Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.37. Органи автомобільного транспорту


1. Органи автомобільного транспорту розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 11.15 (про адміністративні правопорушення, вчинені на об'єктах автомобільного транспорту), частинами 3 та 4 статті 11.18, частиною 2 статті 11.19 справжнього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів автомобільного транспорту має право контролери-ревізори, квиткові контролери, інші уповноважені на те працівники пасажирського міжміського автомобільного транспорту.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.37. Органи автомобільного транспорту "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. 2. Вертикальна ієрархія норм про договори
    органи виконавчої влади можуть видавати акти, які містять норми цивільного права, у випадках і в межах, передбачених Кодексом, іншими законами та іншими правовими актами, тобто як указами Президента РФ, так і постановами Уряду РФ. Отже, видання будь-якого відомчого акта повинне бути засноване на вказівці, що міститься в акті правовому. Так, один з найважливіших для
  4. 4. Суб'єкти зобов'язань з перевезення вантажів
    органи, а також кооперативні та інші громадські організації можуть мати суду та експлуатувати їх для своїх виробничих потреб, а також для перевезень вантажів, які не перевозяться пароплавствами Міністерства річкового флоту; під найменуванням "пароплавство" в Статуті розумілися судноплавні організації всіх відомств. Більш жорсткі правила містилися в КТМ СРСР (ст. 4): згідно зазначеним
  5. 2. Система законодавства, що регулює договір перевезення
    стаття присвячена фрахтування повітряних суден (ст. 104), і то вона лише відтворює ч. 1 ст. 787 ГК, хоча в тій же статті ГК сказано, що транспортними кодексами повинні бути встановлені порядок укладення та форма цього договору. Залишаються без відповіді питання про те, що представляють по своїй природі і як регулюються при чартерних перевезеннях взаємини власника повітряного судна та чартерного
  6. Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275
    органи мали можливість запобігти настанню подальшого збитку інтересам РФ. Виходячи з тексту закону своєчасність повідомлення не залежить від стадії вчинення злочину; вона може бути встановлена ??як на стадії замаху, так і після закінчення злочину. "Інша" сприяння запобігання шкоди інтересам Росії як альтернативне підставу звільнення від відповідальності за
  7. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  8. § 2. Види джерел МПП
    стаття і окремі положення деяких інших розділів Закону являють собою нормативний масив, що був у відповідних розділах Основ цивільного законодавства 1961 і 1991 рр.., А також цивільних кодексах союзних республік, зокрема ЦК УРСР 1964 р., що стосується МПП, проте істотно доповнений новими колізійними принципами та правовими рішеннями сучасного характеру.
  9. 23.2. Види адміністративного нагляду
    стаття 35 Закону України «Про пожежну безпеку») особи. Щодо останніх необхідно відзначити, що фактичними підставами для залучення підприємств, установ та організацій до адміністративної відповідальності є: порушення встановлених вимог пожежної безпеки, невиконання приписів посадових осіб органів державного пожежного нагляду. Порядок накладення штрафів
  10. 42.5. Міліція: поняття, повноваження, структура
    органи влади і управління, трудові колективи, громадські організації, населення і засоби масової інформації про свою діяльність, стан громадського порядку та про заходи, що заходи щодо його зміцнення. За погодженням з міліцією засоби масової інформації можуть АККРЕДО-тувати своїх журналістів при її органах. Не підлягають розголошенню відомості, що становлять державну