Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 413. Незаконні страйки |
||
2. Обмеження реалізації права працівників на страйк встановлені, по-перше, для працівників усіх організацій в особливих умовах (воєнний або надзвичайний стан), по-друге, для працівників організацій, прямо пов'язаних із забезпеченням оборони країни, безпеки держави і населення, по-третє, для працівників в організаціях, безпосередньо пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності населення, якщо проведення страйку створює загрозу обороні країни і безпеки держави, життю та здоров'ю людей. 3. Перше обмеження встановлено за єдиним критерієм - існування зазначених у законі умов. Воно поширюється на працівників будь-яких організацій. Наприклад, в умовах надзвичайного стану діє ст. 11 Закону про надзвичайний стан. Відповідно до зазначеної норми на період дії надзвичайного стану в якості одного з тимчасових обмежень може бути заборона страйків і інших способів призупинення або припинення діяльності організацій, а також заборону або обмеження проведення зборів, мітингів і демонстрацій, ходів і пікетування. Ці обмеження передбачаються указом Президента РФ про введення надзвичайного стану. Рішення про введення обмежень приймається Президентом РФ самостійно або за клопотанням коменданта території, на якій введено надзвичайний стан (ст. 18 Закону). Дозвіл колективного трудового спору, що виник або триваючого в період дії надзвичайного стану, якщо указом Президента РФ встановлені згадані обмеження, має бути відкладено або завершено на дозабастовочной стадії розгляду. 4. Загроза обороні країни може виникнути виключно у воєнний час (у період ведення бойових дій або введення воєнного стану), оскільки тільки в цей період реально здійснюється оборона. Федеральний конституційний закон від 30 січня 2002 р. N 1-ФКЗ "Про військовому становищі" (СЗ РФ. 2002. N 5. Ст. 375) передбачає можливість обмеження права на страйк в період введення воєнного становища. Відповідно до ст. 7 Закону на території, на якій введено військовий стан на підставі указів Президента РФ, забороняється проводити страйки і використовувати інші способи призупинення або припинення діяльності організацій. 5. Безпека держави - поняття ширше, воно включає, зокрема, обороноздатність країни, створення режиму дотримання прав усіх громадян держави. Під безпекою населення треба розуміти і охорону життя і здоров'я громадян, і захист людей в надзвичайних обставинах (стихійні лиха, пожежі тощо), та правовий захист (діяльність правоохоронних органів). Норма ч. 1 коментованої статті виходить з того, що призупинення діяльності зазначених у ній організацій завжди створює загрозу важливим і охоронюваним інтересам суспільства, тому працівникам таких організацій проведення страйку заборонено незалежно від наявності інших обставин. 6. В організаціях, безпосередньо пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності населення, страйки забороняються лише в тому випадку, коли вони створюють загрозу конституційно значимим суспільним інтересам. Використовуючи конституційне формулювання, ТК встановлює два критерії для заборони страйків (визнання їх незаконними): а) належність до певної категорії працівників; б) створення страйком загрози обороні країни і безпеки держави, життю та здоров'ю людей. Зазначені критерії застосовуються одночасно. Такий підхід забезпечує необхідне узгодження між захистом професійних інтересів, яка здійснюється за допомогою страйку, і дотриманням суспільних інтересів. При вирішенні питання про визнання страйку незаконним на підставі критеріїв, передбачених статтею, необхідно враховувати, що обмеження права на страйк об'єктивно обумовлені характером діяльності зазначених категорій працівників і можливими наслідками припинення ними роботи. Проте в кожному конкретному випадку підлягає спеціальному дослідженню факт існування загрози обороні країни і безпеки держави, життю та здоров'ю людей, оскільки саме наявність такої загрози дозволяє зробити висновок про те, що можуть бути порушені конституційно охоронювані суспільні інтереси. 7. Федеральні закони можуть обмежувати право на страйк. Однак введення обмежень можливе лише при суворому дотриманні Конституції РФ. Як зазначив Конституційний Суд РФ в Постанові від 17 травня 1995 р. N 5-П "У справі про перевірку конституційності статті 12 Закону СРСР від 9 жовтня 1989 року" Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) "(в ред. від 20 травня 1991 р.) в частині, яка забороняє проведення страйків працівниками цивільної авіації, у зв'язку зі скаргою Профспілки льотного складу Російської Федерації" (СЗ РФ. 1995. N 21. Ст. 1976), обмеження права на страйк чи не суперечить загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права. Виходячи з положень Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права заборона права на страйк допустимо щодо осіб, які входять до складу збройних сил, поліції і адміністрації держави (ч. 2 ст. 8), а щодо інших осіб обмеження можливі, якщо вони необхідні в демократичному суспільстві в інтересах державної безпеки чи громадського порядку або для захисту прав і свобод інших осіб (п. "з" ч. 1 ст. 8). При цьому регламентація права на страйк міжнародно-правовими актами про права людини віднесена до сфери внутрішнього законодавства. Але це законодавство не повинно виходити за межі допустимих даними актами обмежень. Можливість обмеження права на страйк окремих категорій працівників з урахуванням характеру їх діяльності та пропонованих наслідків припинення ними роботи прямо випливає з положень ч. 3 ст. 17 Конституції РФ, що передбачає, що здійснення прав і свобод людини і громадянина не повинно порушувати права і свободи інших осіб, а також ч. 3 ст. 55 Конституції РФ, відповідно до якої права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені федеральним законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави. Тим самим Конституція РФ визначає для законодавця рамки можливих обмежень. Вироблений Конституційним Судом РФ підхід з питання про можливість обмеження права на страйк повною мірою підтриманий Верховним Судом РФ. У Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 31 жовтня 1995 р. N 8 "Про деякі питання застосування судами Конституції Російської Федерації при здійсненні правосуддя" (БВС РФ. 1996. N 1) підкреслюється: обмеження права на страйк допустимо лише для тих категорій працівників, в щодо яких з урахуванням характеру їх діяльності та можливих наслідків припинення ними роботи необхідність заборони на проведення страйку прямо випливає з названих вище положень Конституції РФ. Обмеження права на страйк більшого кола працівників, ніж це необхідно для досягнення цілей, зазначених у ч. 3 ст. 17 і ч. 3 ст. 55 Конституції РФ, неправомірно. Використовуючи передбачене Конституцією РФ право, федеральний законодавець ввів деякі обмеження права на страйк. До них відносяться: заборона припиняти виконання посадових обов'язків з метою врегулювання службового спору для державних цивільних службовців (п. 15 ч. 1 ст. 17 Закону про державну цивільну службу); неприпустимість страйків авіаційного персоналу цивільної авіації, що здійснює обслуговування (управління) повітряного руху (п. 1 ст. 52 ВК); неприпустимість страйків працівників ядерних установок і пунктів зберігання, якщо в результаті їх проведення може відбутися порушення працездатності ядерної установки або пункту зберігання, буде утруднено виконання працівниками ядерних установок або пунктів зберігання своїх службових обов'язків або матимуть місце інші загрози безпеки населення, навколишнього середовища, здоров'ю, правам і законним інтересам інших осіб (ст. 39 Закону про використання атомної енергії); неприпустимість припинення роботи як засобу вирішення колективного трудового спору в професійних аварійно-рятувальних службах, професійних аварійно-рятувальних формуваннях (п. 3 ст. 11 Федерального закону від 22 серпня 1995 р. N 151 -ФЗ "Про аварійно-рятувальні служби і статусі рятувальників" (СЗ РФ. 1995. N 35. Ст. 3503)); заборона муніципальним службовцям припиняти виконання посадових обов'язків з метою врегулювання трудового спору (п . 14 ч. 1 ст. 14 Закону про муніципальну службу). 8. Не всі обмеження, встановлені федеральним законодавством, представляються абсолютно безперечними з точки зору застосування конституційних принципів встановлення меж прав і свобод людини. Так, МОП визнає можливим заборонити участь у страйках тільки тим державним службовцям, які реалізують владні повноваження від імені держави. Конституція РФ, як уже зазначалося, допускає обмеження прав лише: а) для захисту певних соціальних цінностей (основ конституційного ладу та ін.), б) в тій мірі, в якій це необхідно для забезпечення захисту цих цінностей. Проте Закон про державну цивільну службу забороняє участь у страйках всім без винятку цивільним службовцям, а Закон про муніципальну службу - всім муніципальним службовцям. Обмеження організації та проведення страйків передбачено і для працівників залізничного транспорту загального користування, діяльність яких пов'язана з рухом поїздів, маневровою роботою, а також з обслуговуванням пасажирів, вантажовідправників (відправників) і вантажоодержувачів (одержувачів) на залізничному транспорті загального користування (ст. 26 Закону про залізничний транспорт). 9. Пленум Верховного Суду РФ від 17 березня 2004 р. серед підстав для визнання страйку незаконним у разі порушення термінів, процедур і вимог, встановлених Трудовим кодексом, називає такі: були проведено примирні процедури до оголошення страйку (ст. ст. 401 - 404); рішення про проведення страйку прийнято за відсутності необхідного кворуму (ч. 2 ст. 410); за рішення про проведення страйку проголосувало менше половини працівників, присутніх на зборах (конференції); за затвердження рішення про проведення страйку (при неможливості проведення зборів, скликання конференції) представницький орган працівників зібрав недостатня кількість підписів працівників (ч. 4 ст. 410); не був забезпечений мінімум необхідних робіт в організаціях, філіях, представництвах, діяльність яких пов'язана з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства (ч. ч. 3 - 8 ст. 412); роботодавець не був попереджений у письмовій формі не пізніше ніж за 10 календарних днів про початок майбутньої страйку (ч. 8 ст. 410) (п. 59 Постанови Пленуму ВС РФ від 17 березня 2004 р. N 2). До цього переліку необхідно додати таку підставу, як проведення страйку пізніше ніж через 2 місяці після її оголошення (див. коментар. До ст. 410). 10. Найважливішим і найбільш поширеним на практиці підставою визнання страйку незаконним є порушення процедур вирішення колективного трудового спору. До їх числа необхідно віднести: порушення термінів, передбачених ст. ст. 399 - 404, 410 ТК; оголошення страйку без проведення примирних процедур; проведення страйку без визначення мінімуму необхідних робіт (послуг) або з порушенням угоди про мінімум; оголошення страйку з порушенням порядку, передбаченого ст. 410 ТК; невиконання вимог ст. 412 ТК про забезпечення громадського порядку, збереження майна, продовження роботи машин і устаткування, зупинка яких представляє безпосередню загрозу життю і здоров'ю людей; організація страйку представниками роботодавця (ч. 5 ст. 409 ТК) та ін . 11. Судова практика щодо застосування аналогічних норм раніше діючого законодавства виходить з того, що порядок проведення примирних процедур і оголошення страйку повинен дотримуватися неухильно. Страйки, оголошені без проходження примирних процедур, визнаються незаконними (Визначення Судової колегії в цивільних справах Верховного Суду РФ від 26 серпня 2005 р. N 93-Г05-14 за касаційною скаргою представника працівників цеху технологічного автотранспорту ЗАТ "Срібло Магадана" Мікая Б.В. на рішення Магаданського обласного суду від 24 червня 2005 р. по заявою ЗАТ "Срібло Магадана" про визнання страйку колективу цеху технологічного автотранспорту ЗАТ "Срібло Магадана" 12 червня 2005 незаконної (БВС РФ. 2006. N 1)). Не викликає сумнівів в судовій практиці і оцінка страйків, проведених з порушенням законодавства про виконання мінімуму необхідних робіт (послуг) або оголошених з порушенням правил, встановлених ст. 410 ТК (не на загальних зборах, без наявності необхідного кворуму тощо). 12. Справи про визнання страйків незаконними віднесені до компетенції верховних судів республік, крайових, обласних судів, судів міст федерального значення, судів автономних областей і автономних округів. Вони розглядаються в порядку позовного провадження за заявою роботодавця або прокурора, який виступає на захист прав громадян і охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави (п. 3 ст. 35 Закону про прокуратуру). 13. Цивільно-процесуальне законодавство не передбачає будь-яких особливостей розгляду справ про визнання страйків незаконними. Вони розглядаються у позовному порядку. 14. У ході судового розгляду можливе укладення мирової угоди. У судовій практиці подібні випадки зустрічаються. Наприклад, судова колегія у цивільних справах Московського міського суду затвердила мирову угоду між Федеральною авіаційною службою Росії та Федерацією профспілок авіадиспетчерів Росії, згідно з яким Федерація профспілок визнала помилковість напрямки вимог до Федеральної авіаційної службі і часткове порушення порядку їх висунення, а Федеральна авіаційна служба відмовилася від позовних вимог. 15. Рішення суду доводиться до відома працівників через орган, який очолює страйк. Цей орган бере участь в процесі розгляду справи про визнання страйку незаконним як представник працівників (відповідач), володіє інформацією про здійснюваних процесуальних діях, представлених доказах і про прийняте рішення. Він зобов'язаний інформувати працівників про винесену судом рішення негайно (в день винесення рішення). Це має суттєве значення у разі визнання страйку незаконним, оскільки працівники повинні наступного дня після прийняття рішення припинити її. Зазначена вимога повинна ставитися і до доведення до працівників рішення суду про призупинення або про відстрочення страйку. 16. Частина 6 коментованої статті містить певну неточність. З одного боку, рішення суду про визнання страйку незаконним підлягає негайному виконанню, з іншого - воно має вступити в законну силу. Ця неточність з успіхом долається правозастосовчої практикою. Рішення суду про визнання страйку незаконним виконується негайно, тобто до набрання законної сили (див. коментар. до ст. 417). 17. Визнання страйку незаконним тягне негайне її припинення або відмову від проведення страйку, якщо вона була оголошена, але ще не розпочата. У такій ситуації колективний трудовий спір повинен вирішуватися шляхом відновлення примирних процедур. Можливе проведення зборів, мітингів, демонстрацій, пікетування. Якщо підставою визнання страйку незаконним послужило порушення процедур вирішення колективного трудового спору, працівники можуть спробувати оголосити страйк ще раз, виправивши допущені порушення. Наприклад, рішення про оголошення страйку було прийнято загальними зборами, на якому в порушення вимог ст. 410 ТК присутнє менше половини працівників. Після визнання страйку незаконним і відновлення роботи представницький орган працівників може знову скликати загальні збори, щоб прийняти рішення про проведення страйку у суворій відповідності до законодавства. Не виключений і такий варіант: після визнання страйку незаконним вимоги працівників залишаються незадоволеними і вже не розглядаються; колективний трудовий спір припиняється. У кінцевому підсумку рішення про долю конкретного трудового спору беруть працівники (їх представницький орган). 18. Частина 7 коментованої статті передбачає можливість відстрочки або призупинення страйку. Рішення про це приймає суд. Підставою для таких дій може служити тільки створення безпосередньої загрози життю і здоров'ю людей. Законодавство не встановлює конкретного механізму відстрочення (зупинення) страйку - в якому порядку, з чиєї ініціативи приймається таке рішення, як воно повинно виконуватися. Грунтуючись на судовій практиці, можна припустити, що призупинення почалася або відстрочка ще не почалася страйку на строк до 30 днів можливі в процесі розгляду або підготовки до розгляду справи про визнання страйку незаконним за наявності обставин, що дозволяють побоюватися заподіяння шкоди життю та здоров'ю людей. 19. Правом призупинити страйк наділене також Уряд РФ. Воно може винести відповідне рішення у випадках, що мають особливу роль для забезпечення життєво важливих інтересів Російської Федерації в цілому або окремих територій. У цих випадках страйк може бути припинена максимум на 10 календарних днів до розгляду питання відповідним судом. « Попередня |
||
Наступна » | = Перейти до змісту підручника = | |
|
||
Стаття 5.34. Звільнення працівників у зв'язку з колективним трудовим спором і оголошенням страйку |
||
|