Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012 ), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 4.8. Обчислення строків (введена Федеральним законом від 06.12.2011 N 409-ФЗ)


1. Терміни, передбачені цим Кодексом, обчислюються годинами, добами, днями, місяцями, роками. Перебіг строку, визначеного періодом, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено початок строку.
2. Строк, обчислюваний цілодобово , закінчується о 24 годині останньої доби. Строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця, а якщо цей місяць не має відповідного числа, строк закінчується в останню добу цього місяця. Строк, обчислюваний роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року .
3. Термін, який обчислюється днями, закінчується в останній день встановленого терміну. ??Якщо закінчення строку, обчислюваного днями, припадає на неробочий день, останнім днем ??строку вважається перший наступний за ним робочий день.
4. Якщо заява, скарга, інші документи чи грошові кошти були здані в організацію зв'язку, кредитну організацію, заявлені або передані до органу чи уповноваженій їх прийняти особі до 24 годин останнього дня строку, строк не вважається пропущеним.
Примітка. Положення цієї статті не застосовуються, якщо іншими статтями цього Кодексу встановлено інший порядок обчислення строків, а також при обчисленні строків адміністративних покарань.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 4.8. Обчислення строків (введена Федеральним законом від 06.12.2011 N 409 -ФЗ) "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі ] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [ а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  3. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт,
  4. Стаття 25. Співробітник поліції
    Коментар до статті 25 січня. Стаття, що визначає основи правового становища співробітника поліції. Відкриває дану статтю норма, що встановлює, що співробітником поліції є громадянин РФ при одночасному виконанні двох умов: громадянин здійснює службову діяльність на посаді федеральної державної служби в органах внутрішніх справ (з даної умови в ч. 2
  5. Стаття 14. Затримання
    Коментар до статті 14 січня . Комментируемая глава регламентує застосування поліцією наступних заходів державного примусу: затримання; входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки і території; оточення (блокування) ділянок місцевості, житлових приміщень, будівель та інших об'єктів; формування та ведення банків даних про громадянах. Закон 1991 про міліції не
  6. Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції
    Коментар до статті 40 1. У коментованій статті регламентовано звільнення зі служби в поліції . У цьому відношенні насамперед необхідно зазначити наступне. КС Росії в Визначенні від 20 листопада 2003 р. N 432-О з урахуванням викладеної в Постанові КС Росії від 6 червня 1995 р. N 7-П правової позиції (див. коментар до ст. 35 Закону), що носить загальний характер, зазначив, що законодавець має право
  7. 3. Злочини, що посягають на встановлений порядок здійснення підприємницької діяльності
    Перешкоджання законній підприємницькій діяльності (ст. 169 КК). Перешкоджання законній підприємницькій діяльності зазіхає на важливу сферу суспільних відносин, пов'язаних з вільним здійсненням цієї діяльності, право на яке надано громадянам Конституцією РФ: "Кожен має право на вільне використання своїх здібностей і майна для
  8. Стаття 5.63. Порушення законодавства про організацію надання державних та муніципальних послуг (введена Федеральним законом від 03.12.2011 N 383-ФЗ)
    1. Порушення посадовою особою федерального органу виконавчої влади або органу державного позабюджетного фонду Російської Федерації або співробітником багатофункціонального центру надання державних та муніципальних послуг порядку надання державної послуги, що надається федеральним органом виконавчої влади або державним позабюджетним фондом Російської
  9. Стаття 6.18. Порушення встановлених законодавством про фізичну культуру і спорт вимог про запобігання допінгу в спорті і боротьбі з ним (введена Федеральним законом від 06.12.2011 N 413-ФЗ)
    1. Порушення тренером, спеціалістом зі спортивної медицини або іншим фахівцем у галузі фізичної культури і спорту встановлених законодавством про фізичну культуру і спорті вимог про запобігання допінгу в спорті і боротьбі з ним, що виразилося у використанні відносно спортсмена забороненої речовини і (або) забороненого методу незалежно від згоди спортсмена або в сприянні
  10. Стаття 7.23.1. Порушення вимог законодавства про розкриття інформації організаціями, що здійснюють діяльність у сфері управління багатоквартирними будинками
    (введена Федеральним законом від 06.12.2011 N 403-ФЗ) 1. Порушення організаціями та індивідуальними підприємцями, що здійснюють діяльність у сфері управління багатоквартирними будинками на підставі договорів управління, встановлених стандартом розкриття інформації порядку, способів чи строків розкриття інформації, або розкриття інформації не в повному обсязі, або надання