Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 32. Залучення інших співробітників органів внутрішніх справ до виконання обов'язків, покладених на поліцію


Коментар до статті 32
У коментованій статті передбачено можливість залучення співробітників органів внутрішніх справ, які не є співробітниками поліції , а також стажистів до виконання обов'язків, покладених на поліцію. Як встановлено при цьому, у разі такого залучення на них поширюються встановлені коментованим Законом обов'язки, права, відповідальність, гарантії правового і соціального захисту співробітників поліції.
Тим самим відтворено регулювання, яке містилося в ст. 6 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) відносно залучення до виконання завдань міліції осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які не є співробітниками міліції, а також стажистів (що дозволяло залучати співробітників допоміжних підрозділів). Причому дублювання даних положень представляється не цілком вдалим. Справа в тому, що згідно з ч. 2 ст. 56 коментованого Закону дію ст. ст. 29, 43 - 46 цього Закону (а йдеться про положення, що стосуються особливостей проходження державної служби в поліції та соціального захисту) поширене на співробітників органів внутрішніх справ, які не є співробітниками поліції, незалежно від того, залучаються вони до виконання обов'язків, покладених на поліцію, чи ні. В результаті виникла неузгодженість норм коментованої статті та ч. 2 ст. 56 коментованого Закону.
З урахуванням норм ч. ч. 1 і 2 ст. 4 коментованого Закону в коментованій статті йдеться про співробітників тих підрозділів органів внутрішніх справ, які не є підрозділами поліції. Повна ясність з даного питання відсутня. Як зазначалося Громадською палатою РФ, незрозуміло, про які саме особах йде мова, так як законопроект не вказує, які структурні підрозділи органів внутрішніх справ будуть входити до складу поліції і федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ (див. лист від 30 листопада 2010 р . N 3ОП-1/1980). Стажистом відповідно до ч. 1 ст. 36 коментованого Закону є громадянин РФ, призначений на відповідну посаду на період випробування.
Повноваження з визначення порядку залучення співробітників органів внутрішніх справ, які не є співробітниками поліції, а також стажистів до виконання обов'язків, покладених на поліцію, федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, т.е . МВС Росії. Подібне делегування містилося і в ст. 6 Закону 1991 про міліції. Крім того, делегованих повноважень з визначення моменту такого залучення. Відповідно, з метою реалізації зазначеної статті був виданий Наказ МВС Росії від 27 червня 2005 р. N 505 "Про залучення до виконання завдань міліції осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, які не є співробітниками міліції, а також стажистів під час випробувального терміну "(1), яким:
---
(1) РГ. 2005. 12 серпня. N 177.
Встановлено, що особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ РФ, які не є співробітниками міліції, а також стажисти під час випробувального терміну можуть залучатися до виконання завдань міліції з моменту, визначеного правовим актом керівника підрозділу центрального апарату МВС Росії, підрозділи, безпосередньо підпорядкованих МВС Росії, головного управління МВС Росії по федеральному округу, Міністра внутрішніх справ, начальника ГУВС, УВС суб'єкта РФ, науково-дослідного або освітньої установи системи МВС Росії, ОВДТ, ОВДРО, ОУМ-ТіВС, горрайлиноргана внутрішніх справ , директора ФМС Росії;
затверджено Положення про порядок залучення до виконання завдань міліції осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, які не є співробітниками міліції, а також стажистів під час випробувального терміну.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 32. Залучення інших співробітників органів внутрішніх справ до виконання обов'язків, покладених на поліцію "
  1. § 7. Розрахункові зобов'язання
    залучених ним для здійснення розрахунків (виконуючого банку, клірингового центру, органів зв'язку, що надають банку послуги з передачі інформації тощо). Обумовлено це тим, що платник пов'язаний договірними відносинами тільки з банком-емітентом, тому інші особи перед ним не відповідають. Банк самостійно вибирає маршрут переказу коштів. Переклад може здійснюватися через: -
  2. 1. Поняття агентського договору
    стаття про прокурений. Що ж до агентів та агентських договорів, то поміщати загальні на цей рахунок норми про них в Цивільне укладення автори взагалі не припускали. Все обмежувалося виділенням в главі про страхування декількох статей про страхових агентів. Не дивно, що послідовний прихильник самостійності фігури агента, а разом з тим і такий же самостійності пристосованих до
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  5. Глава 20. РЕСТИТУЦІЯ, віндикація І кондікція
    стаття 1107 Кодексу) можуть бути застосовані до відносин сторін лише за наявності доказів, що підтверджують, що отримана однією із сторін грошова сума явно перевищує вартість переданого іншій стороні ". --- --- Вісник ВАС РФ. 1998. N 11. С. 13 - 14. На думку Л. Новосьолова, нееквівалентність виконання, виробленого за недійсним правочином, має
  6. 2. Джерела кримінального права зарубіжних держав
    стаття була прийнята в якості поправки до Конституції Швейцарії в 1898 р. Згідно з цією нормою: "Союз має право законодавства з усіх питань кримінального права" * (661). Наприкінці XIX - початку XX в., незважаючи на наявність проекту К.Штоосса, було розроблено ще кілька проектів КК. В результаті проведеної законопроектної роботи всенародне обговорення общешвейцарского КК почалося тільки в
  7. Стаття 27. Основні обов'язки співробітника поліції
    притягнення його до інших видів відповідальності відповідно до законодавства РФ (ч. 3); державний чи муніципальний службовець, що повідомив представника наймача (роботодавця), органи прокуратури або інші державні органи про факти звернення з метою схилення його до вчинення корупційного правопорушення, про факти вчинення іншими державними або муніципальними
  8. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  9. Стаття 12. Обов'язки поліції
    залучення для участі в них екстремістських організацій, використання їх символіки або атрибутики, а також поширення екстремістських матеріалів . Як встановлено в ч. 4 статті, у разі виявлення зазначених обставин організатори масової акції або інші особи, відповідальні за її проведення, зобов'язані негайно вжити заходів щодо усунення зазначених порушень. Недотримання даної
  10. Стаття 2. Основні напрямки діяльності поліції
    залучення інститутів громадянського суспільства, включаючи бізнес і засоби масової інформації. --- --- СПС. Відносно перелічених у ч. 1 коментованої статті основних напрямків діяльності поліції необхідно зазначити наступне. Захист особи, суспільства, держави від протиправних посягань (п. 1). Дане положення представляється більшою мірою
© 2014-2022  yport.inf.ua