Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 35. Комісії з регулювання соціально-трудових відносин |
||
2. Комісії створюються за рішенням сторін на всіх рівнях соціального партнерства. У них включаються на рівноправній основі представники сторін, наділені необхідними повноваженнями представниками сторін (ч. 1 коментованої статті). Повноваження представників сторін мають бути належно оформлені наказом (розпорядженням) роботодавця, рішенням профспілкового органу, об'єднання роботодавців. У випадках, коли працівників представляє не профспілка, а інший представник (ст. 31 ТК), необхідно рішення зборів (конференції) про обрання таємним голосуванням для здійснення відповідних повноважень. 3. У коментованій статті конкретизуються сфера дії комісій на відповідному рівні, їх склад та правові основи діяльності. Комісії можуть бути тристоронніми і двосторонніми, діяти як на постійній, так і на тимчасовій основі залежно від розсуду сторін. На всіх рівнях комісії діють на аналогічних принципах. 4. На федеральному рівні утворюється постійно діюча Російська тристороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин. Правовою основою її формування та діяльності поряд з ТК є Федеральний закон від 01.05.1999 N 92-ФЗ "Про Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин". Членами Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин є: представники загальноросійських об'єднань профспілок, загальноросійських об'єднань роботодавців, Уряду РФ. Вона формується на основі принципів: 1) добровільності участі загальноросійських об'єднань професійних спілок та загальноросійських об'єднань роботодавців у діяльності комісії; 2) повноважності сторін; 3) самостійності і незалежності. Утвердження і заміна членів загальноросійських об'єднань профспілок та загальноукраїнських об'єднань роботодавців в Комісії проводиться відповідно до рішень органів зазначених об'єднань; затвердження і заміна представників Уряду РФ - відповідно до постанови (розпорядженням) Уряду РФ. 5. Основними цілями Комісії є регулювання соціально-трудових відносин та узгодження соціально-економічних інтересів сторін. Основними завданнями Комісії є: ведення колективних переговорів та підготовка проекту генеральної угоди між загальноросійськими об'єднаннями професійних спілок, загальноросійськими об'єднаннями роботодавців та Урядом РФ; сприяння договірного регулювання соціально-трудових відносин на федеральному рівні; проведення консультацій з питань, пов'язаних з розробкою федеральних законів та інших нормативних правових актів РФ в галузі соціально-трудових відносин, федеральних програм у сфері праці, зайнятості населення, міграції робочої сили, соціального забезпечення; узгодження позицій сторін з основних напрямків соціальної політики; розгляд з ініціативи сторін питань, що виникли в ході виконання генерального угоди; поширення досвіду соціального партнерства, інформування галузевих (міжгалузевих), регіональних та інших комісій з регулювання соціально-трудових відносин про діяльність Комісії; вивчення міжнародного досвіду, участь у заходах, що проводяться відповідними зарубіжними організаціями в галузі соціально-трудових відносин та соціального партнерства, проведення в рамках комісії консультацій з питань, пов'язаних з ратифікацією і застосуванням міжнародних трудових норм. 6. Успішне вирішення завдань забезпечується наданням Російської тристоронньої комісії широкого кола основних прав. Серед них право: проводити з федеральними органами державної влади в узгодженому з ними порядку консультації з питань, пов'язаних з розробкою і реалізацією соціально-економічної політики; розробляти і вносити у федеральні органи державної влади в узгодженому з ними порядку пропозиції про прийняття федеральних законів та інших нормативних правових актів РФ в галузі соціально-трудових відносин; приймати за погодженням з Урядом РФ участь у підготовці розроблюваних ним проектів федеральних законів та інших нормативних правових актів РФ в галузі соціально-трудових відносин, а за погодженням з комітетами і комісіями палат Федеральних Зборів РФ - в попередньому розгляді ними законопроектів та підготовці їх до розгляду Державною Думою Федеральних Зборів РФ (докладніше див ст. 4 Федерального закону від 01.05.1999 N 92-ФЗ). 7. Рішення Комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосували всі три сторони. Члени Комісії, не згодні з прийнятим рішенням, має право вимагати занесення їх особливої думки до протоколу засідання Комісії. Координатор Комісії призначається Президентом РФ. Не будучи членом Комісії, він здійснює різноманітну діяльність, забезпечує її ефективну роботу. Координатор Комісії не втручається в діяльність сторін і не бере участі в голосуванні. 8. Враховуючи значну роль Російської тристоронньої комісії, ТК чітко визначив коло питань, які в даний час вирішуються Урядом з урахуванням думки Комісії. До них відносяться: - визначення особливостей порядку обчислення середньої заробітної плати, встановленого ст. 139 ТК; - визначення переліку важких робіт, робіт із шкідливими і (або) небезпечними й іншими особливими умовами праці (ст. 147 ТК); - затвердження переліків професій для творчих працівників організацій кінематографії, театрів, театральних і концертних організацій, цирків та інших осіб, що беруть участь у створенні і (або) виконанні творів, професійних спортсменів, з якими можуть укладатися строкові трудові договори (ст. 59 ТК), оплата праці яких в вихідні та неробочі святкові дні може визначатися на підставі трудового договору, колективного договору або локального нормативного акта організації (ст. 153 ТК); - затвердження переліків виробництв, робіт, професій і посад із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, на яких обмежується застосування праці жінок, і гранично допустимих норм навантажень для жінок при підйомі і переміщенні ваг вручну (ст. 253 ТК); - встановлення порядку затвердження переліків робіт, на яких забороняється застосування праці працівників у віці до 18 років, а також граничних норм перенесення і пересування ними важких речей (ст. 265 ТК); - встановлення переліків професій для працівників у віці до 18 років, стосовно яких скасовано заборону направляти їх у службові відрядження, залучати до понаднормової роботи, роботи в нічний час, у вихідні та неробочі святкові дні. Це відноситься до творчим працівникам засобів масової інформації, організацій кінематографії, театрів, театральних і концертних організацій, цирків та інших осіб, що беруть участь у створенні і (або) виконанні творів, професійних спортсменів (ст. 268 ТК); - встановлення порядку визначення особливостей роботи за сумісництвом для окремих категорій працівників (педагогічних, медичних, фармацевтичних, працівників культури (ст. 282 ТК)). 9. У суб'єктах РФ можуть утворюватися тристоронні комісії з регулювання соціально-трудових відносин, діяльність яких здійснюється відповідно до законів суб'єктів РФ. Так, в даний час діє Закон міста Москви від 11.11.2009 N 4 "Про соціальне партнерство в місті Москві" * (60), відповідно до ст. 10 якого створена Московська тристороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин. Вона веде колективні переговори, готує проект, обговорює та укладає Московське тристоронню угоду; надає практичне та методичне сприяння висновку колективних договорів, міських галузевих (міжгалузевих) угод, територіальних (окружних і районних) угод. 10. На територіальному рівні можуть утворюватися тристоронні комісії, діяльність яких організовується відповідно до регіональних угод про соціальне партнерство, положеннями про ці комісії, які затверджуються представницькими органами місцевого самоврядування. Вони, як правило, є постійно діючими. 11. На галузевому (міжгалузевому) рівні можуть утворюватися комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Такі комісії можуть утворюватися як на федеральному, так і на міжрегіональному, регіональному, територіальному рівнях соціального партнерства, як на двох-, так і на тристоронній основі. Їх завдання - проведення колективних переговорів, підготовка проектів галузевих (міжгалузевих) угод та їх висновок. Їх діяльність будується на принципах, спільних для комісій усіх рівнів. 12. ТК передбачає також створення комісії на локальному рівні для ведення переговорів, підготовки проекту колективного договору і його укладення. Оскільки особам, бере участі у колективних переговорах, у відповідності зі ст. 39 ТК надаються гарантії і компенсації, важливо своєчасно оформити створення комісії спільним рішенням сторін, що забезпечує можливість і своєчасність надання встановлених для них пільг. 13. Фінансово-економічна криза, що наступив в нашій країні восени 2008 р., викликав вельми негативні наслідки у сфері соціально-трудових відносин: це складності у забезпеченні зайнятості та працевлаштування громадян; збільшення числа безробітних у зв'язку з скороченням робочих місць; банкрутство і ліквідація підприємств; численні факти тривалої затримки заробітної плати; зниження номінального розміру заробітної плати; незаконна практика введення в організаціях неповного робочого тижня (двох-і триденної) з неоплачуваними додатковими вихідними днями. Широко поширені такі факти, як, наприклад, заборона роботодавцями створювати працівникам за своєю ініціативою у трудових колективах первинні профспілкові організації, вступати в колективні переговори і укладати колективні договори. Оцінюючи зазначені факти, не можна не враховувати, що вони є грубими порушеннями конституційних прав громадян у сфері праці, основу яких складають міжнародно-правові норми МОП. Тому значне посилення вимог до роботодавців в найсуворішому дотриманні норм трудового законодавства в умовах економічної кризи піднято на рівень загальнодержавної політики щодо захисту трудових прав та інтересів працівників. 14. З урахуванням основних напрямків, сформульованих у Програмі антикризових заходів Уряду Російської Федерації на 2009 рік, члени Російської тристоронньої комісії 29.04.2009 підписали "Рекомендації по взаємодії соціальних партнерів в організації в умовах економічної кризи" * (61), в яких підкреслюється, що в період економічної кризи істотно зростає роль соціального діалогу між роботодавцями та представляють інтереси працівників профспілками. Мета взаємодії соціальних партнерів - узгодження комплексу антикризових заходів, що сприяють збереженню ефективних робочих місць, зниженню соціальної напруженості в колективах, забезпеченню сприяння зайнятості та стримуванню масового вивільнення працівників, захисту їх трудових прав. 15. У Рекомендаціях виділені чотири розділи: I. Загальні положення; II. Основні механізми співпраці соціальних партнерів у період економічної кризи; III. Розробка і реалізація антикризових заходів; IV. Прикінцеві положення. У цьому важливому документі підкреслюється, що Рекомендації по взаємодії соціальних партнерів в організації в умовах економічної кризи призначені для використання сторонами соціального партнерства на рівні конкретної організації для розробки антикризових заходів у сфері регулювання соціально-трудових відносин, реалізація яких повинна здійснюватися за участю широкого кола працівників та їх представників. При цьому особливо звертається увага на те, що з метою попередження соціальних конфліктів необхідно максимально враховувати соціальні інтереси працівників. 16. Форми антикризових програм у сфері соціально-трудових відносин можуть бути різними залежно від особливостей конкретної організації. Взаємодія соціальних партнерів з підготовки та виконання комплексу антикризових заходів у сфері соціально-трудових відносин здійснюється відповідно до ТК, колективними договорами та угодами. 17. Органами, що забезпечують узгодження інтересів сторін, виступають переважно комісії з укладення та контролю виконання колективних договорів. Вони розробляють і узгоджують комплекс антикризових заходів або як окремий документ, або як частина загальної антикризової програми організації. 18. В антикризовій програмі можуть застосовуватися різні заходи і способи виходу з кризи, зумовлені специфікою, умовами діяльності та фінансово-економічним станом організації. Використання тих чи інших заходів має бути узгоджене в ході відповідних переговорів соціальних партнерів. 19. Проект комплексу (програми) антикризових заходів доцільно обговорити на загальних зборах (конференції) працівників, а також за потреби з органами місцевого самоврядування. 20. У заключній частині коментованого документа особливо звертається увага на те, що більш тісна взаємодія соціальних партнерів необхідно на всіх рівнях регулювання соціально-трудових відносин. Рекомендації розраховані насамперед на соціальних партнерів у організації (тобто на локальному рівні), оскільки у них більше можливостей зрозуміти реальний кризове становище, причини його виникнення і забезпечити безпосередньо спільне вироблення єдиних підходів до його подолання. Однак у Рекомендаціях звертається увага на те, що більш тісна взаємодія соціальних партнерів необхідно на всіх рівнях регулювання соціально-трудових відносин: на федеральному, регіональному та територіальному рівнях. Отже, сфера застосування Рекомендацій ширше, ніж їх найменування. 21. Відповідно до п. 19 Рекомендацій Російська тристороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин та аналогічні тристоронні комісії в суб'єктах РФ в цілях зниження напруженості на ринку праці та запобігання масового вивільнення працівників у регіонах також розглядають питання взаємодії соціальних партнерів в умовах економічної кризи і на цій основі вони можуть вносити в державні органи виконавчої влади пропозиції до проектів законодавчих та інших нормативних правових актів. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 35. Комісії з регулювання соціально-трудових відносин" |
||
|