Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 19.7.6. Незаконна відмова у доступі посадової особи податкового органу до огляду територій, приміщень платника податків, щодо якого проводиться податкова перевірка


(введена Федеральним законом від 27.07.2010 N 229-ФЗ)
Незаконна відмова в доступі, а так само незаконне перешкоджання доступу посадової особи податкового органу, що проводить податкову перевірку відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори, до огляду виробничих, складських, торгових та інших приміщень і територій, що використовуються платником податку для отримання доходу або пов'язаних з утриманням об'єктів оподаткування, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі десяти тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 19.7.6. Незаконна відмова в доступі посадової особи податкового органу до огляду територій, приміщень платника податків, щодо якого проводиться податкова перевірка "
  1. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  2. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 січня. Коментована стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  4. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2. Для
  5. 8.2. Адміністративно-правовий статус об'єднань громадян
    Специфіка об'єднань громадян як суб'єкта адміністративного права виявляється у взаєминах об'єднання з державними органами, насамперед з органами виконавчої влади. Держава забезпечує додержання прав і законних інтересів легалізованих в установленому законодавством порядку об'єднань громадян. Відносно окремих їх видів Верховною Радою України
  6. Що значить - достатні підстави підозрювати?
    Закон, на жаль, не дає відповіді на це питання, дозволяючи трактувати відповідь як завгодно. Але безумовно, якщо після перевірки документів підозри не підтвердилися, значить, вони були недостатніми. У такому випадку у громадянина є підстави для оскарження подібних дій, тим більше якщо вони спричинили для нього несприятливі наслідки (про оскарження дій міліції, які порушують права і
  7. Глава 15. Речових ЕФЕКТ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ
    Важливе місце в цивільному праві займають договори, спрямовані на передачу речі у власність набувача. Насамперед це договір купівлі-продажу. Супровідний ці договори передача самої речі (традиція), виділилася в самостійний акт в рамках римського класичного права і з тих пір існує окремо, знаменуючи перехід власності (ст. 223 ЦК). Таким чином, вже в наявності
  8. Стаття 14. Затримання
    Коментар до статті 14 січня. Комментируемая глава регламентує застосування поліцією наступних заходів державного примусу: затримання; входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки і території; оточення (блокування) ділянок місцевості, житлових приміщень, будівель та інших об'єктів; формування та ведення банків даних про громадян. Закон 1991 про міліції не
  9. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Січня. У даній статті встановлено обов'язки поліції, а в наступній статті передбачені її права . Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, до переліку обов'язків поліції включені функції, які не були враховані в Законі 1991 про міліції, але які міліція здійснювала у відповідності з іншими законодавчими та іншими нормативними
  10. 3. Загальна характеристика структури Особливої ??частини Кримінального кодексу РФ
    Розділ VII "Злочини проти особи" - перший в Особливої ??частини Кримінального кодексу. Він складається з 5 розділів і 54 статей і є одним з найбільших розділів Кодексу. Залежно від цінності видових об'єктів глави розділу об'єднують норми про злочини проти життя і здоров'я (гл. 16), про злочини проти волі, честі та гідності особи (гл. 17), про злочини проти статевої