Головна
ГоловнаПриродоресурсове, аграрне, екологічне правоАграрне право → 
« Попередня Наступна »
Державна дума РФ. Земельний Кодекс Російської Федерації, 2001 - перейти до змісту підручника

Стаття 67. Державний моніторинг земель


1. Державний моніторинг земель являє собою систему спостережень за станом земель. Об'єктами державного моніторингу земель є всі землі в Російській Федерації.
2. Завданнями державного моніторингу земель є:
1) своєчасне виявлення змін стану земель, оцінка цих змін, прогноз і вироблення рекомендацій про попередження і про усунення наслідків негативних процесів;
2 ) інформаційне забезпечення державного земельного нагляду за використанням та охороною земель, інших функцій державного і муніципального управління земельними ресурсами, а також землеустрою;
(в ред. Федеральних законів від 13.05.2008 N 66-ФЗ, від 18.07.2011 N 242-ФЗ)
3) забезпечення громадян інформацією про стан навколишнього середовища в частині стану земель.
3. Залежно від цілей спостереження і спостережуваної території державний моніторинг земель може бути федеральним, регіональним і локальним. Державний моніторинг земель здійснюється відповідно до федеральними, регіональними та місцевими програмами.
КонсультантПлюс: примітка.
Постановою Уряду РФ від 28.11.2002 N 846 затверджено Положення про здійснення державного моніторингу земель.
4. Порядок здійснення державного моніторингу земель встановлюється уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої влади.
(В ред. Федерального закону від 23.07.2008 N 160-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 67. Державний моніторинг земель"
  1. Стаття 262. Порушення режиму особливо охоронюваних природних територій і природних об'єктів Коментар до статті 262
    статтями. Однак якщо такі діяння призвели до заподіяння істотної шкоди заповіднику або заказнику як цілісної екосистемі, вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених ст. ст. 250, 256, 258, 262 та ін КК РФ. Аналогічна кваліфікація скоєного буде і в тому випадку, якщо будь-яке інше екологічний злочин пов'язане з порушенням режиму особливо охоронюваних територій та
  2. § 1. Правовий статус і зміст охорони земель
    державного моніторингу земель або спеціальних обстежень. Спеціальні (грунтові, геоботанічні, агрохімічні та ін) обстеження проводяться юридичними особами або індивідуальними підприємцями по затверджується відповідними федеральними органами виконавчої влади методикам для виявлення підлягають консервації земель, визначення їх місця розташування, площі, динаміки
  3. Тема 4.2 . Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства , установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  4. Стаття 9. Повноваження Російської Федерації в галузі земельних відносин
    державне управління в галузі здійснення моніторингу земель, державного земельного нагляду, землеустрою; (в ред. Федеральних законів від 13.05.2008 N 66-ФЗ, від 18.07.2011 N 242-ФЗ) 3.1) здійснення державного земельного нагляду; (пп. 3.1 введений Федеральним законом від 18.07.2011 N 242-ФЗ) 4) встановлення порядку резервування земель, вилучення земельних ділянок,
  5. Коментар до статті 9.2
    державної влади, органів місцевого самоврядування та від працівників перебувають в аварійному стані гідротехнічних споруд, населення та організацій в зоні можливого затоплення; - недостатнє фінансування заходів щодо забезпечення безпеки гідротехнічних споруд. Положення про декларування безпеки гідротехнічних споруд затверджено Постановою
  6. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    статтями 5.10, 5.11, 5.12, 5.14, 5.15, 5.16, 5.35 - 5.43, 5.47, 5.49, 6.3, 6.6 - 6.14, 7.1, частинами 2 і 3 статті 7.2, статтями 7.3 - 7.9, 7.11 - 7.15, 7.17 - 7.20, 7.27, 8.2, 8.3, 8.5, 8.6, частинами 1 і 3 - 5 статті 8.13, частиною 2 статті 8.17, статтями 8.21, 8.28 - 8.32, частинами 1 і 2 статті 8.37, статтею 9.4, частиною 1 статті 9.5, статтями 9.7, 9.10, 10.2, 10.3, частиною 2 статті 11.1, частинами 1, 3
  7. § 1. Підряд
    державних потреб. До всіх цих видів договорів підряду застосовуються норми ст. 702-729 ГК, утворюють як би спільну частину законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва робіт і складові § 1 гл. 37 ГК. Підряд займає значне місце серед підприємницьких договорів і відноситься до одного з найдавніших видів договорів [1]. Включення в ГК загальних положень про підряд
  8. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    державних сільськогосподарських підприємств, або уста-дено на знову відведених для цієї мети землях громадянами, які Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 338 раніше не були працівниками або учасниками сільськогосподарських організацій - як правило, колишніми городянами. Створення селянського господарства
  9. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    державної влади, які також є суб'єктами місцевого самоврядування. Для органів влади характерні наявність повноважень владного характеру, обов'язковість прийнятих рішень на відповідній території. Влада державна і влада муніципальна є формами здійснення єдиної публічної влади. Викладена позиція виглядає досить суперечливою. З одного боку,
  10. § 6. Похідні підстави набуття права власності
    державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації, якщо інше не встановлено законом. Прикладом цього є необхідність реєстрації переходу права на нерухоме майно. При цьому нерухоме майно визнається належною добросовісного набувача (п. 1 ст. 302 ЦК) на праві власності з моменту такої реєстрації, за винятком