Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.66. Органи виконавчої влади, уповноважені на здійснення контролю у сфері розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників відповідно до законодавства Російської Федерації про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб


(в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ)
(в ред. Федерального закону від 24.07.2007 N 218-ФЗ)
1. Органи виконавчої влади, уповноважені на здійснення контролю у сфері розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 7.29, 7.30, частинами 1 і 3 статті 7.31, статтями 7.31.1, 7.32 , частиною 11 (за винятком сфери державного оборонного замовлення та сфери державної таємниці) статті 9.16, частиною 7 статті 19.5, статтями 19.7.2, 19.7.4 цього Кодексу.
(В ред. Федеральних законів від 17.07.2009 N 160-ФЗ, від 23.11.2009 N 261-ФЗ, від 08.05.2010 N 83-ФЗ)
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) керівник федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення контролю у сфері розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників, і його заступники;
(в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ)
2) керівники структурних підрозділів федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення контролю у сфері розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників, і їх заступники;
(в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83 - ФЗ)
3) керівники територіальних органів зазначеного в пункті 2 цієї частини органу та їх заступники;
4) керівники органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, уповноважених на здійснення контролю у сфері розміщення замовлень для потреб замовників, і їх заступники;
(в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ)
5) керівники структурних підрозділів органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, уповноважених на здійснення контролю у сфері розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників, та їх заступники.
(В ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 23.66. Органи виконавчої влади, уповноважені на здійснення контролю у сфері розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників відповідно до законодавства Російської Федерації про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. Стаття 2. Сфера застосування цього Закону
    статтями). Частина 2 коментованої статті поширює дію коментованого Закону на філії та представництва, а також на дочірні організації організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, розташовані за межами Росії, але за умови, якщо це не суперечить законодавству держави їх місця знаходження. Дана частина введена Федеральним
  4. Стаття 8. Уповноважений орган
    стаття присвячена уповноваженому органу. Таким згідно визначення, даного в ст. 3 коментованого Закону (можна сказати, згідно скороченим позначенню, введеному в зазначеній статті в юридико-технічних цілях), є федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму в
  5. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  7. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    органи виконавчої влади - Державні інспекції. Правове становище таких державних інспекцій визначається положеннями, затвердженими Урядом РФ. Державні інспекції здійснюють у межах своїх повноважень організаційні і, головним чином, контрольні функції, що забезпечують нормальне і безпечне ведення сільськогосподарського виробництва. Вони здійснюють
  8. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    органи державної влади перевіряють не тільки законність, але і доцільність дій органів місцевого самоврядування при реалізації окремих державних повноважень. Можливість такого контролю прямо передбачена нормами Федерального закону 1995 Федеральний закон 2003 закріплює його в якості обов'язкового механізму взаємовідносин органів державної влади та місцевого
  9. § 1. Форми прямої демократії як елементи системи місцевого самоврядування
    органи місцевого самоврядування обираються громадянами Російської Федерації, які проживають на території муніципального освіти, на основі загального рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні. Виборні органи місцевого самоврядування обираються на основі будь-якої з виборчих систем, залежно від законодавства суб'єкта Російської Федерації: за мажоритарною системою
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості. Суб'єктом, представленим органами місцевого самоврядування, є населення кожного окремого муніципального освіти, в той час як суб'єктом, представленим органами державної влади,