Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 1.2. Завдання законодавства про адміністративні правопорушення


Завданнями законодавства про адміністративні правопорушення є захист особи, охорона прав і свобод людини і громадянина, охорона здоров'я громадян, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, захист суспільної моралі, охорона навколишнього середовища, встановленого порядку здійснення державної влади, громадського порядку та громадської безпеки, власності, захист законних економічних інтересів фізичних і юридичних осіб, суспільства і держави від адміністративних правопорушень, а також попередження адміністративних правопорушень.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 1.2. Завдання законодавства про адміністративні правопорушення "
  1. Стаття 1.2. Завдання законодавства про адміністративні правопорушення
    законодавства про адміністративні правопорушення є захист особи, охорона прав і свобод людини і громадянина, охорона здоров'я громадян, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, захист суспільної моралі, охорона навколишнього середовища, встановленого порядку здійснення державної влади, громадського порядку та громадської безпеки, власності, захист
  2. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  3. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    задача, яка повинна вирішуватися саме законодавчими органами суб'єктів Російської Федерації. Регулювання порядку передачі та передача об'єктів власності суб'єктів Російської Федерації в муніципальну власність. Даний порядок регулюється нормами спеціальних законів суб'єктів Російської Федерації про розмежування власності, про порядок передачі власності суб'єкта Російської
  4. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    задач; 3) адміністративний контроль за органами місцевого самоврядування здійснюється таким чином, щоб ступінь втручання контролюючого органу була розмірна важливості інтересів, які він має намір охороняти. --- Збори законодавства Російської Федерації. 1998. N 15. Ст. 1695. А.А. Акмалова вказує, що "органи
  5. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    завданням муніципального права є створення системи стримувань проти необгрунтованих дій як представницького органу влади, так і глави адміністрації, закріплення розумних, цивілізованих процедур вирішення можливих розбіжностей між ними. --- Кутафин Про . Е., Фадєєв В.І. Муніципальне право Російської Федерації. М., 1997. С. 201. І.І. Овчинников
  6. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ГК ), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі- продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  8. § 4. Відповідальність за шкоду, заподіяну актами влади
    статтях, прийнято називати правилами про спеціальний делікт - шкоду , заподіяній актом влади. Підставами для виділення даного випадку заподіяння шкоди в особливий делікт служать як особливості застосування до нього загальних умов деліктної відповідальності, так і наявність ряду спеціальних умов, додатково встановлених законом. Серед загальних умов деліктної відповідальності за шкоду, заподіяну
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише в разі їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  10. 2. Свобода договорів
    статтях ЦК. З певною часткою умовності можна стверджувати, що будь-яка з імперативних норм ГК, що відносяться до договорів, являє собою спосіб обмеження свободи договорів. Насамперед такі винятки відносяться вже до основного питання - про свободу укладання договору. У строго певних випадках допускається примушування до укладення договору. При цьому в силу п. 1 ст. 421 ГК сюди включаються