- Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
- Стаття 322. Незаконне перетинання Державного кордону Російської Федерації Коментар до статті 322
порушенням зазначених вимог, а також її перетин в невстановлених місцях, якими є пункти пропуску. Під пунктом пропуску через Державний кордон РФ розуміється територія (акваторія) в межах залізничної, автомобільної станції або вокзалу, морського (торговельного, рибного, спеціалізованого), річкового (озерного) порту, аеропорту, військового аеродрому, відкритих для
- Стаття 341. Порушення правил несення прикордонної служби Коментар до статті 341
порушенні правил несення прикордонної служби і може бути виражена у дії чи бездіяльності. Диспозиція є бланкетной і вимагає звернення до відповідних правил несення прикордонної служби. Злочин може полягати в самовільної отлучке, сні в період служби, самовільному пропуску через кордон осіб або товарів, порушенні правил застосування зброї і т.п. Обов'язковою ознакою
- Стаття 12. Обов'язки поліції
стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
- Стаття 2.5. Адміністративна відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів
порушення відповідно до дисциплінарних статутів. Співробітники органів внутрішніх справ, органів кримінально-виконавчої системи, Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин та митних органів несуть відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до нормативними правовими актами, що регламентують порядок
- Стаття 18.1. Порушення режиму Державного кордону Російської Федерації
порушення порядку проходження таких осіб та (або) транспортних засобів від Державного кордону Російської Федерації до пунктів пропуску через державний кордон Російської Федерації та у зворотному напрямку, за винятком випадків, передбачених статтею 18.5 цього Кодексу, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі до десяти мінімальних розмірів оплати праці;
- Коментар до статті 18.8
стаття введена Федеральним законом від 10 січня 2003 р. N 7-ФЗ) залежно від мети в'їзду іноземного громадянина в Російську Федерацію і цілі його перебування в Російській Федерації іноземному громадянину видається віза, яка може бути дипломатичної, службової, звичайної, транзитної і візою тимчасово проживає особи. Віза - видане уповноваженим державним органом дозвіл
- § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
- § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
- § 2. Правове становище публічних утворень
порушеннях принципу юридичної рівності суб'єктів цивільного права. Інша справа, що норму ЦК про рівних засадах участі публічних утворень не варто ідеалізувати. Законодавець досить непослідовний і часто, в іншому галузевому законодавстві, встановлює фактичні переваги для публічних утворень. Особливо це характерно для бюджетного законодавства, яким
|