Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.49. Порушення заборони на проведення у період виборчої кампанії, кампанії референдуму лотерей, тоталізаторів (взаємних парі) та інших заснованих на ризику ігор, об'єктом яких є вибори, референдум та їх результати


(введена Федеральним законом від 04.07. 2003 N 94-ФЗ)
Порушення заборони на проведення у період виборчої кампанії, кампанії референдуму лотерей, тоталізаторів (взаємних парі) та інших заснованих на ризику ігор, об'єктом яких є вибори, референдум та їх результати, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від трьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.49. Порушення заборони на проведення у період виборчої кампанії, кампанії референдуму лотерей, тоталізаторів (взаємних парі) та інших заснованих на ризику ігор, об'єктом яких є вибори, референдум та їх результати "
  1. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    порушення принципу рівного виборчого права внаслідок підроблення бюлетенів). Замислимося, чи не підриває дана законодавча міра і принцип рівних виборів? Напевно, більш виправданим було б активне використання в подібних випадках існуючих охоронних інститутів. 11. Надання кандидатам, виборчим об'єднанням, групам виборців права на безкоштовне, рівний час в
  3. Стаття 260. * (238) Строки звернення до суду та розгляду заяв
    стаття встановлює загальні і спеціальні строки звернення до суду із заявами про порушення виборчих прав, прав на участь у референдумі. За загальним правилом такі заяви можуть подаватися протягом трьох місяців з дня, коли заявнику стало відомо або повинно було стати відомо про порушення законодавства про вибори та референдум, його виборчих прав або права на участь у референдумі.
  4. Стаття 260.1. Порядок розгляду справ про захист виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації
    порушення ходу виборчого процесу, оскільки його планомірне і безперервне здійснення (включаючи дотримання встановлених законодавством строків) є важливою гарантією реалізації конституційних прав громадян на участь у виборах, референдумі. 2. Прийняття судом рішення про скасування реєстрації кандидата (список кандидатів) може зробити істотний вплив на результати виборів.
  5. Стаття 5.5. Порушення порядку участі засобів масової інформації в інформаційному забезпеченні виборів, референдумів
    порушення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму порядку опублікування (оприлюднення) зазначених матеріалів в інформаційно-телекомунікаційних мережах загального користування (включаючи мережу "Інтернет") - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці, на посадових осіб - від десяти до п'ятдесяти мінімальних
  6. § 3. Освіта та організація діяльності виборчих комісій
    порушення комісією виборчих прав громадян, що спричинило за собою визнання ЦВК РФ, виборчою комісією суб'єкта РФ (в тому числі на підставі рішення суду), недійсними підсумків голосування на відповідній території або результатів виборів, б) невиконання комісією рішення суду або вищестоящої комісії. Компетенція комісій. Повноваження, порядок діяльності виборчих
  7. § 4. Висування кандидатів і їх реєстрація
    порушення заборони збору підписів на місцях, де відповідно до закону збір підписів заборонений, якщо подані для реєстрації кандидата, списку кандидатів підписи були зібрані з порушенням цієї заборони. Грубим порушенням вказаної заборони вважається збір не менше 20% від поданих для реєстрації кандидата, списку кандидатів підписів на місцях, де збір підписів заборонено; д)
  8. § 5. Інформаційне забезпечення виборів
    порушення законодавства вести передвиборну агітацію в будь-чиїх інтересах. У день голосування до моменту закінчення голосування на території відповідного виборчого округу забороняється публікація (оприлюднення) даних про результати виборів, в тому числі розміщення таких даних в інформаційно-телекомунікаційних мережах загального користування (включаючи Інтернет). Протягом п'яти днів до дня
  9. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    порушенням ст. 12 Конституції і законодавства Російської Федерації. Колегія зазначила, що згідно з п. п. 2, 3 ст. 53 Статуту Іркутської області відносини органів державної влади області та органів місцевого самоврядування будуються на принципах співпраці та самостійності у вирішенні питань власної компетенції; органи державної влади області за погодженням з органами