Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 7.29. Недотримання вимог законодавства про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників при прийнятті рішення про спосіб розміщення замовлення на поставку товарів, виконання робіт, надання послуг (в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ) (в ред. Федерального закону від 24.07.2007 N 218-ФЗ)


1. Прийняття посадовою особою замовника, посадовою особою федерального органу виконавчої влади, органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації, органу місцевого самоврядування, уповноважених відповідно до Федерального закону від 21 липня 2005 року N 94-ФЗ "Про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб "на здійснення функцій з розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників (далі у цій статті та статтях 7.30 - 7.32 цього Кодексу - уповноважений орган), рішення про спосіб розміщення замовлення на поставку товарів , виконання робіт, надання послуг для потреб замовників (далі у цій статті та статтях 7.30 - 7.32 цього Кодексу також - розміщення замовлення) з порушенням вимог, встановлених законодавством про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі тридцяти тисяч рублів.
(Частина 1 в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ)
2. Прийняття посадовою особою замовника, посадовою особою уповноваженого органу рішення про розміщення замовлення іншим способом у разі, якщо розміщення такого замовлення відповідно до законодавства Російської Федерації про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб має здійснюватися шляхом проведення торгів , а також прийняття рішення про розміщення замовлення іншим способом у разі, якщо розміщення такого замовлення відповідно до законодавства про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб має здійснюватися шляхом проведення торгів у формі аукціону, -
(в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі п'ятдесяти тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 7.29. Недотримання вимог законодавства про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників при прийнятті рішення про спосіб розміщення замовлення на поставку товарів, виконання робіт, надання послуг (в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83 - ФЗ) (в ред. Федерального закону від 24.07.2007 N 218-ФЗ) "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі з застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. 3. Форма договору та його державна реєстрація
    стаття включила підлягають державній реєстрації повітряні і морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти. Особливо передбачена можливість віднесення законом до нерухомості та іншого майна. Таким чином, ст. 130 та ст. 164 ЦК переплітаються. Це означає, що, якщо закон називає певне майно нерухомістю, тим самим вирішується позитивно питання про обов'язкову
  4. 9. Зобов'язання, що випливають з договору перевезення конкретного вантажу
    стаття, згідно з якою залізниця несе відповідальність за збереження вантажу з моменту прийняття його до перевезення і до видачі вантажоодержувачу або до передачі згідно з правилами іншому підприємству, організації, установі, якщо не доведе, що втрата, недостача, псування або пошкодження вантажу сталися внаслідок обставин, які залізниця не могла запобігти та усунення яких
  5. 5.7. Рекомендації Міжнародної торгової палати для комерційних агентських контрактів
    статтями наслідки недійсності і вирішив, що відповідачу належить повернути позивачеві отриману за даним договором суму, а раніше сплачену відповідачем суму кваліфікував як часткове погашення суми боргу, констатувавши, що ст . 319 ГК РФ незастосовна в даному випадку. Тому важливо не тільки уточнити правове становище, обсяг тих зобов'язань, які вони можуть своїми діями покласти
  6. 5.9. Рекомендації Міжнародної торгової палати для договорів франчайзингу
    недотриманні франчайзі зазначених правил та неусунення ним такого порушення протягом узгодженого періоду часу після отримання ним від франчайзора письмового повідомлення про це такий франчайзі несе відповідальність по сплаті франчайзору заздалегідь оцінених збитків (agreed and liquidated damages) по обумовленою сторонами формулою. У праві різних країн зустрічаються нормативні приписи або судові
  7. Стаття 9.16. Порушення законодавства про енергозбереження і про підвищення енергетичної ефективності
    недотримання такою організацією встановлених для неї в якості обов'язкових вимог про встановлення, про заміну, про експлуатацію приладів обліку використовуваних енергетичних ресурсів - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від
  8. § 2. Укладення, зміна і розірвання договорів
    недотримання цих вимог. Якщо такі наслідки не передбачені, застосовуються наслідки недотримання простої письмової форми угоди. Договір у сфері підприємництва, як і всякий загальногромадянський договір, має відповідати обов'язковим для сторін правилам, встановленим тими законами або іншими правовими актами, які діють в момент укладання договору. Це означає, що
  9. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    вимог законодавства, стандартів, норм і правил, встановлених у галузі сільськогосподарського виробництва. Керівники Державних інспекцій є головними державними інспекторами та в межах своєї компетенції мають право проводити перевірки та інспекції, давати організаціям приписи про усунення порушень законодавства РФ, у разі порушення норм і правил
  10. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
© 2014-2022  yport.inf.ua