Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
В.І. Радченко, А.С. Михлин, В.А. Казакова. Коментар до кримінального кодексу російської федерації (постатейний), 2008 - перейти до змісту підручника

Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації


Коментар до статті 253
1. Стаття, що містить цілий ряд самостійних складів злочинів, об'єднаних місцем злочину - континентальним шельфом або виключною економічною зоною РФ.
2. Поняття континентального шельфу та виключної економічної зони дано в коментарі до ст. 252.
3. У ч. 1 ст. 253 передбачені наступні склади злочинів: а) незаконне зведення штучних островів, установок або споруд на континентальному шельфі РФ, б) незаконне створення навколо них або у виключній економічній зоні РФ зон безпеки; в) порушення правил будівництва, експлуатації, охорони та ліквідації зведених споруд та засобів забезпечення безпеки морського судноплавства.
А. Незаконне зведення штучних островів, установок або споруд на континентальному шельфі РФ.
4. Під спорудами слід розуміти передусім штучні острови, установки і споруди, що створюються з будь-якими цілями, а також підводні кабелі і трубопроводи.
Створювати зазначені об'єкти можуть федеральні органи виконавчої влади та органи виконавчої влади суб'єктів РФ, російські фізичні та юридичні особи (російські заявники); іноземні держави, їх фізичні та юридичні особи, компетентні міжнародні організації (іноземні заявники) .
5. На створення штучних островів, установок і споруд заявники представляють запит не пізніше ніж за шість місяців до передбачуваного терміну початку робіт. Запит повинен містити цілий ряд відомостей, наприклад дані про заявників і відповідальних особах, цілі й призначення зазначених об'єктів, технологічні методи і засоби проектованих робіт, терміни їх початку і закінчення, опис екологічних наслідків, у тому числі для морського середовища, мінеральних і живих ресурсів, заходи для попередження або зниження можливого збитку.
Федеральні органи виконавчої влади протягом 10 днів з дня отримання запиту направляють заявникові повідомлення про його отримання і в межах чотирьох місяців - дозвіл на створення штучних островів, установок або споруд чи повідомлення про відмову.
У дозволі може бути відмовлено, якщо створюється загроза безпеці Росії; створення об'єктів несумісне з вимогами захисту мінеральних або живих ресурсів; об'єкти орієнтовані на заповідники, заказники, заповідні зони або інші особливо охоронювані природні території та ін
6. Прокладати підводні кабелі і трубопроводи також можуть російські та іноземні заявники відповідно до норм міжнародного права за умови, що цим не створюються перешкоди регіональному геологічному вивченню континентального шельфу, пошуку, розвідки та розробки мінеральних ресурсів чи промислу живих ресурсів, експлуатації та ремонту раніше прокладених кабелів і трубопроводів і забезпечуються заходи щодо захисту та збереження мінеральних і живих ресурсів.
7. Незаконне зведення споруд може полягати: у зведенні штучних островів, установок, споруд; прокладанні підводних кабелів або трубопроводів самовільно або до отримання відповіді на запит або після того, як отримано повідомлення про відмову; продовженні робіт після припинення або призупинення діяльності у зв'язку з тим, що на об'єкті порушено російське законодавство та міжнародні договори.
8. Злочин має визнаватися закінченим з моменту початку незаконного будівництва штучного острова, установки, споруди, оскільки будь-яка діяльність по створенню зазначених об'єктів можлива, згідно з федеральним законодавством, тільки після отримання дозволу від федеральних органів виконавчої влади.
9. Суб'єктивна сторона складу характеризується тільки прямим умислом.
10. Суб'єкт злочину - будь-яка особа, яка досягла віку 16 років.
Б. Незаконне створення навколо штучних островів, установок або споруд або у виключній економічній зоні РФ зон безпеки.
11. Навколо штучних островів, установок і споруд встановлюються зони безпеки, які простягаються не більше ніж на 500 м від кожної точки зовнішнього краю штучних островів, установок і споруд. Заявники, які отримали дозвіл на створення штучних островів, установок і споруд, зобов'язані забезпечувати справний стан постійних засобів попередження про наявність штучних островів, установок і споруд.
12. Незаконне створення зон безпеки, таким чином, має місце завжди, коли незаконно зводяться штучні острови, установки і споруди.
Незаконне створення зон безпеки може виражатися також у збільшенні законодавчо встановлених розмірів цих зон.
13. Злочин закінчено з моменту створення зони безпеки.
14. Суб'єктивна сторона характеризується тільки прямим умислом.
15. Суб'єкт злочину загальний.
В. Порушення правил будівництва, експлуатації, охорони та ліквідації зведених споруд і засобів забезпечення безпеки морського судноплавства.
16. Під правилами будівництва, експлуатації, охорони та ліквідації зведених споруд і засобів забезпечення безпеки морського судноплавства розуміють встановлені законодавчими та іншими нормативними актами норми, що регулюють відповідно будівництво, експлуатацію, охорону чи ліквідацію штучних островів, установок, споруд, зон безпеки навколо них, а також підводних кабелів і трубопроводів.
17. Порушення правил може виражатися, наприклад: в передачі володіння штучними островами, установками або спорудами іншим власникам; незабезпеченні справності постійних засобів попередження; невидаленого покинутих або невикористовуваних штучних островів, установок і споруд; незабезпеченні доступу на штучні острови, установки і споруди офіційним посадовим особам; відступі від місць будівництва об'єктів, зазначених у дозволі, і т.д.
18. Злочин закінчено з моменту порушення зазначених правил.
19. Суб'єктивна сторона характеризується умисною виною.
20. Суб'єкт - особа, яка зобов'язана дотримуватися правил будівництва, експлуатації, охорони та ліквідації зведених споруд і засобів забезпечення безпеки морського судноплавства. Перш за все це особа, яка отримала дозвіл на створення штучного острова, установки або споруди, або представник юридичної особи - власника зазначеного об'єкта.
21. У ч. 2 ст. 253 містяться три самостійних складу злочину: а) дослідження природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони РФ, б) їх розвідка; в) їх розробка - без відповідного дозволу.
Всі названі злочини ріднить предмет - природні багатства континентального шельфу або виключної економічної зони Росії. Під ними слід розуміти мінеральні та інші неживі ресурси і водні біоресурси, що знаходяться у водах, що покривають морське дно, на морському дні та в його надрах.
Водні біоресурси включають всі види риб, морських ссавців, молюсків, ракоподібних, а також живі організми, що відносяться до "сидячих видів" (це організми, які в період, коли можливий їх промисел, перебувають у нерухомому стані на морському дні або під ним або не здатні пересуватися інакше як перебуваючи в постійному фізичному контакті з морським дном або його надрами), та ін
А. Дослідження природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони РФ без відповідного дозволу.
22. Об'єктивна сторона першого з цих складів полягає в дослідженні природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони без відповідного дозволу.
Під дослідженням природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони розуміють морські ресурсні дослідження, тобто прикладні науково-дослідні роботи, спрямовані на вивчення, розвідку мінеральних ресурсів і промисел водних біоресурсів. Порядок дослідження природних багатств - дозвільний; він аналогічний вищевикладеному - стосовно до створення штучних островів та інших об'єктів.
23. Дослідження природних багатств за складом порушує встановлений порядок, проводиться без отримання необхідного дозволу.
24. Злочин закінчено з моменту початку досліджень, що проводяться без дозволу.
Б, В. Розвідка та розробка природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони РФ без відповідного дозволу.
25. Об'єктивна сторона двох інших передбачених ч. 2 коментованої статті складів злочинів полягає в розвідці або розробці природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони РФ, що проводяться без відповідного дозволу.
26. Під розвідкою природних багатств слід розуміти пошук мінеральних ресурсів і водних біоресурсів, визначення їх продуктивності (кількості, розмірів), можливостей їх промислу або розробки і т.п.
27. Розробка природних багатств являє собою промисловий видобуток. Під розробку не підпадає їх видобуток в науково-дослідних, контрольних та рибоводних цілях.
Ліцензії на промисел водних біоресурсів дійсні протягом календарного року в межах встановлених терміну і квоти в зазначених у них районах промислу водних біоресурсів на зазначені види ресурсів. На кожному судні, що виробляє промисел водних біоресурсів, повинен знаходитися оригінал ліцензії.
28. Розвідка та розробка природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони РФ тягнуть за собою кримінальну відповідальність за ч. 2 ст. 253, якщо вони виробляються: самовільно, без звернення до уповноважених федеральні органи виконавчої влади за отриманням ліцензії; після подачі заявки на ліцензування, але до отримання відповіді на неї; після отримання відмови у ліцензуванні або після закінчення термінів дії ліцензії; після отримання позитивної відповіді про ліцензування, але до або без реєстрації ліцензії, після вибору зазначеної в ліцензії квоти.
29. Аналізовані склади злочину закінчені з моменту початку дій.
30. Розвідка та розробка природних багатств континентального шельфу або виключної економічної зони РФ без належної ліцензії є спеціальною нормою по відношенню до загальної, передбаченої ст. 256 КК РФ. У випадках незаконної, без дозволу, добування водних тварин чи рослин на континентальному шельфі або у виключній економічній зоні РФ відповідальність має наступати за ч. 2 ст. 253.
31. Суб'єктивна сторона складів, передбачених ч. 2 коментованої статті, характеризується тільки прямим умислом.
32. Суб'єкт злочинів - загальний.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації "
  1. 3. Застава
    Поняття та правова природа Зовсім особливе місце серед усіх способів забезпечення виконання зобов'язань займає заставу майна. Це один з класичних цивільно - правових інститутів, що мають багатовікову історію, які беруть свій початок в римському праві. У перший період розвитку застави в римському праві переважали інтереси кредитора. Майно боржника (наприклад, закладається
  2. Стаття 252. Забруднення морського середовища Коментар до статті 252
    Об'єктом даного злочину є відносини щодо забезпечення глобальної екологічної безпеки та в сфері охорони вод та живих ресурсів моря. Безпечні умови користування морськими водами зафіксовані в низці міжнародних договорів, учасниками яких є Росія: Женевської конвенції про відкрите море 1958 р.; Конвенції про цивільну відповідальність за шкоду від забруднення
  3. Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації Коментар до статті 253
    Об'єктом злочину, передбаченого ст. 253 КК РФ, є суверенне право РФ на континентальний шельф та виключну економічну зону, відносини по забезпечення безпеки морського судноплавства в зонах споруд та установок на шельфі, а також відносини з охорони природних (живих і неживих) ресурсів континентального шельфу РФ та виключної економічної зони РФ. Правовий режим
  4. Стаття 255. Порушення правил охорони та використання надр Коментар до статті 255
    Об'єктом злочину, передбаченого ст. 255 КК РФ, є відносини, що виникають у зв'язку з геологічним вивченням, використанням та охороною надр на території РФ, її континентального шельфу, а також у зв'язку з використанням відходів гірничодобувного і пов'язаних з ним переробних виробництв, торфу, сапропелів та інших специфічних мінеральних ресурсів, включаючи підземні води, ропу
  5. Стаття 257. Порушення правил охорони водних біологічних ресурсів Коментар до статті 257
      Передбачене ст. 257 КК РФ злочин заподіює шкоду відносинам з охорони рибних запасів як частини природного середовища від винищення при здійсненні господарської діяльності. Зазначені відносини і є об'єктом аналізованого злочину. Під правилами охорони рибних запасів слід розуміти обов'язкові для виконання норми природоохоронного, природоресурсного та іншого
  6. Стаття 13. Права поліції
      Коментар до статті 13 Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2. Для
  7. § 2. Види джерел МПП
      1. Національний закон. Підзаконні акти. Питання кодифікації міжнародного приватного права в практиці різних держав Значне число сучасних підручників і курсів з міжнародного приватного права при перерахуванні видів його джерел оперують категорією «внутрішнє законодавство» на противагу поняттю «національний закон» 91. Деякі дослідники використовують більш загальний термін
  8. 11.1. Загальні положення
      У процесі здійснення господарської, військової, управлінської та іншої діяльності людина може надавати і чинить негативний вплив на навколишнє природне середовище, в результаті чого зменшуються не заповнює природні ресурси, погіршуються умови життя людей. Відносини, що виникають в результаті взаємодії суспільства і навколишнього природного середовища (екологічні відносини),
  9. Стаття 3.5. Адміністративний штраф
      1. Адміністративний штраф є грошовим стягненням і може виражатися у величині, кратній: 1) мінімального розміру оплати праці (без урахування районних коефіцієнтів), встановленому федеральним законом на момент закінчення або припинення адміністративного правопорушення (далі - мінімальний розмір оплати праці); 2) вартості предмета адміністративного правопорушення на момент закінчення або
  10. Стаття 4.5. Давність притягнення до адміністративної відповідальності
      1. Постанова по справі про адміністративне правопорушення не може бути винесено після закінчення двох місяців з дня вчинення адміністративного правопорушення, а за порушення законодавства Російської Федерації про внутрішніх морських водах, територіальному морі, континентальному шельфі, про виняткову економічну зону Російської Федерації, митного, антимонопольного, валютного
© 2014-2022  yport.inf.ua