Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 28.6. Призначення адміністративного покарання без складання протоколу


1. У разі, якщо при здійсненні фізичною особою адміністративного правопорушення призначається адміністративне покарання у вигляді попередження або адміністративного штрафу, протокол про адміністративне правопорушення не складається, а уповноваженою на те посадовою особою на місці вчинення адміністративного правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення про призначення адміністративного покарання у вигляді попередження або адміністративного штрафу в порядку, передбаченому статтею 29.10 цього Кодексу. Копія постанови по справі про адміністративне правопорушення вручається під розписку особі, щодо якої її винесено, а також потерпілому на його прохання.
(В ред. Федеральних законів від 24.07.2007 N 210-ФЗ, від 09.11.2009 N 249-ФЗ)
1.1. Втратив силу. - Федеральний закон від 18.07.2011 N 225-ФЗ.
2. У разі, якщо особа, щодо якої порушено справу про адміністративне правопорушення, заперечує наявність події адміністративного правопорушення і (або) призначене йому адміністративне покарання, складається протокол про адміністративне правопорушення.
(В ред. Федерального закону від 09.11.2009 N 249-ФЗ)
3. У разі виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого главою 12 цього Кодексу, або адміністративного правопорушення у сфері благоустрою території, передбаченого законом суб'єкта Російської Федерації, вчиненого з використанням транспортного засобу, зафіксованих із застосуванням працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, щодо якої порушено справу про адміністративне правопорушення, і оформлюється в порядку, передбаченому статтею 29.10 цього Кодексу. Копії постанови у справі про адміністративне правопорушення та матеріалів, отриманих із застосуванням працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, надсилаються особі, щодо якої порушено справу про адміністративне правопорушення , поштою рекомендованим поштовим відправленням протягом трьох днів з дня винесення вказаної постанови.
(Частина 3 введена Федеральним законом від 24.07.2007 N 210-ФЗ, в ред. Федеральних законів від 23.07.2010 N 175-ФЗ, від 21.04.2011 N 69-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 28.6. Призначення адміністративного покарання без складання протоколу "
  1. Стаття 28.6. Призначення адміністративного покарання без складання протоколу
    призначене йому адміністративне покарання або відмовляється від сплати адміністративного штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення, складається протокол про адміністративне
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  4. Стаття 184. Загальні положення виконання покарання у вигляді смертної кари
    призначення смертної кари за такі злочини: вбивство при обтяжуючих обставинах (ч. 2 ст. 105 КК РФ); посягання на життя державного чи громадського діяча (ст. 277 КК РФ); посягання на життя особи, яка здійснює правосуддя або попереднє розслідування (ст. 295 КК РФ); посягання на життя співробітника правоохоронного органу (ст. 317 КК РФ) і геноцид (ст.
  5. Види адміністративних покарань та порядок їх застосування.
    статтях Особливої ??частини КпАП або закону суб'єкта РФ. Наприклад, покарання у вигляді попередження за адміністративні правопорушення у сфері дорожнього руху передбачається в двадцяти статтях КпАП. Попередження завжди виноситься в письмовій формі . Ця ознака відрізняє його від усного зауваження, яке зазвичай застосовується у разі звільнення особи від адміністративної відповідальності. При
  6. Коментар до статті 2.1
    статтями КпАП). Непряма кореляція проступків і злочинів виявляється значно частіше. Оскільки встановлення понятійного відповідності проступку і злочину неможливо, в цих випадках необхідні тлумачення правової норми і фіксація суспільно небезпечних наслідків протиправного діяння; наприклад, при кваліфікації адміністративних правопорушень в галузі охорони навколишнього природного середовища
  7. Стаття 14. Затримання
    призначених ним судом примусових заходів медичного характеру або примусових заходів виховного впливу, - до передачі їх в установи, що забезпечують виконання таких заходів. Раніше в п. 9 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції вказувалося право міліції затримувати і доставляти у спеціальні заклади осіб, які ухиляються від проходження призначених ним у встановленому законом порядку
  8. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  9. Стаття 12. Обов'язки поліції
    призначення зазначеного представника оформляється розпорядженням начальника органу внутрішніх справ. У частині 3 зазначеної статті встановлено, що уповноважений представник органу внутрішніх справ зобов'язаний: 1) сприяти в проведенні публічного заходу в межах своєї компетенції; 2) забезпечувати разом з організатором публічного заходу та уповноваженим представником органу
  10. 3 . Злочини, що посягають на політичні права і свободи
    статтями гл. 16 "Злочини проти життя і здоров'я". В інших випадках спосіб вчинення цього злочину зазвичай на кваліфікацію за ч. 1 ст. 136 КК не впливає. Для визнання злочину закінченим у наявності повинні бути наступні ознаки: порушення прав громадян (діяння), шкоду, заподіяну правам і законним інтересам громадян (суспільно небезпечний наслідок), і причинний зв'язок між ними.