Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 32.11. Виконання постанови про дискваліфікацію


1. Постанова про дискваліфікацію має бути негайно після вступу постанови в законну силу виконано особою, залученими до адміністративної відповідальності.
(В ред. Федеральних законів від 29.04.2006 N 57-ФЗ, від 17.07.2009 N 160-ФЗ)
2. Виконання постанови про дискваліфікацію проводиться шляхом припинення договору (контракту) з дискваліфікованим особою.
(В ред. Федерального закону від 17.07.2009 N 160-ФЗ)
При укладенні договору (контракту) уповноважена укласти договір (контракт) особа зобов'язана запросити інформацію про наявність дискваліфікації фізичної особи в органі, що веде реєстр дискваліфікованих осіб.
(В ред. Федерального закону від 17.07.2009 N 160-ФЗ)
3. Формування та ведення реєстру дискваліфікованих осіб здійснюються органом, уповноваженим Урядом Російської Федерації.
Інформація, що міститься в реєстрі дискваліфікованих осіб, є відкритою для ознайомлення. Зацікавлені особи мають право отримати за плату інформацію з реєстру дискваліфікованих осіб у вигляді виписок про конкретні дискваліфікованих обличчях. Порядок формування та ведення реєстру дискваліфікованих осіб, а також розмір плати за надання інформації з реєстру визначається Урядом Російської Федерації.
4. Копія вступило в силу постанови про дискваліфікацію направляється який виніс його судом до органу, уповноваженого Урядом Російської Федерації, або його територіальний орган.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 32.11. Виконання постанови про дискваліфікацію "
  1. Стаття 32.11. Виконання постанови про дискваліфікацію
    виконано особою, залученими до адміністративної відповідальності, шляхом припинення управління юридичною особою. 2. Виконання постанови про дискваліфікацію проводиться шляхом припинення договору (контракту) з дискваліфікованим особою на здійснення ним діяльності з управління юридичною особою. При укладенні договору (контракту) на здійснення діяльності з управління
  2. Стаття 11. Нормативні правові акти, що застосовуються судом при вирішенні цивільних справ
    виконання тих чи інших зобов'язань тощо Звичай ділового обороту може бути застосований незалежно від того, чи зафіксований він в якомусь документі (опублікований у пресі, викладений у набрав законної сили рішення суду по конкретній справі, що містить подібні обставини, і т.п.) * (34). Можливість регулювання матеріальних правовідносин звичаєм ділового обороту передбачена в багатьох
  3. Адміністративна відповідальність
    стаття викладена повністю в новій редакції, що передбачає наступне: порушення термінів подання заяви про взяття на облік в уповноваженому органі і (або) строків направлення правил внутрішнього контролю на узгодження до уповноваженого (наглядовий) орган тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від 10 тисяч до 15 тисяч рублів; на юридичних
  4. Коментар до статті 32.11
    стаття КпАП); - термін дискваліфікації; - дати початку та закінчення терміну дискваліфікації. Реєстр ведеться російською мовою. Інформація, що міститься в реєстрі, є відкритою. Форма виписки з реєстру, що містить інформацію про конкретний дискваліфікувала особі і наданої зацікавленим особам, а також порядок її надання встановлюються ФСФО. Запити про надання
  5. 1. Поняття покарання
    статтях Особливої ??частини КК без конкретних санкцій, система заходів безпеки, паралельна система покарань, угода про вино і багато іншого. Відповідає же принципом законності, закладеному в міжнародно визнаною презумпції невинності, покарання, винесене тільки у вироку суду. Для сучасної Росії з її минулими позасудовими репресіями 30-40-х рр.. і її нинішнім станом законності,
  6. 5. Злочини, що посягають на особисті права і свободи громадян
    статтях Кримінального кодексу. Кримінальним кодексом 1996 р. розширив, порівняно з Кодексом 1960 р., кримінально-правову охорону особистих прав і свобод громадян, віднісши до даної групи злочинів такі діяння, як порушення недоторканності приватного життя (ст. 137) та відмова у наданні громадянину інформації ( ст. 140). До числа злочинів проти особистих прав і свобод громадян відносяться:
  7. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  8. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
    виконання. Саме це властивість відображає характеристика Рад як "працюючих корпорацій". За повсякденне виконання рішень з'їздів, Рад відповідали виконкоми і були внутрішніми органами з'їздів, Рад. По-друге, радянські органи діяли в рамках прийнятого тоді адміністративно-територіального поділу. По-третє, Поради визнавалися класовими організаціями, об'єднували
  9. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    виконання даних повноважень за власним бажанням або у зв'язку з висловленням йому недовіри населенням або відчужений від зазначеної посади, не може бути висунута кандидатом на виборах, призначених у зв'язку з названим обставиною. Очевидно, що на наступних виборах даного глави муніципального освіти зазначена особа знову знаходить пасивне виборче право. 9. Несумісність
  10. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    виконання різних механізмів обрання в один і той же виборний орган (наприклад, можливе ділення території муніципального освіти на виборчі округи з різним числом мандатів). Чи не суперечить статусу виборного органу і включення до його складу особи, обраної усім населенням муніципального освіти. Однак це різноманіття має встановлені законами обмеження - гарантії