Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Трудовий кодекс Російської Федерації з виправленнями та доповненнями на 07.06.2013 року, 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці

Рішення державних інспекторів праці можуть бути оскаржені відповідному керівнику за підпорядкованістю, глав-ному державному інспектору праці Російської Федерації і (або) до суду. Рішення головного державного інспектора праці Російської Федерації можуть бути оскаржені до суду.
(В ред. Федерального закону від 30.06.2006 N 90-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці"
  1. Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
    стаття передбачає адміністративний і (або) судовий порядок оскарження рішень державних інспекторів праці. Адміністративний порядок передбачає подачу скарги вищестоящому по підпорядкованості особі чи органу. У ст. 361 уточнюється, що рішення державних інспекторів праці можуть бути оскаржені відповідному керівнику за підпорядкованістю, головному державному інспектору
  2. Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
    оскарження в загальному вигляді закріплено в Конституції (наприклад, у ст. 46) і в багатьох міжнародних договорах РФ, зокрема, Конвенції МОП N81, де згідно ст. 13 передбачено право оскарження в адміністративні або судові органи рішень державних інспекторів праці. 2. Якщо особа притягується до адміністративної відповідальності державним інспектором праці, вона може оскаржити
  3. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці Російської Федерації, його заступники; головний державний правовий інспектор праці Російської Федерації; головний державний інспектор Російської Федерації з охорони
  4. Стаття 359. Незалежність державних інспекторів праці
    державними органами і посадовими особами. Незалежність державних інспекторів праці полягає в тому, що наглядово-контрольні повноваження вони здійснюють тільки на основі закону, свого внутрішнього переконання і матеріалів перевірок, проведених відповідно до вимог повноти, всебічності та об'єктивності. Вплив (в будь-якій формі) державних органів або посадових
  5. Стаття 229.2. Порядок проведення розслідування нещасних випадків
    стаття передбачає, проведення яких дій покладається на комісію з розслідування нещасного випадку (державного інспектора праці), а також приблизний перелік матеріалів, які можуть бути використані в ході розслідування, в т. ч. матеріалів, що підлягають підготовці роботодавцем. Конкретний перелік матеріалів розслідування визначається головою комісії (державним
  6. Стаття 23.30. Органи державного енергетичного нагляду
    статтями 7.19, 9.7 - 9.12, 11.20 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської Федерації з енергетичного нагляду, його заступники; 2) старші державні інспектори з енергетичного нагляду; 3) державні інспектори з
  7. Коментар до статті 23.12
    державних органів, які здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства Російської Федерації про працю та охорону праці всіма організаціями та фізичними особами, на яких це законодавство поширюється. Згідно з Положенням про державну інспекцію праці в суб'єкт Російської Федерації, затвердженим Наказом Мінпраці Росії від 29 лютого 2000 р. N 65
  8. Стаття 229.3. Проведення розслідування нещасних випадків державними інспекторами праці
    державними інспекторами праці. Державний інспектор праці проводить розслідування в таких випадках: - при виявленні прихованого нещасного випадку; - при вступі скарги, заяви потерпілого (його законного представника); - при незгоді особи, яка була на утриманні померлого або родича загиблого (їх законного представника) з висновками комісії з розслідуванню
  9. Стаття 229.3. Проведення розслідування нещасних випадків державними інспекторами праці
    стаття наділяє державного інспектора праці правом проводити додаткове розслідування нещасного випадку при виявленні прихованого нещасного випадку, надходженні скарги, заяви, іншого звернення потерпілого (його законного представника або іншої довіреної особи) , особи, що перебувала на утриманні загиблого в результаті нещасного випадку, або особи, яка перебувала з ним у близькій спорідненості
  10. Стаття 354. Федеральна інспекція праці
    державних органів, що здійснює нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, всіма роботодавцями на території РФ, утворена відповідно до ратифікованої Росією Конвенції МОП N 81 та Протоколом до неї 1995 р., згідно з якими Росія зобов'язалася мати державну інспекцію праці, що забезпечує
  11. Стаття 359. Незалежність державних інспекторів праці
    державних службовців саме тому, що статус і умови роботи державних службовців роблять їх незалежними від будь-якого неналежного зовнішнього впливу. Незалежність державних інспекторів праці полягає в тому, що, реалізуючи свої контрольно-наглядові повноваження, вони керуються тільки Конституцією, трудовим законодавством і іншими федеральними законами, діючи виключно
  12. Стаття 363. Відповідальність за перешкоджання діяльності державних інспекторів праці
    державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці з метою перевірки умов і охорони праці в організації, розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; б) виконувати приписи посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці. Стаття 22 ТК в числі основних обов'язків роботодавця
  13. Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
    стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, розглядає
  14. Стаття 358. Обов'язки державних інспекторів праці
    оскарження роботодавцем у порядку, встановленому законодавством РФ; дотримуватися термінів проведення перевірки, встановлені Законом про захист прав юридичних осіб і підприємців; не вимагати від роботодавця документи та інші відомості, подання яких не передбачено законодавством РФ; перед початком проведення виїзної перевірки на прохання керівника (його заступника) ознайомити
  15. Стаття 364. Відповідальність державних інспекторів праці
    державні інспектори праці у разі неналежного виконання своїх службових обов'язків при проведенні заходів з контролю, здійснення протиправних дій (бездіяльності) несуть відповідальність за законодавством РФ (дисциплінарну, матеріальну, кримінальну). Дисциплінарна і матеріальна відповідальність настає за нормами ТК (гл. 30 "Дисципліна праці" (ст. ст. 192, 193), гол. 39
  16. Стаття 23.14. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд
    статтями 10.6 - 10.8 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний ветеринарний інспектор Російської Федерації, його заступники; 2) головні державні ветеринарні інспектора суб'єктів Російської Федерації, їх заступники; 3) головні державні ветеринарні