- Стаття 8.12. Порушення порядку надання у користування та режиму використання земельних ділянок і лісів у водоохоронних зонах і прибережних смугах водних об'єктів
1. Порушення порядку відведення земельних ділянок, а також порядку надання в користування лісів у водоохоронних зонах і прибережних смугах водних об'єктів - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення режиму використання земельних ділянок і лісів у водоохоронних зонах і прибережних смугах
- Стаття 8.12. Порушення порядку надання громадянам, юридичним особам земельних ділянок, лісів у водоохоронних зонах та режиму їх використання
(в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201-ФЗ) 1. Порушення порядку надання громадянам, юридичним особам земельних ділянок, а також порядку надання лісів для їх використання як з наданням, так і без надання лісових ділянок у водоохоронних зонах - (в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201-ФЗ) тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових
- Тема X. Охорона та раціональне використання лісів
Тема X. Охорона та раціональне використання
- § 4. Водоохоронні зони
(виділення водоохоронних зон; режим водоохоронних зон; прибережні захисні смуги) Для підтримки водних об'єктів у належному стані, для запобігання їх забруднення, засмічення і виснаження, для збереження середовища проживання тваринного і рослинного світу встановлюються водоохоронні зони. Вони є способом, мірою охорони водних об'єктів, але оскільки становлять особливий інтерес, актуальні
- Стаття 23.24. Органи, уповноважені в галузі використання, охорони та захисту лісового фонду
1. Органи, уповноважені в галузі використання, охорони та захисту лісового фонду, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 7.1 (в частині дільниць земель лісового фонду та земель лісів, що не входять в лісовий фонд), частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження знаків особливо охоронюваних природних територій, лесоустроітельних і лісогосподарських знаків в
- Коментар до статті 8.12
1. Про статус земельних ділянок, водоохоронних зон та прибережних смуг водних об'єктів див. коментар до ст. 7.8. Землі водоохоронних зон річок та водойм належать до земель природоохоронного призначення. Згідно ст. 97 ЗК на землях природоохоронного призначення допускається обмежена господарська діяльність при дотриманні встановленого режиму охорони цих земель відповідно до федеральними
- Стаття 260. Незаконна рубка лісових насаджень Коментар до статті 260
1. Стаття 260 в двох перших частинах передбачає два самостійних складу злочину, які розрізняються предметом і деякими ознаками об'єктивної сторони, - такими, наприклад, як розмір заподіяної шкоди та ін 2. Нормативну основу за складом утворюють ЛК РФ, який був прийнятий в кінці 2006 р. і вступив в дію з 1 січня 2007 р., а також деякі інші закони та нормативні
- Коментар до статті 7.8
1. Згідно ст. 111 Водного кодексу РФ водоохоронній зоною є територія, що примикає до акваторії водного об'єкта, на якій встановлюється спеціальний режим використання та охорони природних ресурсів. В межах водоохоронних зон встановлюються прибережні захисні смуги. У прибережних захисних смугах забороняються розорювання земель, рубка і корчування лісу, розміщення тваринницьких ферм і
- § 3. Правова охорона водних об'єктів
Глава 6 Водного кодексу РФ , здійснюючи спеціальне природоохоронне правове регулювання, безпосередньо присвячена охороні окремих видів водних об'єктів. Як встановлено в ст. 55 ВК РФ, заходи з охорони водних об'єктів, запобігання їх забруднення, засмічення і виснаження вод, а також заходи з ліквідації наслідків зазначених явищ повинні здійснювати власники водних об'єктів,
- § 2. Державне управління у сфері лісового фонду та земель лісового фонду
Під державним управлінням у сфері лісових відносин розуміється діяльність державних органів щодо забезпечення раціонального використання, відтворення, охорони і захисту лісів. Воно поділяється на загальне та спеціальне державне управління. Загальне управління здійснюється державними органами виконавчої влади: Президентом РФ, Урядом РФ, органами виконавчої
- Коментар до статті 23.24
1. Відповідно до Положення про Міністерство природних ресурсів Російської Федерації, затвердженим Постановою Уряду РФ від 25 вересня 2000 р. N 726, зазначене Міністерство є федеральним органом управління лісовим господарством, а також спеціально уповноваженим державним органом у сфері використання, охорони , захисту лісового фонду і відтворення лісів. Згідно подп. 9
- § 1. Поняття і загальна характеристика лісового фонду та земель лісового фонду
Основними нормативними правовими актами, що регулюють відносини з використання земель лісового фонду, є Земельний кодекс РФ (ст. 101) і регулюючий особливості майнових відносин, пов'язаних з обігом лісових ділянок і лісових насаджень, Лісовий кодекс РФ, прийнятий 4 грудня 2006 р. статті 5 ЛК РФ з метою використання, охорони , захисту і відтворення ліс розуміється як
- Стаття 1.2. Завдання законодавства про адміністративні правопорушення
Завданнями законодавства про адміністративні правопорушення є захист особи, охорона прав і свобод людини і громадянина, охорона здоров'я громадян, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, захист суспільної моралі, охорона навколишнього середовища, встановленого порядку здійснення державної влади, громадського порядку та громадської безпеки, власності,
- Стаття 1.2. Завдання законодавства про адміністративні правопорушення
Завданнями законодавства про адміністративні правопорушення є захист особи, охорона прав і свобод людини і громадянина, охорона здоров'я громадян, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, захист суспільної моралі, охорона навколишнього середовища, встановленого порядку здійснення державної влади, громадського порядку та громадської безпеки, власності,
- Незаконна рубка лісових насаджень (ст. 260 КК).
Все ле-са і надані для ведення лісового господарства землі обра-товують лісовий фонд РФ. Відносини, що виникають при пользова-ванні лісовим фондом, регулюються Лісовим кодексом РФ. Кодекс визначає лісовий фонд як складається з лісів і пре-доставлених для ведення лісового господарства земель і вказує, що в лісовій фонд не входять: захисні лісові насадження та дру-гаю рослинність на землях
- Стаття 8.24. Порушення порядку надання громадянам, юридичним особам лісів для їх використання
(в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201 -ФЗ) Порушення порядку надання громадянам, юридичним особам лісів для їх використання як з наданням, так і без надання лісових ділянок - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двох тисяч до трьох тисяч рублів. (в ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від
- Стаття 8.15. Порушення правил експлуатації водогосподарських або водоохоронних споруд і пристроїв
Порушення правил експлуатації водогосподарських або водоохоронних споруд і пристроїв - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі до двох тисяч рублів; на юридичних осіб - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів. (в ред. Федеральних законів від 22.06. 2007 N 116-ФЗ, від 27.07.2010
|