державного кордону; -
  9. Стаття 100. Амбулаторне примусове спостереження і лікування у психіатра Коментар до статті 100
    У коментованій статті регламентуються питання призначення однієї зі специфічних примусових заходів медичного характеру - амбулаторного примусового спостереження та лікування у психіатра. Амбулаторне примусове спостереження і лікування у психіатра може бути застосоване лише щодо особи , яка за своїм психічним станом не потребує в приміщенні в психіатричний стаціонар.
  10. Стаття 188. Контрабанда Коментар до статті 188
    Об'єкт злочину - встановлений порядок переміщення товарів та інших предметів через митний кордон Російської Федерації. Відповідно до Закону РФ від 1 квітня 1993 р. N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації" Державний кордон РФ є лінія і проходить по цій лінії вертикальна поверхня, що визначають межі державної території (суші, вод, надр і