Головна
ГоловнаПриродоресурсове, аграрне, екологічне правоАграрне право → 
« Попередня Наступна »
Державна дума РФ. Земельний Кодекс Російської Федерації, 2001 - перейти до змісту підручника

Стаття 29. Виконавчі органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють надання земельних ділянок


Надання громадянам та юридичним особам земельних ділянок із земель, що перебувають у державній або муніципальній власності, здійснюється на підставі рішення виконавчих органів державної влади або органів місцевого самоврядування, що володіють правом надання відповідних земельних ділянок у межах їх компетенції відповідно до статей 9, 10 і 11 цього Кодексу.
КонсультантПлюс: примітка.
Про особливості надання земельних ділянок, що перебувають у державній або муніципальній власності, для розміщення об'єктів, необхідних для проведення зустрічі глав держав і урядів країн - учасників форуму "Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво" в 2012 році, см . Федеральний закон від 08.05.2009 N 93-ФЗ.
З 31 грудня 2012 року за відсутності правил землекористування і забудови надання земельних ділянок для будівництва з земель, що перебувають у державній або муніципальній власності, не здійснюється. Це правило не поширюється на земельні ділянки, на які дія містобудівних регламентів не поширюється або для яких містобудівні регламенти не встановлюються, а також на земельні ділянки, що надаються відповідно до документами територіального планування Російської Федерації та документами територіального планування суб'єктів Російської Федерації (Федеральний закон від 25.10 .2001 N 137-ФЗ (ред. від 20.03.2011)).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 29. Виконавчі органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють надання земельних ділянок "
  1. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    виконавчо-розпорядчий орган муніципального освіти), контрольний орган муніципального освіти, інші органи місцевого самоврядування, передбачені статутом муніципального освіти і володіють власними повноваженнями у вирішенні питань місцевого значення. Структура органів місцевого самоврядування. Термін "структура" означає, що органи місцевого самоврядування - не § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
  2. стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
    § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
  3. виконавчої влади на місцевому рівні, обсяг їх компетенції, а в даному Федеральному законі. Такий підхід не цілком відповідає нормам федеральної Конституції, зокрема , він порушує закріплений у ст. 12 Конституції Російської Федерації принцип самостійності місцевого самоврядування. Статус органів місцевого самоврядування повинно визначати, згідно конституційної моделі місцевого
    § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
  4. стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
    Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
  5. стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
    Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
  6. статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, перехідних до державі, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
    2. Вертикальна ієрархія норм про договори
  7. виконавчої влади приймати акти, що містять норми про захист прав споживачів. --- Збори законодавства Російської Федерації. 1996. N 3. Ст. 140. Укази Президента РФ і постанови Уряду РФ відрізняються за юридичною силою від закону, зокрема, тим, що у разі суперечності вищестоящому акту (Кодексу чи іншому закону) суд, який встановив
    5. Права та обов'язки сторін
  8. стаття, іменована "Іпотека споруджуваних житлових будинків", називає в числі предметів забезпечення цього виду застави нерухомості, поряд з належать заставодавцю матеріалами та обладнанням, заготовленими для будівництва, також і "незавершене будівництво". При цьому важливо відзначити, що стадія, про яку йдеться, має на увазі відносини, що складаються також у період дії підрядного
    1. Суб'єктний склад договору банківського рахунки
  9. виконавчої влади покладаються організація виконання і власне виконання бюджетів, управління рахунками бюджетів і бюджетних коштів. Зазначені органи є касирами всіх розпорядників та одержувачів бюджетних коштів і здійснюють платежі за рахунок бюджетних коштів від імені і за дорученням бюджетних установ. У зв'язку з цим право відкриття та закриття рахунків федерального бюджету,
    Глава XX. ДОГОВОРИ ПРО ІГРАХ І ПАРІ
  10. стаття все тієї ж голови (ст. 1967) виключає право сторони, що програла вимагати назад добровільно нею сплачене, якщо тільки виграла сторона не допустила обман або шахрайство. У Німецькому цивільному укладенні (ГГУ) розд. 19 кн. 2 "Зобов'язальне право" (первинне найменування розділу - "Ігри, парі" замінено тепер іншим - "Недосконалі зобов'язання") починається з § 762. В
    статья все той же главы (ст. 1967) исключает право проигравшей стороны требовать обратно добровольно ею уплаченное, если только выигравшая сторона не допустила обман или мошенничество. В Германском гражданском уложении (ГГУ) разд. 19 кн. 2 "Обязательственное право" (первоначальное наименование раздела - "Игры, пари" заменено теперь иным - "Несовершенные обязательства") начинается с § 762. В
© 2014-2022  yport.inf.ua