Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 83. Припинення трудового договору за обставинами, не залежних від волі сторін |
||
До них відносяться: 1) заклик працівників на військову службу або направлення їх на її заміняє альтернативну цивільну службу, здійснювані відповідно до Закону про військовий обов'язок і Федеральним законом від 25 липня 2002 р. N 113-ФЗ "Про альтернативну цивільну службу" (Відомості Верховної. 2002. N 30. Ст. 3030). Призову на військову службу підлягають громадяни чоловічої статі у віці від 18 до 27 років, котрі перебувають чи зобов'язані перебувати на військовому обліку та не перебувають в запасі. Призов громадян на військову службу здійснюється на підставі указів Президента РФ. Рішення про призов на військову службу може бути прийняте тільки після досягнення громадянами 18 років. Громадяни, які не перебувають в запасі, призиваються на військову службу 2 рази на рік: з 1 квітня по 15 липня і з 1 жовтня по 31 грудня на підставі указів Президента РФ, за такими винятками: а) громадяни, що у окремих районах Крайньої Півночі і окремих місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, перелік яких визначається Генеральним штабом Збройних Сил РФ, призиваються на військову службу з 1 травня по 15 липня і з 1 листопада по 31 грудня; б) громадяни, які проживають у сільській місцевості і безпосередньо зайняті на посівних і збиральних роботах, призиваються на військову службу з 15 жовтня по 31 грудня; в) громадяни, які є педагогічними працівниками освітніх установ, - з 1 травня по 15 липня. На альтернативну цивільну службу направляються громадяни чоловічої статі у віці від 18 до 27 років, які не перебувають у запасі, мають право на заміну військової служби за призовом альтернативної громадянської службою, особисто подали заяву до військового комісаріату про бажанні замінити військову службу за призовом альтернативної громадянської службою і щодо яких призовної комісією району, міста без районного поділу, іншого муніципального (адміністративно-територіального) освіти прийнято відповідне рішення (ст. 3 Федерального закону "Про альтернативну цивільну службу"). Підставою для припинення трудового договору з працівником, призваним на військову службу, є повістка військового комісаріату про явку на призовний пункт для відправки за місцем проходження військової служби, а спрямованим на альтернативну цивільну службу - припис військового комісаріату для вибуття до місця проходження альтернативної цивільної служби (Положення про призов на військову службу громадян Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 11 листопада 2006 р. N 663 / / СЗ РФ. 2006. N 47. Ст. 4894; ст. 14 Федерального закону "Про альтернативну цивільну службу"). При припиненні трудового договору з працівником у зв'язку із закликом його на військову службу або направленням на її заміняє альтернативну цивільну службу йому виплачується вихідна допомога у розмірі 2-тижневого середнього заробітку (ч. 3 ст. 178 ТК); 2) відновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу. Даний пункт як підставу для припинення трудового договору може бути застосований лише по відношенню до того працівникові, який прийнятий на роботу на місце (посаду) працівника, незаконно звільненого з роботи і пізніше відновленого на колишнє місце роботи (на посаді) рішенням державної інспекції праці або суду . Підставою для звільнення з роботи працівника в даному випадку буде відповідне рішення про відновлення на цій роботі працівника, який раніше її виконував. При відсутності рішення державної інспекції праці або суду про поновлення на роботі того чи іншого раніше звільненого працівника працівник, що займає його робоче місце (посаду), не може бути звільнений за п. 2 ч. 1 ст. 83. Так, не може бути звільнений працівник, прийнятий на місце звільненого і відновленого на колишнє місце роботи працівника за рішенням самого роботодавця. Не можна також звільнити по даній підставі працівника, прийнятого замість обличчя, покликаного на військову службу, але згодом звільненого від несення служби і повернувся на роботу в ту ж організацію, якщо питання про його відновлення на колишній роботі не вирішене судом або державною інспекцією праці. Працівнику, що підлягає звільненню з роботи у зв'язку з відновленням на цій роботі працівника, який раніше її виконував, роботодавець зобов'язаний згідно ч. 2 ст. 83 запропонувати іншу наявну в організації роботу. І тільки в тому випадку, якщо роботодавець не має можливості перевести працівника на іншу роботу або працівник відмовляється від переведення, припинення трудового договору за п. 2 ч. 1 ст. 83 буде правомірним. При звільненні працівників на підставі п. 2 ч. 1 ст. 83 їм виплачується вихідна допомога у розмірі 2-тижневого середнього заробітку (ч. 3 ст. 178 ТК); 3) необрання на посаду як підстава припинення трудового договору застосовується лише до тих працівникам, з якими трудовий договір було укладено у зв'язку з обранням їх на посаду на певний термін, в т.ч. за результатами конкурсу. Необрання працівника на посаду на новий термін буде правомірним підставою для припинення з ним трудового договору за умови, якщо вибори (необрання) або конкурс проводилися в точній відповідності з умовами та порядком проведення виборів (конкурсу), встановленими законом, іншим нормативним правовим актом або статутом організації; 4) засудження працівника до покарання як підставу припинення з ним трудового договору застосовується лише за наявності таких умов: а) працівник засуджений до покарання, яке виключає можливість продовження колишньої роботи, б) вирок суду, яким працівник засуджений до такого покарання, вступив в законну силу. До числа покарань, що виключають можливість продовження колишньої роботи, зокрема, відносяться: позбавлення права обіймати певні посади (ст. 47 КК); арешт (ст. 54 КК); позбавлення волі (ст. ст. 56, 57 КК). Якщо до особи застосована міра покарання, яка не виключає можливість продовження колишньої роботи, він не може бути звільнений за п. 4 ч. 1 ст. 83; 5) визнання працівника повністю нездатним до трудової діяльності є підставою для припинення з ним трудового договору за п. 5 ч. 1 ст. 83 за умови, якщо працівник повністю втратив здатність до трудової діяльності і цей факт встановлено медичного висновку, виданими в порядку, встановленому федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ. Такий висновок може бути видано федеральними державними установами медико-соціальної експертизи: федеральним бюро медико-соціальної експертизи, головним бюро медико-соціальної експертизи, а також бюро медико-соціальної експертизи в містах і районах, які є філіями головних бюро (див. Правила визнання особи інвалідом , затв. Постановою Уряду РФ від 20 лютого 2006 р. N 95 "Про порядок і умови визнання особи інвалідом" / / Відомості Верховної. 2006. N 9. Ст. 1018). При звільненні працівників, визнаних повністю нездатними до трудової діяльності (п. 5 ч. 1 ст. 83), їм виплачується вихідна допомога у розмірі 2-тижневого середнього заробітку (ч. 3 ст. 178 ТК); 6) факт смерті працівника або роботодавця - фізичної особи, що є підставою для припинення трудового договору за п. 6 ч. 1 ст. 83, встановлюється органами записи актів громадянського стану відповідно до Федерального закону від 15 листопада 1997 р. N 143-ФЗ "Про акти громадянського стану" (СЗ РФ. 1997. N 47. Ст. 5340). Трудовий договір у зв'язку зі смертю працівника (роботодавця - фізичної особи) припиняється на підставі копії свідоцтва про смерть, виданого в установленому порядку відповідним органом записи актів громадянського стану. Визнання працівника або роботодавця - фізичної особи померлою або безвісно відсутнім здійснюється судом відповідно до ЦК. Згідно ст. 45 ГК громадянин може бути оголошений померлим, якщо в місці його проживання немає відомостей про місце його перебування протягом 5 років, а якщо він пропав без вісті за обставин, що загрожують смертю або дають підставу припускати його загибель від певного випадку, - протягом 6 місяців . Днем смерті громадянина, оголошеного померлим, вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення її померлою. У разі оголошення померлим громадянина, який зник без вісті за обставин, що загрожують смертю або дають підставу припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті цього громадянина день його гаданої загибелі. Відповідно до ст. 42 ЦК за заявою зацікавлених осіб громадянин може бути визнаний судом безвісно відсутнім, якщо протягом року в місці його проживання немає відомостей про місце його перебування. Для розгляду вимог про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення її померлою встановлено особливий порядок. Він полягає в тому, що особа, яка звернулася з відповідною вимогою, має пояснити, для якої мети йому необхідно таке визнання. Наприклад, працівник просить визнати безвісно відсутнім роботодавця - фізична особа для припинення з ним трудового договору та отримання не виплаченої йому заробітної плати. Або роботодавець висуває дана вимога щодо працівника, з яким до визнання його безвісно відсутнім не може припинити трудовий договір. Особа, яка звернулася з вимогою про визнання громадянина безвісно відсутнім або померлим, повинна також довести не тільки відсутність відомостей про нього, а й те, що встановити місце знаходження відсутнього особи неможливо; 7) припинення трудового договору за п. 7 ч. 1 ст. 83, тобто у зв'язку з настанням надзвичайних обставин, що перешкоджають продовженню трудових відносин, допускається тільки в тому випадку, якщо це обставина (тобто неможливість продовження трудових відносин у зв'язку з надзвичайними ситуаціями) визнано таким рішенням Уряду РФ або органу державної влади відповідного суб'єкта РФ. Повноваження Уряду РФ і органів державної влади суб'єктів РФ в даній області визначені Федеральним законом від 21 грудня 1994 р. N 68-ФЗ "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру" (СЗ РФ. 1994. N 35. Ст. 3648). Згідно з названим Законом Уряд РФ на підставі та на виконання Конституції РФ, федеральних законів і нормативних актів Президента РФ видає постанови і розпорядження в області захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та забезпечує їх виконання (ст . 10). Органи державної влади суб'єктів РФ приймають відповідно до федеральних законів закони та інші нормативні правові акти у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій міжмуніципальної та регіонального характеру (ст. 11). Надзвичайна ситуація - це обстановка на певній території, що склалася в результаті аварії, небезпечного природного явища, катастрофи, стихійного чи іншого лиха, які можуть спричинити або спричинили за собою людські жертви, шкоду здоров'ю людей або навколишньому середовищу , значні матеріальні збитки та порушення умов життєдіяльності людей (ст. 1). Для встановлення єдиного підходу до оцінки надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, визначення меж зон надзвичайних ситуацій та адекватного реагування на них застосовується Постанова Уряду РФ від 21 травня 2007 р. N 304 (у відповідності з Федеральним законом "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру") затверджено Положення про класифікацію надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру (СЗ РФ. 2007. N 22. Ст. 2640). Слід мати на увазі, що при надзвичайних ситуаціях відповідно до ст. 56 і ст. 88 Конституції РФ за обставин і в порядку, передбачених Законом про надзвичайний стан, на території Російської Федерації або в окремих її місцевостях може вводитися надзвичайний стан. Надзвичайний стан на всій території Російської Федерації або в її окремих місцевостях вводиться указом Президента РФ з негайним повідомленням про це Раді Федерації та Державній Думі. Надзвичайний стан вводиться лише за наявності обставин, які являють собою безпосередню загрозу життю і безпеці громадян або конституційному ладу РФ і усунення яких неможливо без застосування надзвичайних заходів. До таких обставин належать: а) спроби насильницької зміни конституційного ладу РФ, захоплення або присвоєння влади, збройний заколот, масові заворушення, терористичні акти, блокування або захоплення особливо важливих об'єктів або окремих місцевостей, підготовка і діяльність незаконних збройних формувань, міжнаціональні, міжконфесійні та регіональні конфлікти, що супроводжуються насильницькими діями, що створюють безпосередню загрозу життю і безпеці громадян, нормальної діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування; б) надзвичайні ситуації природного і техногенного характеру , надзвичайні екологічні ситуації, в т.ч. епідемії та епізоотії, що виникли в результаті аварій, небезпечних природних явищ, катастроф, стихійних і інших лих, що спричинили (можуть спричинити) людські жертви, нанесення шкоди здоров'ю людей та навколишньому природному середовищу, значні матеріальні збитки та порушення умов життєдіяльності населення і потребують проведення масштабних аварійно -рятувальних та інших невідкладних робіт (ст. 3 Закону про надзвичайний стан); 8) дискваліфікація або інше адміністративне покарання може бути підставою припинення трудового договору за умови, якщо це покарання виключає можливість виконання працівником обов'язків за трудовим договором. Так, наприклад, якщо до працівника застосовано адміністративне покарання у вигляді попередження (ст. 3.4 КпАП) або штрафу (ст. 3.5 КпАП), то він не може бути звільнений на підставі п. 8 ч. 1 ст. 83, т.к. такі адміністративні покарання не перешкоджають виконанню працівником обов'язків за трудовим договором. Водночас дискваліфікація працівника виключає можливість виконання ним роботи, передбаченої трудовим договором, тому що дискваліфікація як вид адміністративного покарання застосовується до працівників, що займають керівні посади у виконавчому органі управління юридичної особи, що здійснюють організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції в органі юридичної особи, до членів ради директорів, а також до осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи , в т.ч. до арбітражних керівників, що здійснюють підприємницьку діяльність з управління юридичною особою, а також управління юридичною особою в інших випадках, передбачених законодавством РФ (ст. 3.11 КоАП), а суть дискваліфікації полягає у позбавленні працівника права обіймати зазначені посади або здійснювати зазначені функції. Адміністративне покарання у вигляді дискваліфікації призначається суддею і встановлюється на строк від 6 місяців до 3 років. Припинення трудового договору з дискваліфікованим працівником на підставі п. 8 ч. 1 ст. 83 можливо незалежно від того, на який термін дискваліфікований працівник. Разом з тим слід враховувати, що відповідно до ч. 2 коментованої статті звільнення працівника по даній підставі допускається, якщо неможливо перевести працівника з його письмової згоди на іншу наявну в роботодавця роботу (див. п. 3 коментарі). Постановою Уряду РФ від 11 листопада 2002 р. N 805 затверджено Положення про формування і ведення реєстру дискваліфікованих осіб (СЗ РФ. 2002. N 46. Ст. 4584), яке визначає порядок формування та ведення реєстру осіб, підданих дискваліфікації відповідно до КпАП. Реєстр дискваліфікованих осіб формується і ведеться Міністерством внутрішніх справ РФ (далі іменуються відповідно - реєстр, уповноважений федеральний орган) та міністерствами внутрішніх справ, управліннями (головними управліннями) внутрішніх справ суб'єктів РФ з метою забезпечення обліку осіб, дискваліфікованих на підставі вступили в силу постанов судів про дискваліфікації, а також для забезпечення зацікавлених осіб інформацією про дискваліфікованих обличчях. Копії зазначених постанов направляються які винесли їх судами до Міністерства внутрішніх справ РФ, міністерство внутрішніх справ, управління (головне управління) внутрішніх справ відповідного суб'єкта РФ за місцем винесення постанови. Інформація, що міститься в реєстрі, є відкритою. Форма виписки з реєстру, що містить інформацію про конкретний дискваліфікувала особі і наданої зацікавленим особам, а також порядок її надання встановлюються уповноваженим федеральним органом. Запити про надання інформації, що міститься в реєстрі, фіксуються в реєстрі із зазначенням особи, яка звернулася із запитом, дати запиту і дати надання інформації. Термін надання інформації, що міститься в реєстрі, становить 5 днів з дати отримання уповноваженим федеральним органом відповідного запиту. Уповноважений державний орган у 10-денний строк з дня внесення до реєстру відомостей про дискваліфікованих особі направляє відомості про нього в ті федеральні органи виконавчої влади, посадові особи яких відповідно до Кодексу склали протоколи про адміністративні правопорушення, які передбачають покарання у вигляді дискваліфікації. Виключення з реєстру дискваліфікованих осіб провадиться: після закінчення терміну дискваліфікації; на виконання вступило в силу судового акта про скасування постанови про дискваліфікацію, завірена копія якого надійшла в уповноважений державний орган виконавчої влади, який здійснює формування та ведення реєстру дискваліфікованих осіб, з суду або від раніше дискваліфікованого особи у складі додатка до заяви про виключення з реєстру дискваліфікованих осіб ; 9) закінчення терміну дії, призупинення дії на термін більше двох місяців або позбавлення працівника спеціального права (ліцензії, права на керування транспортним засобом, права на носіння зброї, іншого спеціального права) є підставою для припинення трудового договору, якщо це тягне за собою неможливість виконання працівником обов'язків за трудовим договором (п. 9). Припинення трудового договору по даній підставі правомірно при наявності таких умов: а) якщо закінчення терміну дії, призупинення дії на термін більше двох місяців або позбавлення спеціального права працівника тягне за собою неможливість виконання працівником обов'язків за трудовим договором; б) якщо неможливо перевести працівника з його письмової згоди на іншу наявну в роботодавця роботу (як вакантну посаду або роботу, відповідну кваліфікації працівника, так і вакантну нижчу посаду або нижчеоплачувану роботу), яку працівник може виконувати з урахуванням його стану здоров'я. Слід мати на увазі, що роботодавець має право припинити трудовий договір з працівником у зв'язку з призупиненням дії спеціального права працівника тільки в тому випадку, якщо це право припинена на термін більше двох місяців. Якщо ж цей строк не перевищує двох місяців, то роботодавець відповідно до ст. 76 ТК повинен відсторонити працівника від роботи на відповідний термін (див. коментар. До зазначеної статті); 10) припинення допуску до державної таємниці, якщо виконувана робота вимагає такого допуску. Ця обставина є підставою для припинення з працівником трудового договору за наявності таких умов: якщо умова про нерозголошення державної таємниці передбачено трудовим договором з працівником; якщо виконання обов'язків по займаній згідно з договором посади пов'язана з використанням відомостей, що становлять державну таємницю; якщо підстава припинення допуску до державної таємниці відповідає чинному законодавству (див. коментар. до ст. 57 і подп. "в" п. 6 ч. 1 ст. 81 ТК). Відповідно до ст. 22 Закону про державну таємницю підставами для відмови посадовій особі чи громадянину у допуску до державної таємниці можуть бути: визнання його судом недієздатним, обмежено дієздатним або рецидивістом, знаходження його під судом або слідством за державні та інші тяжкі злочини, наявність у нього незнятої судимості за ці злочини; наявність у нього медичних протипоказань для роботи з використанням відомостей, що становлять державну таємницю, згідно з переліком, що затверджується федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим у галузі охорони здоров'я і соціального розвитку; постійне проживання його самого та (або) його близьких родичів за кордоном і (або) оформлення зазначеними особами документів для виїзду на постійне проживання до інших держав; виявлення в результаті перевірочних заходів дій оформлюваного особи, що створюють загрозу безпеці Російської Федерації; ухилення його від перевірочних заходів та (або) повідомлення їм завідомо неправдивих анкетних даних. Допуск посадової особи або громадянина до державної таємниці може бути припинений за рішенням керівника органу державної влади або організації у випадках: розірвання з ним трудового договору (контракту) у зв'язку з проведенням організаційних і (або) штатних заходів; однократного порушення ним взятих на себе передбачених трудовим договором (контрактом) зобов'язань, пов'язаних із захистом державної таємниці; виникнення обставин, що є відповідно до ст. 22 названого Закону підставою для відмови посадовій особі чи громадянину у допуску до державної таємниці. Рішення керівника організації про припинення допуску працівника до державної таємниці та розірвання на підставі цього трудового договору з ним може бути оскаржене у вищестоящу організацію або до суду. Припинення допуску до державної таємниці не звільняє працівника від взятих зобов'язань з нерозголошення відомостей, що становлять державну таємницю. Відповідно до ч. 2 коментованої статті припинення трудового договору за п. 10 ч. 1 ст. 83 не допускається, якщо роботодавець має можливість перевести працівника за його згодою на іншу роботу (див. п. 3 коментарі); 11) скасування рішення суду або скасування (визнання незаконним) рішення державної інспекції праці про відновлення працівника на роботі як підстава для припинення з працівником трудового договору за обставинами, не залежних від волі сторін, внесена Федеральним законом від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ . Тим самим Федеральний закон усунув наявний у правовому регулюванні названих відносин пробіл, який створював на практиці певні складнощі з припиненням трудового договору з працівником, звільненим на законних підставах, але неправомірно відновленого на колишній роботі за рішенням суду або державної інспекції праці. Складність полягала в тому, що, по-перше, з моменту прийняття рішення про поновлення на роботі та до моменту визнання цього рішення незаконним, як правило, проходило значний час (часом не один рік). По-друге, визнання неправомірним відновлення на роботі працівника не передбачалося в якості самостійного підстави для припинення з ним трудового договору. Внесене Федеральним законом від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ додаток дає право роботодавцю припинити трудовий договір з працівником, неправомірно відновленим на роботі, незалежно від того, як довго працівник пропрацював після відновлення. При цьому роботодавець не зобов'язаний пропонувати працівнику, який звільняється інші наявні у нього вакантні посади. Однак він має право це зробити, якщо визнає за необхідне; 12) припинення трудового договору з іноземними громадянами або особами без громадянства за п. 12 ч. 1 ст. 83 допускається, якщо кількість зазначених працівників у даного роботодавця перевищує допустиму частку таких працівників, встановлену постановою Уряду РФ для роботодавців, які здійснюють на території Російської Федерації певні види економічної діяльності. Трудовий договір у цій підставі припиняється не пізніше закінчення строку, встановленого Урядом РФ для приведення роботодавцями, які здійснюють на території Російської Федерації певні види економічної діяльності, загальної кількості працівників, які є іноземними громадянами або особами без громадянства, у відповідність з допустимою часткою таких працівників (ч. 3 ст. 83). Уряд РФ щорічно визначає потребу в залученні іноземних працівників, в т.ч. за пріоритетними професійно-кваліфікаційних групах, з урахуванням політичної, економічної, соціальної та демографічної ситуації, а також з метою оцінки ефективності використання іноземної робочої сили. Виконавчі органи державної влади суб'єкта РФ щорічно визначають потребу в залученні іноземних працівників, оцінюють ефективність використання іноземної робочої сили, внесок іноземних працівників у соціально-економічний розвиток даного суб'єкта РФ. Визначення органами державної влади суб'єкта РФ потреби в залученні іноземних працівників здійснюється відповідно до правил, встановлених уповноваженим Урядом РФ федеральним органом виконавчої влади. З метою забезпечення національної безпеки, підтримки оптимального балансу трудових ресурсів, сприяння в пріоритетному порядку працевлаштуванню громадян РФ, а також з метою вирішення інших завдань внутрішньої і зовнішньої політики держави Уряд РФ має право встановлювати квоти на видачу іноземним громадянам дозволів на роботу як на території одного або декількох суб'єктів РФ, так і на всій території РФ. Квоти, передбачені п. 4 ст. 18.1 Закону про правове становище іноземних громадян, можуть встановлюватися залежно від професії, спеціальності, кваліфікації іноземних громадян, країни їх походження, а також залежно від інших економічних і (або) соціальних критеріїв з урахуванням регіональних особливостей ринку праці. Зазначені квоти не поширюються на іноземних громадян - кваліфікованих фахівців, які працевлаштувалися за наявною у них професією (спеціальністю) відповідно до переліку професій (спеціальностей, посад), який затверджується федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання зайнятості населення , за погодженням з федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері соціально-економічного розвитку і торгівлі. Уряд РФ має право щорічно з урахуванням регіональних особливостей ринку праці і необхідності в пріоритетному порядку працевлаштування громадян РФ встановлювати допустиму частку іноземних працівників, використовуваних в різних галузях економіки господарюючими суб'єктами, що здійснюють діяльність як на території одного або декількох суб'єктів РФ, так і на всій території РФ. При встановленні зазначеної припустимої частки Уряд РФ визначає термін приведення відповідно до неї господарюючими суб'єктами чисельності використовуваних ними іноземних працівників. Такий термін встановлюється з урахуванням необхідності дотримання роботодавцями порядку розірвання трудового договору (контракту), встановленого трудовим законодавством РФ (ст. 18.1 Закону про правове становище іноземних громадян). 3. Відповідно до ч. 2 ст. 83 припинення трудового договору з підстав, передбачених п. п. 2, 8, 9 або 10 ч. 1 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника з його письмової згоди на іншу наявну в роботодавця роботу (як вакантну посаду або роботу, відповідну кваліфікації працівника, так і вакантну нижчу посаду або нижчеоплачувану роботу), яку працівник може виконувати з урахуванням його стану здоров'я. При цьому роботодавець зобов'язаний пропонувати працівникові що всі відповідають зазначеним вимогам вакансії, наявні у нього в даній місцевості. Пропонувати вакансії в інших місцевостях працедавець зобов'язаний, якщо це передбачено колективним договором, угодами, трудовим договором. Інакше кажучи, роботодавець зобов'язаний у даній ситуації пропонувати працівнику відповідні вакансії не тільки безпосередньо в самій організації, в якій зайнятий працівник, але і в її структурних підрозділах, якщо вони розташовані в тій же місцевості. Якщо ж вакансії є в структурних підрозділах, розташованих в інших місцевостях (наприклад, у філії або представництві організації), роботодавець зобов'язаний пропонувати їх, якщо це передбачено колективним договором, угодами, трудовим договором. За відсутності у роботодавця відповідної роботи, а також у разі відмови працівника від запропонованої йому іншої роботи трудовий договір з ним припиняється з посиланням на відповідну основу, передбачене ст. 83. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 83. Припинення трудового договору за обставинами, не залежних від волі сторін" |
||
|