Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
В.І. Радченко, А.С. Михлин, В.А. Казакова. Коментар до кримінального кодексу російської федерації (постатейний), 2008 - перейти до змісту підручника

Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275


1. Об'єктом державної зради є зовнішня безпека Російської Федерації як держави. Під нею слід розуміти стан захищеності життєво важливих інтересів держави, тобто конституційного ладу, суверенітету, обороноздатності та територіальної недоторканності Російської Федерації від зовнішніх загроз. Загроза безпеки держави - це сукупність умов та факторів, що створюють небезпеку життєво важливим інтересам держави. Отже, під зовнішньою безпекою Російської Федерації потрібно розуміти стан захищеності життєво важливих інтересів держави, тобто конституційного ладу, суверенітету і територіальної недоторканності Російської Федерації, від зовнішніх загроз. У зв'язку з цим державна зрада може бути здійснена лише на користь якогось певного держави.
2. Поняття конституційного ладу виводиться зі змісту глави 1 Конституції РФ "Основи конституційного ладу". Ця глава закріплює вихідні принципи конституційного ладу, економічних відносин, політичної системи суспільства. У ній визначено форму державної влади в Російській Федерації (ст. 1), людина, її права і свободи визнані найвищою цінністю (ст. 2), дано визначення народу як носія суверенітету і джерела державної влади (ст. 3), встановлено межі суверенітету Російської Федерації (ст. 4), проголошені і гарантовані свобода економічної діяльності та рівності у всіх формах власності (ст. 8), закріплений принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу і судову (ст. 11), визнано ідеологічне та політичне різноманіття (ст. 13), визначено співвідношення дії Конституції та інших законодавчих, нормативних правових актів та загальновизнаних принципів, норм міжнародного права та міжнародних договорів (ст. 15). Зміст цих та інших положень Конституції представляє основи конституційного ладу як невід'ємну частину об'єкта державної зради та інших злочинів проти державної влади.
3. Суверенітет - це верховенство державної влади всередині країни та її незалежність у зовнішньополітичній сфері. Суверенітет є найважливіша властивість самостійності та незалежності як державної влади, так і держави в цілому. Відповідно до ч. 1 ст. 4 Конституції РФ суверенітет Російської Федерації поширюється на всю її територію.
4. Територіальна недоторканність є непорушність державних кордонів - сухопутних, водних і повітряних. Відповідно до Закону РФ 1993 р. "Про Державну кордоні Російської Федерації" (з наступними змінами) Державною кордоном РФ є межа, закріплена чинними міжнародними договорами і законодавчими актами колишнього Союзу РСР, а також договорами Російської Федерації з певними державами - колишніми союзними республіками Союзу РСР, Закон про Державну кордоні визначає її встановлення: а) на суші, б) на море, в) на судноплавних водоймах; д) на мостах, греблях та інших спорудах, що проходять через струмки, озера та інші водойми (докладніше див коментар до ст. 11).
5. Територіальна недоторканність залежить від обороноздатності - стану економічного, військового, соціально-морального потенціалу, здатного забезпечити захист держави від нападу ззовні.
6. У ст. 275 дається вичерпний перелік діянь, що утворюють об'єктивну сторону складу державної зради: 1) шпигунство; 2) видача державної таємниці; 3) інше надання ворожої допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у проведенні ворожої діяльності на шкоду зовнішній безпеці Російської Федерації.
7. Поняття шпигунства розкривається в ст. 276 КК РФ (див. коментар до цієї статті).
8. Видача державної таємниці іноземній державі чи іноземній організації полягає в умисному повідомленні громадянином Російської Федерації представникам іноземної держави або іноземної організації відомостей, що становлять державну таємницю. Поняття державної таємниці визначається в Законі РФ від 21 липня 1993 р. "Про державну таємницю" (з наступними змінами). Під нею розуміються захищені державою відомості у його військової, зовнішньополітичної, економічної, розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності, поширення яких може завдати шкоди безпеці Російської Федерації. Перелік відомостей, віднесених до державної таємниці, затверджує за поданням Уряду РФ Президент РФ.
Видача державної таємниці може здійснюватися будь-яким способом (усно або письмово, за допомогою креслень або зразків виробів і т.п.). На відміну від шпигунства винний при видачі не збирає і не викрадає відомостей, що становлять державну таємницю, а своєму розпорядженні ними по службі або роботі.
9. Інше надання допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у процесі проведення ворожої діяльності проти Російської Федерації полягає в таких діях, які не охоплюються ні шпигунством, ні видачею державної таємниці. Конкретно це може, наприклад, висловитися у наданні притулку агентам іноземної розвідки, постачанні їх фальшивими документами, продуктами харчування, засобами пересування та т.п. Даний вид державної зради вважається закінченим з моменту фактичного надання громадянином Російської Федерації допомоги іноземній державі або іноземній організації в такій діяльності.
10. Суб'єктом (виконавцем) державної зради може бути тільки громадянин Російської Федерації, який досяг 16-річного віку.
11. З суб'єктивної сторони державна зрада може бути здійснена лише зумисне. При цьому всі форми такої зради можуть бути вчинені лише з прямим умислом. Винний усвідомлює, що здійснює одне з діянь, передбачених ст. 275, і бажає вчинити це діяння. Мотиви даного злочину можуть бути різними і не впливають на кваліфікацію скоєного.
12. Примітка до коментарів статті передбачає звільнення особи від кримінальної відповідальності за державну зраду (а також за шпигунство і за насильницьке захоплення або утримання влади), якщо воно добровільним і своєчасним повідомленням органам влади або іншим чином сприяло запобіганню шкоди інтересам Російської Федерації і якщо в його діях не міститься ознак іншого складу злочину. Зазначена норма є конкретизація ч. 2 ст. 75 КК РФ про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям і носить яскраво виражений профілактичний характер.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275 "
  1. Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275
    Об'єктом державної зради є суспільні відносини, що складаються у зовнішньополітичній сфері з приводу забезпечення безпеки суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності Російської держави. Суверенітет припускає за змістом ст. ст. 3, 4, 5, 67 і 79 Конституції РФ верховенство, незалежність і самостійність державної влади, повноту
  2. Стаття 277. Посягання на життя державного чи громадського діяча Коментар до статті 277
    Основним об'єктом посягання на життя державного чи громадського діяча є суспільні відносини, що складаються у внутрішньополітичній сфері реалізації державного суверенітету. В якості додаткового об'єкта виступають суспільні відносини, що забезпечують безпеку життя потерпілого. Потерпілим від злочину є державний або громадський
  3. Стаття 283. Розголошення державної таємниці Коментар до статті 283
    Об'єктом розголошення державної таємниці виступають суспільні відносини, що гарантують основи інформаційної безпеки Російської держави. Під інформаційною безпекою РФ розуміється стан захищеності її національних інтересів в інформаційній сфері, що визначаються сукупністю збалансованих інтересів особистості, суспільства і держави. При цьому однією з найважливіших
  4. Список літератури
    * (1) Більш докладно про всі ці зміни див у наступних розділах курсу. * (2) Поняття "державна влада" використано законодавцем як узагальнююче поняття, що включає ряд компонентів, позначених у розділах, що входять до розділу Х. * (3) Див: Злочинність і правопорушення. 1998. Статистичний збірник. М., 1999. С. 117-118, 158. * (4) Див: Стан злочинності в Росії за
  5. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  8. 2. Вертикальна ієрархія норм про договори
    Вертикальна ієрархія має двояке значення. Вона покликана дати відповіді на питання про те, на якому саме рівні - федеральному, суб'єкта Федерації або муніципальному - повинен бути прийнятий відповідний акт і до якого саме виду цей акт відноситься. Перший з цих питань висвітлюється в п. 4 цієї глави. Стаття 3 ГК не тільки перераховує різні види федеральних актів, які можуть
  9. 5. Звичай, звичай ділового обороту, звичаю в правовому регулюванні договорів
    Звичай - правило поведінки, засноване на тривалості і багатократності його застосування. Авторитет звичаю в кінцевому рахунку спирається на формулу: так робили всі і завжди. Звичаї використовуються в багатьох сферах людської діяльності, включаючи і ту, яка охоплюється правом. В останньому випадку мова йде про правовому звичаї. Як такий він володіє родовими ознаками звичаю, про які йшла мова
  10. 3. Воля і волевиявлення в договорі
    Договір - угода визначає зміст правовідносини, породженого волею уклали його сторін. Відзначена особливість договору висловлює родової ознака угод, який відрізняє їх від таких юридичних фактів, як заподіяння шкоди іншій особі, безпідставне збагачення, ненормативні акти державних органів і органів місцевого самоврядування та ін Зазначене відміну об'єднує
© 2014-2022  yport.inf.ua