Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 18.3. Порушення прикордонного режиму в територіальному морі та у внутрішніх морських водах Російської Федерації


1. Порушення встановлених в територіальному морі та у внутрішніх морських водах Російської Федерації, в російській частині вод прикордонних річок, озер та інших водних об'єктів правил обліку, зберігання, виходу з пунктів базування і повернення в пункти базування, перебування на водних об'єктах російських маломірних самохідних і несамохідних ( надводних і підводних) судів (коштів) або засобів пересування по льоду -
(в ред. Федерального закону від 14.07.2008 N 118-ФЗ)
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Ведення в територіальному морі та у внутрішніх морських водах Російської Федерації, в російській частині вод прикордонних річок, озер та інших водних об'єктів промисловий, дослідницької, вишукувальної та іншої діяльності без дозволу (повідомлення) прикордонних органів або з дозволу (з повідомленням) таких органів, але з порушенням умов такого дозволу (повідомлення) -
(в ред. Федеральних законів від 30.06.2003 N 86-ФЗ, від 07.03.2005 N 15-ФЗ, від 14.07.2008 N 118-ФЗ )
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів з конфіскацією знарядь вчинення і предмета адміністративного правопорушення або без такої; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів з конфіскацією знарядь вчинення та предмета адміністративного правопорушення або без такої; на юридичних осіб - від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів з конфіскацією знарядь вчинення і предмета адміністративного правопорушення або без такої.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 18.3. Порушення прикордонного режиму в територіальному морі та у внутрішніх морських водах Російської Федерації"
  1. § 2. Види джерел МПП
    стаття і окремі положення деяких інших розділів Закону являють собою нормативний масив, що був у відповідних розділах Основ цивільного законодавства 1961 і 1991 рр.., А також цивільних кодексах союзних республік, зокрема ЦК УРСР 1964 р., що стосується МПП, проте істотно доповнений новими колізійними принципами та правовими рішеннями сучасного характеру.
  2. Терміни затримання
    порушенні, може бути піддано адміністративному затримання на термін не більше 48 годин: - при необхідності встановлення особи або для з'ясування обставин правопорушення при посяганні на встановлений режим Державної кордону РФ і порядок перебування на території Російської Федерації, а також вчиненого у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному
  3. Стаття 18.3. Порушення прикордонного режиму в територіальному морі та у внутрішніх морських водах Російської Федерації
    порушенням умов такого дозволу (повідомлення) - (в ред. Федерального закону від 30.06.2003 N 86-ФЗ) тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією знарядь вчинення і предмета адміністративного правопорушення або без такої; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів
  4. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    статтях Кримінального кодексу. Об'єкт злочину - сукупність суспільних відносин, що регламентують основи (корінні інтереси) забезпечення безпечних умов існування суспільства. З об'єктивної сторони тероризм, передбачений ст. 205 КК, відбувається тільки у вигляді дій, виражених у двох альтернативних формах: а) у скоєнні вибуху, підпалу або інших дій, що створюють небезпеку
  5. 4. Злочини, що посягають на режим Державного кордону Російської Федерації і символи державності
    порушенням зазначених правил. З урахуванням взаємних інтересів Російської Федерації та суміжних держав окремі правила режиму Державного кордону можуть не встановлюватися, а характер встановлюваних правил може бути спрощеним. Державний кордон Російської Федерації є лінія і проходить по цій лінії вертикальна поверхня, що визначають межі державної території
  6. 13.9. Режим охорони Державного кордону Російської Федерації
    порушенням зазначених правил. Правилами утримання Державного кордону регулюється порядок установки, збереження та підтримки в справному стані прикордонних знаків, їх контрольних оглядів, обладнання та утримання прикордонних просік, проведення спільних з суміжною державою перевірок проходження Державного кордону. Документи спільних перевірок проходження
  7. Стаття 252. Забруднення морського середовища Коментар до статті 252
    статтях про відповідальність за екологічні злочини не робиться жодної різниці між "шкодою здоров'ю" (ст. ст. 246, 248, 250, 254 та ін КК РФ) і "істотною шкодою здоров'ю" (ч. 1 ст. 247, ч. 2 ст. 252 КК РФ). Не проводиться такої відмінності і в Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 5 листопада 1998 р. "Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за екологічні
  8. Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виняткової економічної зоні Російської Федерації Коментар до статті 253
    стаття складається з двох частин, які передбачають різні за своїми об'єктивними і суб'єктивними ознаками злочину. Частина 1 ст. 253 КК РФ передбачає відповідальність за порушення законодавства про континентальний шельф Російської Федерації та виключній економічній зоні Російської Федерації, не є екологічними злочинами. Ці порушення посягають на відносини по
  9. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу . Ні з
  10. 30.3. Управління портами
    порушенням природоохоронного законодавства України, до надання власникам суден або вантажів доста-точного забезпечення відповідних вимог. Відповідальність за збитки, завдані необгрунтованою затримкою судна або вантажу, несуть особи, на вимогу яких відбулося затримання. Розпорядження щодо затримання діє протягом 72 годин. Якщо протягом