Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.25. Органи охорони території державних природних заповідників і національних парків


1. Органи охорони територій державних природних заповідників і національних парків розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 8.39 цього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право головні державні інспектори з охорони територій державних природних заповідників і національних парків, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.25. Органи охорони території державних природних заповідників і національних парків "
  1. Стаття 262. Порушення режиму особливо охоронюваних природних територій і природних об'єктів Коментар до статті 262
    статтями. Однак якщо такі діяння призвели до заподіяння істотної шкоди заповіднику або заказнику як цілісної екосистемі, вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених ст. ст. 250, 256, 258, 262 та ін КК РФ. Аналогічна кваліфікація скоєного буде і в тому випадку, якщо будь-яке інше екологічний злочин пов'язане з порушенням режиму особливо охоронюваних територій та
  2. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства , установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  3. § 6. Надзвичайні екологічні ситуації
    органи влади та самоврядування для реалізації ними викладених нижче заходів, спрямованих на постановку питання про визнання території зоною надзвичайної екологічної ситуації, надання допомоги зазначеним органам у складанні матеріалів, що характеризують екологічний стан території, при необхідності - самостійний збір та підготовка цих матеріалів для подання в Госкомекологіі
  4. § 1. Правові заходи захисту повітря
    органи в галузі охорони навколишнього середовища. Обмеження діяльності і припинення викидів У випадках порушення умов і вимог, передбачених дозволами, або коли виникає загроза здоров'ю населення, викид шкідливих речовин повинен бути обмежений, призупинений або заборонений за рішенням органу, який здійснює державний контроль за охороною атмосферного повітря. Для цього може
  5. § 5. Лікувально-оздоровчі місцевості
    органи. У зв'язку з прийняттям цієї постанови Уряду Росії Міністерством охорони навколишнього середовища і природних ресурсів РФ 14 травня 1996 видано наказ "Про посадових осіб Міністерства охорони навколишнього середовища та природних ресурсів Російської Федерації та його територіальних органах, що здійснюють повноваження з охорони, контролю і регулювання використання тваринного світу і середовища її
  6. § 2. Правовий режим земель особливо охоронюваних природних територій
    органи державної влади суб'єктів РФ вправі приймати рішення про резервування земель, які передбачається оголосити землями особливо охоронюваних природних територій, з подальшим вилученням таких земель, у тому числі шляхом викупу, і про обмеження на них господарської діяльності (п. 5 ст. 95 ЗК РФ). 4. З метою захисту земель особливо охоронюваних природних територій від несприятливих
  7. Глава 6. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях 27-38 визначає як власні повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, так і делеговані. Серед останніх можна виділити наступні : у сфері соціально-економічного та культурного розвитку, планування та обліку: - розгляд і узгодження планів підприємств, установ та організацій, які не є комунальною власністю відповідних
  8. 11.1. Загальні положення
    органи в галузі охорони навколишнього природного середовища: Державний комітет Російської Федерації з охорони навколишнього природного середовища. Міністерство природних ресурсів Російської Федерації, Державний земельний комітет Російської Федерації та ін Певною компетенцією в регулюванні екологічних відносин мають законодавчі і виконавчі органи суб'єктів Російської Федерації і
  9. Стаття 27. Обмеження оборотоздатності земельних ділянок
    органи; (в ред. Федеральних законів від 30.06.2003 N 86-ФЗ, від 07.03.2005 N 15-ФЗ) 3) будівлями, будівлями і спорудами, в яких розміщені військові суди; 4) об'єктами організацій федеральної служби безпеки; 5) об'єктами організацій федеральних органів державної охорони; 6) об'єктами використання атомної енергії, пунктами зберігання ядерних матеріалів і радіоактивних речовин;
  10. Стаття 95. Землі особливо охоронюваних природних територій
    органи державної влади суб'єктів Російської Федерації має право приймати рішення про резервування земель, які передбачається оголосити землями особливо охоронюваних природних територій, з подальшим вилученням таких земель, у тому числі шляхом викупу, і про обмеження на них господарської діяльності. 6. Землі і земельні ділянки державних заповідників, національних парків знаходяться в