Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.12. Виготовлення, розповсюдження або розміщення агітаційних матеріалів з порушенням вимог законодавства про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ) (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)


1. Виготовлення або поширення в період підготовки і проведення виборів, референдуму друкованих чи аудіовізуальних агітаційних матеріалів, що не містять встановленої федеральним законом інформації про їх тираж, дату випуску, про оплату їх виготовлення з коштів відповідного виборчого фонду, фонду референдуму, про найменування, юридичну адресу та про ідентифікаційний номер платника податків організації або про прізвища, про ім'я, по батькові, про місце проживання особи, які виготовили ці друковані або аудіовізуальні агітаційні матеріали, а також про найменування організації або про прізвища, про ім'я, по батькові особи, що замовили виготовлення цих друкованих чи аудіовізуальних агітаційних матеріалів, виготовлення друкованих чи аудіовізуальних агітаційних матеріалів, у яких перераховані дані вказані невірно, виготовлення або розповсюдження друкованих, аудіовізуальних та інших агітаційних матеріалів, що містять комерційну рекламу, або без попередньої оплати за рахунок коштів відповідного виборчого фонду, фонду референдуму, розповсюдження друкованих, аудіовізуальних та інших агітаційних матеріалів без надання їх примірника (копії) або фотографії до відповідної виборчої комісії, комісію референдуму разом з відомостями про місце знаходження (про адресу місця проживання) організації (особи), що виготовила і замовила (який виготовив і замовив) ці матеріали, а одно розповсюдження друкованих, аудіовізуальних та інших агітаційних матеріалів з порушенням вимог закону до використання в них зображення фізичної особи, висловлювань фізичної особи про кандидата, про виборче об'єднання -
(в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ )
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів; на посадових осіб - від двох тисяч до трьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від п'ятдесяти тисяч до ста тисяч рублів .
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Розміщення друкованих агітаційних матеріалів у місцях, де це заборонено федеральним законом, або розміщення цих матеріалів у приміщеннях, будівлях, на спорудах та інших об'єктах без дозволу власників або власників зазначених об'єктів -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян в розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів; на юридичних осіб - від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
(частина друга введена Федеральним законом від 21.07.2005 N 93-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 5.12 . Виготовлення, розповсюдження або розміщення агітаційних матеріалів з порушенням вимог законодавства про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ) (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) "
  1. § 5. Інформаційне забезпечення виборів
    Одна з важливих складових частин виборів - інформаційні відносини. Без активно циркулює в суспільстві в період виборчої кампанії інформації виборцям важко визначитися у власному остаточному виборі. Інформаційне забезпечення виборів включає: інформування виборців та передвиборчу агітацію. Кожна з двох частин сприяє усвідомленому волевиявленню громадян, гласності
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  4. 3. Форма договору та його державна реєстрація
    Норми, що регулюють форму договорів, знаходяться в Кодексі на трьох щаблях: вони поміщені в гол. 9 ("Угоди"), в гол. 28 ("Укладення договору"), а також у різних розділах ГК, присвячених видам (типам) договорів. Відповідні норми можуть виявитися в будь-якому, але прийнятому неодмінно на рівні закону акті, який відноситься до даного типу (виду) договорів. Правове регулювання форми договорів
  5. Стаття 146. Порушення авторських і суміжних прав Коментар до статті 146
    Стаття 44 (ч. 1) Конституції РФ гарантує кожному свободу літературної, художньої, наукової, технічної та інших видів творчості, викладання. Інтелектуальна власність охороняється законом. За найбільш серйозні посягання на авторські та суміжні права встановлена ??кримінальна відповідальність. Основним об'єктом злочину виступають суспільні відносини, що виникають у зв'язку
  6. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  7. § 2. Види джерел МПП
    1. Національний закон. Підзаконні акти. Питання кодифікації міжнародного приватного права в практиці різних держав Значне число сучасних підручників і курсів з міжнародного приватного права при перерахуванні видів його джерел оперують категорією «внутрішнє законодавство» на противагу поняттю «національний закон» 91. Деякі дослідники використовують більш загальний термін
  8. Стаття 5.12. Виготовлення або розповсюдження агітаційних матеріалів з порушенням вимог закону
    (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Виготовлення або поширення в період підготовки і проведення виборів, референдуму друкованих чи аудіовізуальних агітаційних матеріалів, що не містять встановленої федеральним законом інформації про їх тираж і про дату випуску, про найменування та юридичну адресу організації або про прізвища, про ім'я, по батькові, про місце проживання особи,
  9. Глава 19. ЗАХИСТ володіння і РЕСТИТУЦІЯ
    Перебування володіння в реальності (світі речей), на кордоні права, тобто, в перекладі на мову юридичних понять, як факту, а не права, проявляється найбільш наочно у формах захисту володіння. Найпростішим поясненням феномена власницької захисту було б віднесення її на нерозвиненість архаїчних юридичних інститутів, якби, по-перше, не було б безглуздим саме припущення про
  10. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    Теppоpізм (ст. 205 КК). Як наголошується в Концепції національної безпеки Російської Федерації, затвердженої Указом Президента РФ від 17 грудня 1997 р. N 1300 (в ред. Указу від 10 січня 2000 р. N 24): "У багатьох країнах, у тому числі в Російській Федерації, різко загострилася проблема тероризму, що має транснаціональний характер і загрожує стабільності у світі, що обумовлює