Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 6.5. Порушення санітарно-епідеміологічних вимог до питної води


Порушення санітарно-епідеміологічних вимог до питної води та питного водопостачання населення -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 6.5. Порушення санітарно-епідеміологічних вимог до питної води "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  2. Стаття 250. Забруднення вод Коментар до статті 250
    порушення санітарно-епідеміологічних правил (ст. 236 КК РФ), порушення правил охорони праці (ст. 143 КК РФ). Відносини з охорони вод регулюються Федеральними законами Російської Федерації від 10 січня 2002 р. N 7-ФЗ "Про охорону навколишнього середовища", від 30 березня 1999 N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення"; Водним кодексом РФ, іншими законами РФ і її суб'єктів,
  3. § 1. Правопорушення
    порушення яких - правопорушення, делікти - звичайно ж, є «відхилення», що тягнуть передбачені санкції. Так, за порушення цивільно-правових норм можливе застосування штрафних санкцій, настання невигідних наслідків (повернення недобросовісно набутого, відшкодування заподіяної шкоди, визнання угоди недійсною з поверненням сторін у первинний стан - restitutio in
  4. § 6. Права і обов'язки власників земельних ділянок
    порушення і тягне застосування заходів юридичної відповідальності. Обов'язок землекористувача не завдавати своєю діяльністю шкоди навколишньому природному середовищу міститься в ст. 36 Конституції РФ. Основні вимоги, пропоновані в рамках даної обов'язки до землекористувачу , містяться переважно в екологічному законодавстві; 2) зберігати межові, геодезичні та інші спеціальні
  5. Коментар до статті 6.5
    порушення. 2. Див п. 4 коментарю до ст.
  6. Коментар до статті 6.6
    стаття передбачає відповідальність також і за порушення санітарно-епідеміологічних вимог при реалізації населенню харчових продуктів. Стосовно сфері торгівлі зазначені вимоги визначені санітарно-епідеміологічними правилами "Санітарно-епідеміологічні вимоги до організацій торгівлі та обороту в них продовольчої сировини і харчових продуктів. СП 2.3.6.1066-01",
  7. Коментар до статті 8.13
    порушення встановленого Водним кодексом РФ режиму водокористування на водозбірних площах - на територіях, стік з яких формує водний об'єкт. Згідно п. 3 ст. 40 Федерального закону від 10 січня 2002 р. N 7-ФЗ "Про охорону навколишнього середовища" при розміщенні гідроелектростанцій повинні передбачатися заходи щодо збереження водних об'єктів, водозбірних площ, водних біологічних ресурсів,
  8. § 1. Правова охорона секрету виробництва (ноу-хау)
    порушення законодавства Російської Федерації і факти притягнення до відповідальності за вчинення цих порушень і т.д. Специфічною рисою секрету виробництва, що виділяє його серед інших об'єктів інтелектуальної власності, є необмеженість строку його охорони. Право на секрет виробництва діє до тих пір, поки зберігається фактична монополія особи на інформацію, яка
  9. § 2. Роль місцевого самоврядування
    порушення екологічних норм; забороняти на підставі висновку органів санітарно-епідеміологічного нагляду та охорони навколишнього середовища проведення заходів, які можуть викликати несприятливі екологічні зміни; встановлювати зони санітарної охорони водних об'єктів відповідно до вимог санітарних норм; інформувати населення про екологічну обстановку, приймати в
  10. § 3. Способи використання і охорони водних об'єктів
    порушення прав інших водокористувачів, а також нанесення шкоди здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу; не допускати погіршення якості поверхневих і підземних вод, середовища проживання тваринного і рослинного світу; утримувати в справному стані очисні, гідротехнічні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; інформувати органи державної влади про