Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 262. Порушення режиму особливо охоронюваних природних територій і природних об'єктів Коментар до статті 262

Об'єктом даного злочину є суспільні відносини з охорони особливо цінних в екологічному плані природних територій і природних об'єктів.
Перелік і правовий режим особливо охоронюваних природних територій та природних об'єктів встановлюються системою законів та підзаконних нормативних актів у галузі охорони навколишнього середовища, природної і культурної спадщини, а також інших, прийнятих Російською Федерацією, суб'єктами РФ, органами місцевого самоврядування, міністерствами та відомствами. До них, зокрема, відносяться: Федеральні закони від 14 березня 1995 р. N 33-ФЗ "Про особливо охоронюваних природних територіях" (1); від 27 січня 1995 р. N 26-ФЗ "Про природні лікувальні ресурси, лікувально-оздоровчих місцевостях і курортах "(2), від 1 травня 1999 р. N 94-ФЗ" Про охорону озера Байкал "(3), від 7 травня 2001 р. N 49-ФЗ" Про території традиційного природокористування нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу Російської Федерації "(4); ЛК РФ (ст. ст. 59, 102 - 107); ЗК РФ; Указ Президента РФ від 27 березня 1992 р. N 309" Про особливо охоронюваному еколого-курортному регіоні РФ "(5); нормативні акти регіонального значення, наприклад Постанова Уряду РФ від 23 квітня 1993 р. N 359 "Про створення в Камчатської області державного природного заповідника" Командорський "(6), Постанова Уряду РФ від 15 липня 1992 р. N 488" Про встановлення меж та режиму округів санітарної охорони курорту Талги в Республіці Дагестан, родовища мінеральних вод в м. Волгограді і Красноуфимского родовища мінеральних вод у Свердловській області "(7).
--- ---
(1) СЗ РФ. 1995. N 12. Ст. 1024.
(2) СЗ РФ. 1995. N 9. Ст. 713.
(3) СЗ РФ. 1999. N 18. Ст. 2220.
(4) СЗ РФ. 2001. N 20. Ст. 1472.
(5) Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 15. Ст. 783.
(6) Саппа РФ. 1993. N 17. Ст. 1558.
(7) Саппа РФ. 1992. N 4. Ст. 182.
конкретизується правовий режим особливо охоронюваних територій та об'єктів природного середовища в індивідуальних нормативних актах про них, наприклад, в таких, як: Положення про державних природних заповідниках в РРФСР, затверджене Постановою Уряду РРФСР від 18 грудня 1991 р. N 48 (в ред. від 23 Квітень 2003) (1); Положення про національних природних парках РФ, затверджене Постановою Уряду РФ від 10 серпня 1993 р. N 769 (2); Положення про пам'ятники природи федерального значення (затверджено Наказом Мінприроди Росії від 25 січня 1993 р. N 15) (3); Загальне положення про державних природних заказниках загальнореспубліканського (федерального) значення в РФ (затверджено Наказом Мінприроди Росії від 25 січня 1993 р. N 14) (4).
--- ---
(1) Саппа РФ. 1991. N 4. Ст. 25.
(2) Саппа РФ. 1993. N 34. Ст. 3180.
(3) Російські вести. 1993. N 33.
(4) Саппа РФ. 1993. N 34. Ст. 3180.
Предмет злочину - особливо охоронювані природні території та природні об'єкти: заповідники, заказники, національні парки, пам'ятки природи та ін (1).
---
(1) У диспозиції ст. 262 КК РФ на відміну від її назви йдеться тільки про природних територіях. Насправді слід мати на увазі і те й інше.
Природні об'єкти , що мають особливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне, оздоровче й інша цінне значення, перебувають під особливою охороною. Для охорони таких природних об'єктів встановлюється особливий правовий режим, у тому числі створюються особливо охоронювані природні території. Порядок створення та функціонування таких територій регулюється законодавством про особливо охоронюваних природних територіях (ч. ч. 1, 2 ст. 58 Федерального закону "Про охорону навколишнього середовища").
З урахуванням відмінностей у статусі і режимі особливо охоронюваних територій встановлюються такі їх категорії:
а) державні природні заповідники, в тому числі біосферні;
б) національні парки;
в) природні парки ;
г) державні природні заказники;
д) пам'ятники природи;
е) дендрологічні парки та ботанічні сади;
ж) лікувально-оздоровчі місцевості і курорти.
Перераховані особливо охоронювані території та об'єкти утворюють природно-заповідний фонд. Рішеннями органів державної влади вони вилучаються повністю або частково з господарського обороту. Вилучення земель природно-заповідного фонду забороняється, за винятком випадків, передбачених федеральними законами. Землі в межах територій, на яких розташовані природні об'єкти, що знаходяться під особливою охороною, не підлягають приватизації (ч. ч. 4, 5 ст. 58 Федерального закону "Про охорону навколишнього середовища ").
Уряд РФ, органи виконавчої влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування можуть встановити і інші категорії особливо охоронюваних природних територій (території, на яких знаходяться пам'ятники садово-паркового мистецтва, охоронювані берегові лінії , охоронювані річкові системи, охоронювані природні ландшафти, біологічні станції, мікрозаповедніков та ін.)
У містах федерального значення Москві і Санкт-Петербурзі повноваження органів місцевого самоврядування внутрішньоміських муніципальних утворень визначаються законами суб'єктів РФ - міст федерального значення.
Для кваліфікації вчиненого як злочину необхідно встановити, що піддався посяганню об'єкт був узятий під особливу охорону держави, оскільки в принципі охороні підлягають всі елементи природного середовища: земля, повітря, води, тваринний і рослинний світ , надра та ін
Державними природними заповідниками оголошуються вилучені повністю з господарського використання особливо охоронювані природні комплекси та об'єкти (землі, води, надра, рослинний і тваринний світ), що мають природоохоронне, наукове, еколого-освітнє значення як зразки природної природного середовища, типові або рідкісні ландшафти, місця збереження генетичного фонду рослинного і тваринного світу.
Державні природні заповідники також є науковими установами федерального значення, що мають на меті збереження та вивчення природного ходу природних процесів і явищ, генетичного фонду рослинного і тваринного світу, окремих видів і співтовариств рослин і тварин, типових та унікальних екологічних систем.
Статус державних природних біосферних заповідників мають державні природні заповідники, які входять в міжнародну систему біосферних резерватів, здійснюють глобальний екологічний моніторинг.
Національні парки є природоохоронними, еколого-просвітницькими та науково-дослідними установами федерального значення, території (акваторії) яких включають в себе природні комплекси та об'єкти, що мають особливу екологічну, історичну та естетичну цінність і які призначені для використання в природоохоронних, просвітницьких, наукових і культурних цілях і для регульованого туризму.
На територіях національних парків встановлюється диференційований режим з урахуванням їх природних, історико-культурних та інших особливостей. Виходячи з зазначених особливостей на територіях національних парків можуть бути виділені різні функціональні зони, в тому числі:
а) заповідна, в межах якої заборонені будь-яка господарська діяльність і рекреаційне використання території;
б) особливо охороняється, в межах якої забезпечуються умови для збереження природних комплексів і об'єктів та на території якої допускається суворо регульоване відвідування;
в) пізнавального туризму, призначена для організації екологічної освіти та ознайомлення з визначними об'єктами національного парку;
г) рекреаційна, призначена для відпочинку, розвитку фізичної культури і спорту;
д) охорони історико-культурних об'єктів, в межах якої забезпечуються умови для їх збереження;
е) обслуговування відвідувачів, призначена для розміщення місць нічлігу, наметових таборів та інших об'єктів туристського сервісу, культурного, побутового та інформаційного обслуговування відвідувачів;
ж) господарського значення, в межах якої здійснюється господарська діяльність, необхідна для забезпечення функціонування національного парку.
На територіях національних парків забороняється будь-яка діяльність, яка може завдати шкоди природним комплексам та об'єктам рослинного і тваринного світу, культурно-історичним об'єктам і яка суперечить цілям і завданням національного парку.
Природні парки є природоохоронними рекреаційними установами, що перебувають у віданні суб'єктів Російської Федерації, території (акваторії) яких включають в себе природні комплекси та об'єкти, що мають значну екологічну та естетичну цінність, і призначені для використання в природоохоронних, просвітницьких та рекреаційних цілях.
На територіях природних парків встановлюються різні режими охорони і використання залежно від екологічної та рекреаційної цінності природних ділянок.
Виходячи з цього на територіях природних парків можуть бути виділені природоохоронні, рекреаційні, Агрогосподарська і інші функціональні зони, включаючи зони охорони історико-культурних комплексів і об'єктів.
На територіях природних парків можуть бути заборонені або обмежені види діяльності, що тягнуть за собою зміну історично сформованого природного ландшафту, зниження або знищення екологічних, естетичних і рекреаційних якостей природних парків, порушення режиму утримання пам'яток історії та культури.
Державними природними заказниками є території (акваторії), що мають особливе значення для збереження або відновлення природних комплексів чи їх компонентів та підтримки екологічного балансу.
На територіях державних природних заказників постійно або тимчасово забороняється або обмежується будь-яка діяльність, якщо вона суперечить цілям створення державних природних заказників або заподіює шкоди природним комплексам та їх компонентів.
Завдання і особливості режиму конкретного державного природного заказника федерального значення визначаються положенням про нього, що затверджується спеціально уповноваженим на те державним органом Російської Федерації в області охорони навколишнього природного середовища за погодженням з органами виконавчої влади відповідних суб'єктів РФ.
Завдання і особливості режиму конкретного державного природного заказника регіонального значення визначаються органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, які прийняли рішення про створення цього державного природного заказника.
На територіях державних природних заказників, де проживають корінні нечисленні народи, чиї життєво важливі інтереси пов'язані з використанням природних ресурсів цих територій, які є їх історичними землями, допускається традиційне використання природних ресурсів з метою життєзабезпечення зазначених народів.
дендрологічні парки та ботанічні сади є природоохоронними установами, в завдання яких входить створення спеціальних колекцій рослин з метою збереження різноманітності і збагачення рослинного світу, а також здійснення наукової, навчальної та просвітницької діяльності.
Завдання, науковий профіль, юридичний статус, організаційний устрій, особливості режиму конкретного дендрологічного парку та ботанічного саду визначаються в положеннях про них, що затверджуються відповідними органами виконавчої влади РФ або суб'єкта РФ, які прийняли рішення про утворення цих установ.
Території (акваторії) , придатні для організації лікування та профілактики захворювань, а також відпочинку населення і володіють природними лікувальними ресурсами (мінеральні води, лікувальні грязі, ропа лиманів та озер, лікувальний клімат, пляжі, частини акваторій та внутрішніх морів, інші природні об'єкти та умови), можуть бути віднесені до лікувально-оздоровчим місцевостям.
У межах лікувально-оздоровчих місцевостей забороняється (обмежується) діяльність, яка може призвести до погіршення якості і виснаження природних ресурсів та об'єктів, які мають лікувальні властивості.
Для лікувально-оздоровчих місцевостей, де природні лікувальні ресурси відносяться до надр (мінеральні води, лікувальні грязі тощо), встановлюються округи гірничо-санітарної охорони, в інших випадках - округу санітарної охорони. Зовнішній контур округу санітарної (гірничо- санітарної) охорони є кордоном лікувально-оздоровчої місцевості. Режим таких територій визначається Федеральним законом від 23 лютого 1995 р. "Про природні лікувальні ресурси, лікувально-оздоровчих місцевостях і курортах", а також Положенням про округи санітарної і гірничо-санітарної охорони лікувально-оздоровчих місцевостей і курортів федерального значення, затвердженим Постановою Уряду РФ від 7 грудня 1996 р. N 1425 (в ред. від 19 липня 2006 р.) (1).
--- ---
(1) СЗ РФ. 1996. N 51. Ст. 5798; 2006. N 30. Ст. 3408.
Пам'ятками природи є окремі унікальні непоправні природні об'єкти і природні комплекси, що мають реліктове, наукове, історичне, еколого-просвітницьке значення і потребують особливої охорони держави: ділянки мальовничих або історично цінних місцевостей; еталонні ділянки незайманої природи; ділянки з переважанням культурного ландшафту (старовинні парки, алеї, канали, стародавні копальні і т.д.); об'єкти, що послужили основою для створення видатних творів літератури і мистецтва, а також пов'язані з життям відомих людей; місця зростання і проживання цінних, реліктових, нечисленних, рідкісних зникаючих видів рослин і тварин, у тому числі на кордонах їх ареалів; місця зростання рослин - індикаторів стану і динамічних тенденцій ландшафту; лісові масиви і ділянки лісу, особливо цінні за своїми характеристиками (породному складу , продуктивності, генетичним якостям і т.п.), а також зразки видатних досягнень лісогосподарської науки і практики; невеликі дендрологічні парки; унікальні форми рельєфу і пов'язані з ними ландшафти (гори, групи скель, ущелини, каньйони, льодовикові цирки, печери і т . п.); місцезнаходження рідкісних або особливо цінних палеонтологічних об'єктів; термальні джерела і т.д.
  Пам'ятниками природи не можуть бути оголошені природні об'єкти та комплекси, що знаходяться на території державних природних заповідників, заповідних зон національних природних парків, пам'яток історії та культури, а також входять до складу природних комплексів, вже оголошених пам'ятками природи.
  З об'єктивної сторони злочин полягає в порушенні режиму особливо охоронюваних природних територій та природних об'єктів, що спричинило заподіяння значної шкоди.
  Порушення режиму охорони може виражатися в незаконному проведенні робіт, будівництві, русі транспорту, знищенні, руйнуванні, пошкодженні чи іншої псування природних об'єктів, незаконному користуванні природними ресурсами, забрудненні та іншому негативному впливі, несанкціонованому відвідуванні, створенні фактора занепокоєння птахів і звірів (шум, проліт на літаку нижче встановленої висоти, наприклад) і т.д.
  Порушення режиму особливо охоронюваних природних територій і природних об'єктів тягне кримінальну відповідальність лише в тому випадку, коли діянням заподіюється значної шкоди природному середовищу.
  Наслідки у вигляді заподіяння такої шкоди є обов'язковою ознакою складу. Склад злочину матеріальний. Між порушенням режиму, допущеним винним, і наслідками необхідно встановити причинний зв'язок.
  Питання про визнання збитку значним залежить від конкретних обставин і вирішується при розгляді справи з урахуванням: категорії особливо охоронюваних територій та об'єктів; їх економічної і соціальної (історичної, культурної, наукової, медичної і т.д.) значимості; тяжкості заподіяної шкоди; здатності природного ресурсу до самовідновлення; вартості винищених, пошкоджених компонентів природного середовища, обчисленої за відповідними методиками і таксами (див. викладене при аналізі злочинів, передбачених ст. ст. 247, 248, 250, 254, 257, 261 КК РФ), їх кількості та інших обставин.
  З суб'єктивної сторони злочин характеризується умислом або необережністю.
  При умисної формі вини особа усвідомлює суспільну небезпеку порушення режиму особливо охоронюваних природних територій та природних об'єктів, передбачає можливість чи неминучість заподіяння цим територіям та об'єктам значної шкоди і бажає його настання (прямий умисел) або усвідомлює суспільну небезпеку зазначеного діяння, передбачає можливість настання його наслідків, не бажає, але свідомо допускає ці наслідки або ставиться до них байдуже (непрямий умисел). При необережної формі провини особа не передбачає можливості заподіяння значної шкоди особливо охоронюваним природним територіям і природним об'єктам, хоча за необхідної пильності і передбачливості мало й могло передбачити ці наслідки (злочинна недбалість), або передбачає можливість настання таких наслідків порушення режиму особливо охоронюваних природних територій та природних об'єктів, але без достатніх до того підстав самовпевнено розраховує на їх запобігання (злочинну легкодумство).
  Суб'єкт злочину загальний - осудна особа, яка досягла шістнадцяти років.
  Якщо порушення режиму особливо території виразилося в забрудненні вод заповідника або заказника (ст. 250 КК РФ), незаконному видобутку водних тварин і рослин (ст. 256 КК РФ), незаконному полюванні (ст. 258 КК РФ) і інших злочинах, де заповідники і заказники як місце злочину передбачені в якості обов'язкової ознаки складу, кваліфікувати вчинене слід за цими статтями.
  Однак якщо такі діяння призвели до заподіяння істотної шкоди заповіднику або заказнику як цілісної екосистемі, вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених ст. ст. 250, 256, 258, 262 та ін КК РФ.
  Аналогічна кваліфікація скоєного буде і в тому випадку, якщо будь-яке інше екологічний злочин пов'язане з порушенням режиму особливо охоронюваних територій та заподіянням значної шкоди, але ці території не передбачені в якості обов'язкової ознаки в його складі, наприклад при забрудненні атмосфери (ст. 251 КК РФ), знищення чи пошкодження лісів (ст. 261 КК РФ), знищення критичних місць проживання для організмів, занесених до Червоної книги РФ (ст. 259 КК РФ). 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 262. Порушення режиму особливо охоронюваних природних територій і природних об'єктів Коментар до статті 262 "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Стаття 252. Забруднення морського середовища Коментар до статті 252
      статтях про відповідальність за екологічні злочини не робиться жодної різниці між "шкодою здоров'ю" (ст. ст. 246, 248, 250, 254 та ін КК РФ) і "істотною шкодою здоров'ю" (ч. 1 ст. 247, ч. 2 ст. 252 КК РФ). Не проводиться такої відмінності і в Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 5 листопада 1998 р. "Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за екологічні
  3. 3. Застава
      порушень з боку третіх осіб і в цьому відношенні схоже з правом власності ". У своїх міркуваннях автори спираються на ст. 316 ЦК Республіки Казахстан (у російському ГК - ст. 347), що наділяє заставодержателя правом витребувати вибув з володіння його самого або заставодавця (боржника) предмет застави у особи, володіння якого цим предметом незаконно. ---
  4. Стаття 250. Забруднення вод Коментар до статті 250
      262 КК РФ. Говорячи в ч. 2 ст. 250 КК РФ про "тих же діяннях", законодавець, на наш погляд, має на увазі дія (бездіяльність), а не весь склад злочину, передбачений ч. 1 ст. 250 КК РФ. Виходячи з цього забруднення, засмічення, виснаження, інша зміна природних властивостей вод, що призвело до заподіяння шкоди здоров'ю людини або масову загибель тварин, мають матеріальний склад і закінчені з
  5. Стаття 255. Порушення правил охорони і використання надр Коментар до статті 255
      262 КК РФ за сукупністю. Дорогоцінні метали і дорогоцінні камені згідно із зазначеним Законом РФ "Про дорогоцінних металах і дорогоцінному камінні" і Закону РФ від 9 жовтня 1992 р. "Про валютне регулювання та валютний контроль" більш не є валютними цінностями. Російської Федерації та її суб'єктам належить переважне право на укладення договорів про придбання у власність здобутих
  6. Стаття 259. Знищення критичних місць проживання для організмів, занесених до Червоної книги Російської Федерації Коментар до статті 259
      статтях, оскільки вони не охоплюють знищення популяцій "червонокнижних" тварин і рослин. Склад злочину матеріальний. Злочин вважається закінченим з моменту настання наслідків у вигляді загибелі популяцій організмів, занесених до Червоної книги РФ. Їх загибель - обов'язкова ознака складу. Між наслідками і діяннями необхідно встановити причинний зв'язок. Популяція -
  7. Стаття 12. Обов'язки поліції
      стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  9. § 5. Лікувально-оздоровчі місцевості
      262 КК РФ порушення режиму заповідників, заказників, національних парків, пам'яток природи та інших особливо охоронюваних державою природних територій, що призвело до заподіяння значної шкоди, карається штрафом а розмірі від ста до п'ятисот мінімальних розмірів оплати праці або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від одного до п'яти місяців, або позбавленням права
  10. § 4. Договірні форми
      порушення екологічних, санітарних, будівельних норм; визначають порядок вилучення та надання земельних ділянок та порядок розпорядження землею, надають і вилучають земельні ділянки; оголошують природні та інші об'єкти місцевого значення, що представляють собою екологічну, історичну та іншу цінність, пам'ятками природи, історії та культури, визначають правила їх охорони та використання.
© 2014-2022  yport.inf.ua