Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 31. Право співробітників поліції на об'єднання у професійні спілки (асоціації)


Коментар до статті 31
1 - 2. Стаття, що регламентує право співробітників поліції на об'єднання у професійні спілки (асоціації): у ч. 1 статті зазначено на право співробітників поліції з метою представництва і захисту своїх соціально-трудових прав та інтересів об'єднуватися або вступати в професійні спілки (асоціації); частина 2 статті відносно порядку створення та компетенція професійних спілок (асоціацій) співробітників поліції відсилає до законодавства РФ. Точно таке ж регулювання раніше містилося у ч. 1 ст. 28 Закону 1991 про міліції. Відповідно, федеральний законодавець зберіг для поліції декларативність норм про профспілки, що вдалим визнати ніяк не можна. Слід також зазначити, що в коментованому Законі не відтворено положення ч. 2 ст. 28 Закону 1991 про міліції, що забороняє припинення роботи співробітником міліції як засіб вирішення колективного трудового спору.
Право кожного на об'єднання, включаючи право створювати професійні спілки для захисту своїх інтересів передбачено у ч. 1 ст. 30 Конституції РФ. Там же встановлено, що свобода діяльності громадських об'єднань гарантується. Відповідно до ч. 2 зазначеної статті ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднання чи перебування в ньому.
Правові основи створення профспілок, їх права та гарантії діяльності встановлює Федеральний закон від 12 січня 1996 р. N 10-ФЗ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" (1), що і зазначено в його ст. 1. Як визначено в п. 1 ст. 2 названого Закону, профспілка - це добровільне громадське об'єднання громадян, пов'язаних спільними виробничими, професійними інтересами по роду їх діяльності, що створюється з метою представництва і захисту їхніх соціально-трудових прав та інтересів.
---
(1) СЗ РФ. 1996. N 3. Ст. 148.
У пункті 2 ст. 4 Федерального закону "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" передбачено, що особливості застосування названого Закону щодо профспілок, які об'єднують співробітників органів внутрішніх справ РФ, як і інших окремих категорій осіб визначаються відповідними федеральними законами. Такий федеральний закон, що встановлює особливості правового регулювання діяльності профспілок співробітників органів внутрішніх справ, відсутній, але, як зазначено в Визначенні КС Росії від 17 лютого 2000 р. N 33-О (1), це не перешкоджає судам при розгляді виникаючих суперечок самим визначати, який нормативний правовий акт підлягає застосуванню в конкретній справі.
---
(1) СПС.
Відповідне регулювання міститься в гл. VI "Професійні спілки (асоціації) співробітників органів внутрішніх справ" Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (даний документ надалі застосовується в частині, що не суперечить коментованого Закону; див. ст. 54 Закону). Так, у ч. 2 ст. 55 названого Положення передбачено, що співробітники органів внутрішніх справ можуть бути членами професійних спілок (асоціацій), які об'єднують співробітників органів внутрішніх справ.
Стаття 56 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ регламентує діяльність професійних спілок (асоціацій) співробітників органів внутрішніх справ таким чином: професійні спілки (асоціації) співробітників органів внутрішніх справ здійснюють свою діяльність відповідно до Конституцією РФ, законами та іншими правовими актами РФ, їх статутами, названим Положенням, за винятком обмежень, встановлених цією статтею;
професійні спілки (асоціації) співробітників органів внутрішніх справ не має права втручатися в діяльність органів внутрішніх справ щодо виконання покладених на них завдань та обов'язків. Їм забороняється проводити страйки співробітників органів внутрішніх справ;
пропозиції професійних спілок (асоціацій) з питань призначення на посаду або відновлення на посаді, переміщення по службі або відсторонення від займаної посади, присвоєння спеціального звання, позбавлення спеціального звання або зниження в спеціальному званні, звільнення з органів внутрішніх справ, застосування заходів заохочення і стягнення, а також з питань службової діяльності органів внутрішніх справ носять рекомендаційний характер.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 31. Право співробітників поліції на об'єднання у професійні спілки (асоціації) "
  1. Стаття 31. Право співробітників поліції на об'єднання у професійні спілки (асоціації)
    правового регулювання діяльності профспілок співробітників органів внутрішніх справ, не перешкоджає судам загальної юрисдикції при розгляді виникаючих суперечок самим визначати, який нормативний правовий акт підлягає застосуванню в конкретній справі . --- Див: Про відмову в прийнятті до розгляду скарги громадянина Пашкіна Михайла Петровича на порушення його
  2. Стаття 36. Випробування при вступі на службу в поліцію
    правового і соціального захисту співробітників поліції (див. коментар до зазначеної статті). 3. У частині 3 коментованої статті встановлено, що термін випробування зараховується до стажу служби в поліції. Тим самим відтворено положення ч. 5 ст. 12 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, що передбачає, що випробувальний термін зараховується до стажу служби в органах внутрішніх справ, що дає
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
    правовий статус. Правовий статус суб'єктів адміністративного права утворюють норми загальні для всіх суб'єктів, наприклад, норми про дотримання правил пожежної безпеки. Правовий статус багатьох суб'єктів адміністративного права об'єднує норми, які реалізуються тільки даним суб'єктом, наприклад, є правила, звернені тільки до релігійних об'єднань або тільки до мисливців. Таким чином, в
  5. 36.3. Організація управління музеями і музейною справою, архівами та архівними установами, бібліотеками та бібліотечною справою
    право об'єднуватися в національні, регіональні та профільні організації (спілки, асоціації тощо), вступати в міжнародні музейні організації та фонди. Музейна справа - це спеціальна область культурно-освітньої та наукової діяльності, яка здійснюється музеями щодо комплектування, збереження, вивчення та використання пам'яток природи, матеріальної і духовної культури.
  6. § 3. Теоретичні основи побудови моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    право громади управляти своїми справами є в такій же мірі природним і невідчужуваним, як і права людини, оскільки, як і людина, громада є первинною по відношенню до держави . Тому держава повинна визнавати право вільного общинного самоврядування. Відповідно до цієї теорії, "громада має право на самостійність і незалежність від центральної влади за самою своєю природою, причому
  7. § 1. Загальна характеристика правового положення некомерційних організацій
    право на виплату вартості свого паю, частки. Однак, як правило, майно та доходи некомерційної організації використовуються виключно для реалізації її цілей. Некомерційні організації здійснюють діяльність, спрямовану на формування суспільних благ, вони є опорними пунктами інфраструктури громадянського суспільства. Однак не можна погодитися з тим, що ці особи не є
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  9. § 3. Використання зарубіжного досвіду правової охорони навколишнього середовища
    право на навколишнє середовище; громадські структури; громадськість і держава; форми взаємодії; судова система; відшкодування шкоди; свобода екологічної інформації; вдосконалення управління) Необхідність активізації зусиль з охорони навколишнього середовища, входження нашої країни в європейський, загальнолюдський дім припускають: облік, аналіз і використання вузлових правових досягнень,
  10. § 4. Право та інші соціальні норми
    статтях Конституції). Це спостерігається в діяльності як законодавчої, так і виконавчої влади. Адже закони, інші нормативні акти мають, як правило, не тільки економічне, але і політичне обгрунтування. Але між правовими і політичними нормами можуть бути і протиріччя. У політичній області є свої традиції, загальноприйняті правила, вимоги, принципи, еталони. Існує