Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 412. Обов'язки сторін колективного трудового спору в ході страйку |
||
2. Головним обов'язком сторін у період проведення страйку визнається продовження примирних процедур. Закон не передбачає їх видів і послідовності. Сторони вправі самостійно визначити, які процедури, в якому порядку і в які терміни проводити. Як правило, проводяться переговори між представником роботодавця і органом, який очолює страйк. Ухилення від участі в примирних процедурах під час страйку тягне відповідальність представників роботодавця відповідно до ст. 416 ТК. Примирливі процедури в період проведення страйку зазвичай закінчуються укладенням угоди про врегулювання колективного трудового спору. У цьому випадку страйк припиняється. 3. Частина 2 коментованої статті конкретизує положення Конституції РФ про здійснення прав і свобод людини і громадянина без порушення прав і свобод інших осіб. Реалізація працівниками права на колективний трудовий спір і на страйк не повинна спричинити несприятливих наслідків для інших осіб. Зокрема, необхідно дотримуватися громадського порядку, вжити заходів щодо збереження майна роботодавця та інших осіб (наприклад, особистого майна працівників, що знаходиться в організації), забезпечення гарантій життя і здоров'я громадян. Зазначені обов'язки несе насамперед організатор колективних дій - орган, який очолює страйк. Однак і роботодавець, і органи виконавчої влади, і органи місцевого самоврядування повинні докладати зусилля і координувати свої дії з метою не допустити зловживань своїми правами і порушень прав і свобод інших осіб. Зокрема, в період страйку має бути забезпечена робота машин і устаткування, зупинка яких представляє безпосередню загрозу життю і здоров'ю людей. Міжнародна організація праці (МОП) вважає правомірним встановлення такого роду вимог для страйкуючих. Це "мінімум робіт, що забезпечують безпеку". Він встановлюється для того, щоб запобігти загибелі та заподіяння шкоди здоров'ю людей, нещасні випадки на виробництві, руйнування і псування машин і устаткування. Закон не встановлює порядку визначення та зразкового набору заходів, які повинні бути зроблені для забезпечення роботи машин і устаткування. Однак у числі відповідальних суб'єктів називаються всі учасники системи соціального партнерства. Це дає підставу припустити, що комплекс передбачених законом заходів повинен визначатися за угодою сторін за участю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. 4. Працівники організацій (філій, представництв чи інших відокремлених структурних підрозділів), індивідуальних підприємців, діяльність яких пов'язана з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства, проводячи страйк, мають забезпечити мінімум необхідних робіт (послуг). Основним завданням встановлення такої умови є необхідність передбачити гарантії захисту прав і законних інтересів інших громадян у суворій відповідності до ст. 17 Конституції РФ і положеннями Загальної декларації прав людини. 5. Для визначення організацій і виробництв, де необхідно передбачати мінімум необхідних робіт (послуг), важливо враховувати позицію МОП, яка відносить до життєво важливих службам в строгому сенсі слова лікарні, організації, що забезпечують постачання населення електрикою, водою, підприємства зв'язку і контролю за повітряним рухом (Свобода об'єднання: дайджест рішень і принципів, сформульованих Комітетом зі свободи об'єднання МОП. Женева, 1996. § 544). Однак ці організації не вичерпують переліку підприємств, виробництв, служб, де можливе встановлення мінімуму необхідних робіт (послуг). Комітет зі свободи об'єднання вказує, що мінімум необхідних робіт (послуг) може визначатися і у випадках, коли тривалість або масштаб страйку можуть призвести до виникнення загрози нормальних умов життя населення, а також при організації страйку працівниками громадських служб виняткової важливості (Указ. соч. § 556). Частина 3 ст. 412 не пропонує конкретного переліку виробництв і сфер діяльності, які необхідно віднести до забезпечує життєво важливі інтереси суспільства. Пропонуються лише деякі загальні критерії, наприклад зв'язок діяльності організацій з безпекою людей та забезпеченням їхнього здоров'я. На практиці до організацій, пов'язаних з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства, відносять медичні установи, підприємства зв'язку, транспорту, підприємства з виробництва, транспортування, розподілу електроенергії, газу, води, деякі комунальні служби і т.д. Наприклад, потрібно визначення і дотримання мінімуму необхідних робіт (послуг) при проведенні страйку льотним складом Аерофлоту (БВС РФ. 1999. N 10), працівниками теплової електростанції (БВС РФ. 1997. N 2), авіадиспетчерами (Визначення судової колегії в цивільних справах Тюменського обласного суду від 9 липня 1997 р.), водіями швидкої медичної допомоги (рішення Свердловського обласного суду від 14 березня 1997 р. по справі N 3-5-1997 за позовом адміністрації МП "Медавтотранс" до вільного профспілці МП "Медавтотранс", очолює страйк трудового колективу МП "Медавтотранс", про визнання страйку незаконним). МОП вважає допустимим встановлення мінімуму необхідних робіт (послуг) для працівників організацій, що здійснюють поромну переправу на островах, працівників портів, метро, залізниць, пошти і телеграфу, банків, нафтової промисловості, національного монетного двору і ін (Указ. соч. § 563 - 568). 6. Мінімум необхідних робіт (послуг) являє собою перелік робіт, які повинні виконуватися в період страйку з тим, щоб запобігти заподіяння шкоди життю і здоров'ю, безпеці людей і життєво важливим інтересам суспільства. Історично ідея встановлення мінімуму необхідних робіт (послуг) з'явилася як альтернатива обмеження або заборони страйків в організаціях, пов'язаних з обслуговуванням населення (медичні, транспортні та інші.) Або є ключовими в національній економіці (енергетика). Вимога законодавства про визначення мінімуму необхідних робіт (послуг) у ряді організацій, по суті, розширює можливості працівників з реалізації права на страйк. Так, за законодавством Союзу РСР (ст. 12 Закону СРСР від 20 травня 1991 р. "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)") не допускалися страйки на підприємствах і в організаціях залізничного транспорту, міського громадського транспорту, цивільної авіації, енергетики. Тепер більшість працівників зазначених організацій можуть проводити страйк з дотриманням правила про мінімум необхідних робіт (послуг). Для більш чіткого і швидкого визначення таких робіт (послуг) у кожному конкретному випадку і створення, з одного боку, гарантій реалізації права на страйк, а з іншого - гарантій прав і законних інтересів інших громадян ч. 3 коментованої статті передбачає розробку та затвердження переліку мінімуму необхідних робіт (послуг) у кожній галузі (підгалузі) економіки. Такий перелік затверджується федеральним органом виконавчої влади, на який покладено координація і регулювання діяльності у відповідній галузі, за погодженням з загальноросійськими профспілками, що діють на цьому рівні. 7. Порядок розробки і затвердження переліку необхідних робіт (послуг) визначено Постановою Уряду РФ від 17 грудня 2002 р. N 901 "Про порядок розробки та затвердження переліку мінімуму необхідних робіт (послуг) в галузі (підгалузі) економіки, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах "(СЗ РФ. 2002. N 51. Ст. 5090). Зазначеною Постановою затверджено Правила розробки і затвердження переліку мінімуму необхідних робіт (послуг) в галузі (підгалузі) економіки, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах. Відповідно до Правил (п. 2) перелік робіт розробляється федеральним органом виконавчої влади, на який покладено управління, координація і регулювання діяльності у відповідній галузі (підгалузі) економіки, за участю всіх діючих в цій галузі (підгалузі) економіки загальноросійських професійних спілок та об'єднань роботодавців. Підготовлений проект переліку робіт надсилається федеральним органом виконавчої влади в профспілки на узгодження. Керівники профспілок або уповноважені ними заступники зобов'язані в 10-денний термін погодити (завізувати) перелік робіт або погодити його із зауваженнями (мотивованими запереченнями) і направити у федеральний орган виконавчої влади. Якщо в зазначений термін профспілки не направили до федерального орган виконавчої влади узгоджений (завізований) перелік робіт, то він вважається узгодженим (п. 4 Правил). За наявності розбіжностей робляться спроби їх врегулювати: проводяться додаткові обговорення, можуть створюватися погоджувальні комісії за участю посередників (п. 5 Правил). Перелік робіт, погоджений з профспілками, затверджується федеральним органом виконавчої влади (п. 6 Правил). Зміни та доповнення вносяться до переліку робіт у порядку, встановленому для його розробки та затвердження (п. 7 Правил). В даний час прийняті і діють такі федеральні переліки: Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг), що забезпечуються в організаціях, підвідомчих МПР Росії, в період проведення страйків, затв . Наказом МПР Росії від 18 квітня 2003 р. N 330 (БНА РФ. 2003. N 28); Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) у хімічній та нафтохімічній промисловості, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях , філіях та представництвах, затв. Наказом Мінпромнауки Росії від 24 квітня 2003 р. N 106; Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) в металургійній галузі, забезпечуваних в період проведення страйків, затв. Наказом Мінпромнауки Росії від 15 травня 2003 р. N 118; Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) у вугільній галузі, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах, діяльність яких пов'язана з безпекою людей , забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства, затв. Наказом Міненерго Росії від 20 травня 2003 р. N 193 (БНА РФ. 2003. N 37); Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) у лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах, затв. Наказом Мінпроменерго Росії від 27 березня 2006 р. N 57 (БНА РФ. 2006. N 20), та ін 8. На основі федерального переліку орган виконавчої влади суб'єкта РФ за погодженням з відповідними територіальними об'єднаннями профспілок розробляє і затверджує регіональні переліки мінімуму необхідних робіт (послуг), що діють на території відповідного суб'єкта РФ. Регіональні переліки також будуються за галузевим принципом. Наприклад, Постанова Уряду Республіки Комі від 21 січня 2004 р. N 9 "Про розроблення та затвердження переліків мінімуму необхідних робіт (послуг), що забезпечуються в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах відповідних галузей (підгалузей) економіки Республіки Комі, діяльність яких пов'язана з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства "(Відомості нормативних актів органів державної влади Республіки Комі. 2004. N 8. Ст. 3395) надає право розробляти і затверджувати відповідні переліки республіканським міністерствам і відомствам, що координує роботу конкретних галузей економіки. 9. Мінімум необхідних робіт (послуг) у конкретного роботодавця або у відокремленому структурному підрозділі організації визначається за згодою сторін до початку страйку - в 5-денний термін з моменту прийняття рішення про оголошення страйку. Термін обчислюється в календарних днях, оскільки в законі не обумовлено інше. 10. На відміну від раніше діючого законодавства встановлено два критерії визначення кола необхідних робіт (послуг): по-перше, під час страйку виконуються тільки ті роботи (надаються послуги), припинення яких може спричинити створення загрози життю або заподіяння шкоди здоров'ю людей, по-друге, коло робіт (послуг) визначається зазначеними переліками, які не підлягають розширювальному тлумаченню, тобто працівників не можна зобов'язати виконувати роботи, які не передбачені федеральними або регіональними списками. 11. У розробці угоди обов'язково бере участь орган місцевого самоврядування. Він виступає як представник незацікавлених громадян, права яких не повинні бути ущемлені в ході проведення страйку. Саме тому йому надано повноваження у вирішенні питання про визначення мінімуму необхідних робіт (послуг). Якщо сторони не можуть дійти згоди, до вирішення даного питання підключається орган виконавчої влади суб'єкта РФ. Він встановлює мінімум необхідних робіт (послуг) і оформляє своїм рішенням (постановою, розпорядженням). З цього моменту зазначені в такому документі обсяги робіт (послуг) і порядок (режим) їх виконання стають обов'язковими для працівників, які оголосили страйк. 12. Рішення органу виконавчої влади суб'єкта РФ може бути оскаржено до суду. Такого роду справи розглядаються в особливому порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством для справ, що виникають з публічних правовідносин (ст. 245 ЦПК). Відповідно до ст. 246 ЦПК справи, що виникають з публічних правовідносин, розглядаються і вирішуються суддею одноособово за загальними правилами позовного провадження з особливостями, встановленими гл. 24 - 26 ЦПК. До таких особливостей необхідно віднести, зокрема, покладання обов'язки по доведенню законності оспорюваних рішень, дій (бездіяльності) органів державної влади, органів місцевого самоврядування на органи, які взяли оспорювані рішення або вчинили оскаржувані дії (бездіяльність) (ст. 249 ЦПК). 13. Працівники, які вирішили взяти участь у страйку, але спрямовані на виконання мінімуму необхідних робіт (послуг), користуються гарантіями, передбаченими ст. 414 ТК. Їх праця оплачується відповідно до законодавства про працю, колективним договором, угодою (див. коментар. До ст. 414). 14. Невиконання вимоги закону про забезпечення мінімуму робіт (послуг) у встановленому для конкретного випадку розмірі тягне вкрай несприятливі наслідки для працівників. У цьому випадку страйк може бути визнана незаконною (див., наприклад, Визначення Судової колегії в цивільних справах Верховного Суду РФ від 10 лютого 2006 р. N 74-Г06-4 за заявами прокурора Республіки Саха (Якутія) та відкритого акціонерного товариства "Авіакомпанія" Якутія "про визнання страйку, оголошеного рішенням конференції працівників авіаційно-технічної бази - членів первинної профспілкової організації ВАТ" Авіакомпанія "Якутія" Профспілки працівників інженерно-авіаційних служб цивільної авіації Росії від 11 серпня 2005 р., незаконної за касаційною скаргою голови профспілкового комітету ППО " Авіакомпанія "Якутія" ПРІАС ГА Росії на рішення Верховного суду Республіки Саха (Якутія) від 15 вересня 2005 р., яким заявлені вимоги задоволені (Див.: СПС КонсультантПлюс)). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 412. Обов'язки сторін колективного трудового спору в ході страйку" |
||
|