Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 82. Обов'язкова участь виборного органу первинної профспілкової організації в розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи роботодавця

Коментар до статті 1. Стаття 82 визначає, в яких випадках і в яких формах участь виборного органу первинної профспілкової організації при розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи роботодавця, є обов'язковим.
Відповідно до коментарів статтею виборний орган первинної профспілкової організації приймає обов'язкову участь:
при прийнятті роботодавцем рішення про скорочення чисельності або штату працівників;
при вирішенні питання про звільнення працівників, які є членами профспілки, з підстав, зазначених у п. п. 2, 3 або 5 ч. 1 ст. 81 ТК;
при проведенні атестації, яка може послужити підставою для звільнення працівника.
2. Згідно ч. 1 коментованої статті роботодавець не пізніше ніж за 2 місяці до початку проведення заходів щодо скорочення чисельності або штату працівників, якщо це може спричинити за собою розірвання трудових договорів, зобов'язаний довести це до відома в письмовій формі виборний орган первинної профспілкової організації.
Якщо скорочення чисельності або штату в організації може спричинити за собою масове звільнення працівників, роботодавець зобов'язаний повідомити про це виборний орган первинної профспілкової організації в письмовій формі не пізніше ніж за 3 місяці до початку проведення зазначених заходів.
Заходи щодо скорочення чисельності або штату працівників включають такі дії роботодавця:
доведення наказу про скорочення чисельності або штату працівників організації, індивідуального підприємця до відома всіх працівників;
визначення працівників, які мають переважне право на залишення на роботі відповідно до ст. 179 (див. коментар. До неї);
попередження працівників персонально під розпис про майбутнє звільнення не менше ніж за 2 місяці до звільнення;
пропозицію працівникам, які підлягають скороченню , іншої роботи в тій же організації, якщо така є (див. коментар. до ст. 81);
виявлення мотивованої думки виборного органу первинної профспілкової організації про звільнення кожного конкретного працівника - члена профспілки відповідно до правилами, встановленими ст. 373 (див. коментар. До неї).
У практиці застосування зазначених правил виникло питання, якою датою визначається початок проведення заходів щодо скорочення чисельності або штату працівників і, відповідно, обчислюються строки, передбачені ч. 1 ст. 82.
Якщо виходити з буквального тлумачення положень ч. 1 ст. 82 ТК, то роботодавець повинен повідомити виборному органу первинної профспілкової організації про ці заходи не пізніше ніж за 2 місяці до видання відповідного наказу, тобто за 2 місяці до початку зазначених заходів і, отже, не пізніше ніж за 4 місяці до передбачуваного звільнення працівників. Однак таке правило ставить роботодавця в досить складне становище, т.к. він повинен сповістити виборний орган первинної профспілкової організації про скорочення чисельності або штату працівників фактично ще до офіційного рішення про скорочення чисельності або штату працівників.
У зв'язку з цим ВАТ "Центр відновної медицини та реабілітації" Сибір "звернувся до Конституційного Суду РФ із скаргою, в якій вказав, що положення ч. 1 ст. 82 ТК, що зобов'язує роботодавця попереджати працівників про майбутнє звільнення (не менше ніж за 2 місяці до звільнення) тільки після закінчення 2-місячного терміну з дати інформування профспілкового органу про прийняття рішення про скорочення штату працівників, обмежує свободу економічної діяльності організації і не відповідає ст. 8 Конституції РФ.
Розглянувши надійшла скаргу, Конституційний Суд РФ визнав, що ч. 1 ст. 82 ТК так, як вона сформульована федеральним законодавцем, дійсно допускає різну інтерпретацію дати "початку проведення відповідних заходів", тобто дати, від якої слід обчислювати передбачений у ній термін, що дозволяє правоприменителю розглядати її як зобов'язуючу роботодавця повідомити виборний профспілковий орган або не менш ніж за 2 місяці до видання розпорядчого акта про скорочення чисельності або штату працівників і почала попередження працівників про майбутнє звільнення за вказаною підставі відповідно до ст . 180 ТК (фактично - не менше ніж за 4 місяці до початку безпосереднього розірвання роботодавцем трудових договорів), або не менш ніж за 2 місяці до початку звільнення працівників, тобто одночасно з їх попередженням про майбутнє звільнення (фактично - не менше ніж за 2 місяці до звільнення працівників).
Разом з тим, як вважає Конституційний Суд РФ, з урахуванням випливають з Конституції РФ вимог справедливого узгодження прав та інтересів працівників з правами та інтересами роботодавців як сторін трудового договору та як учасників соціального партнерства ч. 1 ст. 82 ТК передбачає невідповідне обмеження таких правочинів роботодавця, як раціональне управління майном, в т.ч. шляхом прийняття самостійно і під свою відповідальність необхідних кадрових рішень, з метою здійснення ефективної економічної діяльності.
У зв'язку з цим, на думку Конституційного Суду РФ, нормативне положення ч. 1 ст. 82 ТК в системі чинного правового регулювання означає, що роботодавець при прийнятті відповідного рішення зобов'язаний у письмовій формі повідомити про це виборному органу первинної профспілкової організації не пізніше ніж за 2 місяці до початку розірвання з працівниками трудових договорів. Такий термін, як наголошується у визначенні Конституційного Суду РФ, слід визнати справедливим, а також розумним і достатнім для здійснення виборним органом первинної профспілкової організації наявних у нього повноважень щодо захисту інтересів працівників .
Інше тлумачення положення ч. 1 ст. 82 ТК, про який йдеться в Ухвалі, призводило б до Нерозмірність обмеження прав та інтересів роботодавця, що, в свою чергу, означало б порушення необхідного балансу інтересів сторін трудових відносин (див. Визначення Конституційного Суду РФ від 15 січня 2008 р. N 201-О-П за скаргою ВАТ "Центр відновної медицини та реабілітації" Сибір "/ / Вісник Конституційного Суду РФ. 2008. N 4).
Наведені у визначенні доводи слід визнати логічними і обгрунтованими.
Критерії масового звільнення, якими повинен керуватися роботодавець, визначаються в галузевих і (або) територіальних угодах (див. коментар. До ст. 74).
3. Відповідно до ч. 2 коментованої статті при вирішенні питання про звільнення працівників, які є членами профспілки, у зв'язку з скороченням штату або чисельності (п. 2 ч. 1 ст. 81 ТК), внаслідок недостатньої кваліфікації працівника (п. 3 ч. 1 ст. 81 ТК), у зв'язку з неодноразовим невиконанням працівником без поважних причин трудових обов'язків (п. 5 ч. 1 ст. 81 ТК) роботодавець зобов'язаний запитати з цього приводу мотивоване думку виборного органу первинної профспілкової організації.
Порядок обліку мотивованої думки виборного органу первинної профспілкової організації при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця регламентується ст. 373 ТК. Відповідно до неї мотивоване думку виборного органу первинної профспілкової організації має бути виражене у письмовій формі і представлено роботодавцю протягом 7 робочих днів з дня отримання від роботодавця відповідних проекту наказу та копій документів.
Під мотивованим думкою слід розуміти думку виборного органу первинної профспілкової організації, засноване на відповідних нормах трудового законодавства і ділових (професійних) якостях конкретного працівника.
Не може бути визнано вмотивованим думку профспілки, якщо в основі його лежать такі доводи, як "вважаємо звільнення недоцільним" або "несвоєчасним" і т.п.
Своєчасно подана мотивоване думку виборного органу первинної профспілкової організації роботодавець зобов'язаний враховувати при вирішенні питання про звільнення працівника з підстав, зазначених у п. п. 2, 3 або 5 ч. 1 ст. 81 ТК.
Разом з тим, виходячи з ч. 2 ст. 373 ТК звільнення з зазначених підстав може бути проведено без урахування думки виборного органу первинної профспілкової організації, якщо він не представить таку думку протягом 7 робочих днів з дня отримання від роботодавця проекту наказу та копій документів, а також у разі, якщо виборний орган первинної профспілкової організації представить свою думку у встановлений термін, але не мотивує його, тобто й доведе свою позицію з питання звільнення даного працівника (див. п. 23 Постанови Пленуму ВС РФ від 17 березня 2004 р. N 2).
У разі якщо виборний орган первинної профспілкової організації висловив незгоду з передбачуваним рішенням роботодавця, він протягом 3 робочих днів проводить з роботодавцем або його представником додаткові консультації, результати яких оформляються протоколом. При недосягненні загальної згоди за результатами консультацій роботодавець після закінчення 10 робочих днів з дня направлення до виборного органу первинної профспілкової організації проекту наказу та копій документів має право прийняти остаточне рішення, яке може бути оскаржене у відповідну державну інспекцію праці. Державна інспекція праці протягом 10 днів з дня отримання скарги (заяви) розглядає питання про звільнення і в разі визнання його незаконним видає роботодавцю обов'язкове для виконання припис про поновлення працівника на роботі з оплатою вимушеного прогулу.
Дотримання вищевказаної процедури не позбавляє працівника або представляє його інтереси виборний орган первинної профспілкової організації права оскаржити звільнення безпосередньо до суду, а роботодавця - оскаржити до суду припис державної інспекції праці. Роботодавець має право розірвати трудовий договір не пізніше одного місяця з дня отримання мотивованого думки виборного органу первинної профспілкової організації.
Думка виборного органу первинної профспілкової організації не потрібно при звільненні з ініціативи роботодавця працівників, які не є членами профспілки.
4. Якщо підставою для звільнення працівника є його недостатня кваліфікація, то відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 81 ТК ця обставина має бути підтверджено результатами атестації. До складу атестаційної комісії в цьому випадку в обов'язковому порядку повинен бути включений в якості члена комісії представник виборного органу відповідної первинної профспілкової організації.
Порушення цієї вимоги є підставою для визнання результатів атестації недійсними.
5. Частина 4 коментованої статті передбачає право встановити колективним договором іншої, порівняно з передбаченим ст. 82, порядок обов'язкової участі органу первинної профспілкової організації в розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи роботодавця. Наприклад, передбачити, що звільнення з тих чи інших підстав проводиться за згодою відповідного органу первинної профспілкової організації.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 82. Обов'язкова участь виборного органу первинної профспілкової організації в розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи роботодавця "
  1. 2. Участь профспілок в звільненні по даній основ
    обов'язковому порядку включається представник виборного органу відповідної первинної профспілкової організації. Такі правила встановлені у ст. 82 Трудового кодексу РФ. А ось що сказано в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 17 березня 2004 р. N 2. Так, у випадках, коли участь профспілки при розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи
  2. Стаття 29. Представники працівників
    участі не приймають. 4. Залежно від рівня соціального партнерства представниками працівників можуть виступати загальноросійські профспілки (їх об'єднання), територіальні або первинні організації професійних
  3. Стаття 30. Представлення інтересів працівників первинними профспілковими організаціями
    стаття присвячена положенню первинної профспілкової організації, її значенням у системі соціального партнерства. 2. Первинна профспілкова організація (її орган) діє в організації (у конкретного роботодавця) і представляє в соціальному партнерстві інтереси своїх членів. Однак при проведенні колективних переговорів, укладанні або зміні колективного договору, а також при розгляді та
  4. Стаття 31. Інші представники працівників
    участь у системі соціального партнерства лише в тому випадку, коли в організації немає первинних профспілкових організацій або жодна профспілкова організація не об'єднує більше половини працівників даного роботодавця і жодна з них не уповноважена представляти інтереси всіх працівників (див. коментар. до ст. ст. 30, 37). У зазначених випадках можливі два варіанти поведінки: а) загальні збори
  5. Стаття 41. Гарантії співробітнику поліції, обраному (призначеному) в законодавчий (представницький) або виконавчий орган державної влади або в орган місцевого самоврядування
      участі співробітника поліції в якості зареєстрованого кандидата у виборах (ч. 3 ст. 41 Федерального закону "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації"), а також час роботи в якості звільненого профспілкового працівника, на виборній посаді в виборному органі первинної профспілкової організації (ч. 2 ст. 375 ТК РФ, ч. 3 ст. 26
  6. 4. Повідомлення профспілки і врахування її думки
      виборному органу первинної профспілкової організації про майбутнє скорочення чисельності або штату працівників. Зробити це потрібно в письмовій формі не пізніше ніж за два місяці до початку проведення відповідних заходів. Якщо намічається масове звільнення, то повідомити профспілка потрібно не пізніше ніж за три місяці до майбутнього скорочення. Критерії масового звільнення визначаються в
  7. 9.6. Профспілка: поняття, основні риси, права та їх гарантії
      участь у врегулюванні колективних трудових спорів; 5) на інформацію; 6) на участь в підготовці і підвищенні кваліфікації профспілкових кадрів; 7) на здійснення профспілкового контролю за дотриманням законодавства про працю; 8) у галузі охорони праці та навколишнього природного середовища; 9) на участь у здійсненні приватизації державного та муніципального майна;
  8. Стаття 32. Обов'язки роботодавця щодо створення умов, що забезпечують діяльність представників працівників
      виборним профспілковим органам приміщення для проведення зборів (конференцій), надати можливість розміщення інформації тощо (Див. коментар. До названої статті). Аналогічне положення міститься в ст. 28 Закону про профспілки. Конкретні зобов'язання роботодавця можуть встановлюватися у колективних договорах, угодах. 3. Відповідно до коментарів статтею роботодавець повинен
  9. Стаття 74. Зміна визначених сторонами умов трудового договору з причин, пов'язаних зі зміною організаційних або технологічних умов праці
      виборного органу первинної профспілкової організації вводити режим неповного робочого дня (зміни), але тільки на термін, що не перевищує 6 місяців. Врахування думки виборного органу первинної профспілкової організації здійснюється в порядку, встановленому ст. 372 ТК для прийняття локальних нормативних актів (див. коментар. До неї). Про введення в цих випадках режиму неповного робочого часу, так само як і про
  10. Стаття 48. Дія угоди
      стаття передбачає поширення угоди на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування лише в межах прийнятих ними на себе зобов'язань. Ця норма цілком правильно відображає правове становище третьої сторони угод: беруть участь в укладенні угод органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування (якщо вони не є роботодавцями) виконують
  11. § 1. Форми і принципи безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі населення в його здійсненні.
      участі населення в його здійсненні є: місцевий референдум; вибори депутатів, членів виборного органу місцевого самоврядування, виборних посадових осіб місцевого самоврядування; голосування з відкликання депутатів, членів виборного органу місцевого самоврядування, виборних посадових осіб місцевого самоврядування; голосування з питань зміни кордонів муніципального освіти,
  12. Стаття 47. Порядок розробки проекту угоди та укладання угоди
      участі в обговоренні проекту представників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. 4. Особливу увагу законодавець приділяє погодженням державних інтересів з інтересами соціальних партнерів. Це проявляється у встановленні термінів укладання угод, що передбачають бюджетне фінансування. Такі угоди можуть укладатися і часто укладаються між
  13. 8.3. Форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі населення у здійсненні місцевого самоврядування
      участю жителів муніципального освіти з ініціативи представницького органу муніципального утворення, глави муніципального освіти. Збори громадян проводяться для обговорення питань місцевого значення, інформування населення про діяльність органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування, здійснення територіального громадського самоврядування на
  14. 11.5. Заборони, пов'язані з державною цивільною службою
      брати участь на платній основі в діяльності органу управління комерційної організацією, за винятком випадків, встановлених федеральним законом; - заміщати посаду цивільної служби в разі: - обрання або призначення на державну посаду; - обрання на виборну посаду в органах місцевого самоврядування; - обрання на оплачувану виборну посаду в органах
  15. Стаття 29.8. Протокол про розгляд справи про адміністративне правопорушення
      беруть участь у розгляді справи, про повідомлення відсутніх осіб у встановленому порядку; 5) відводи, клопотання і результати їх розгляду; 6) пояснення, показання, пояснення і укладення відповідних осіб, що беруть участь у розгляді справи; 7) документи, досліджені при розгляді справи. 3. Протокол про розгляд справи про адміністративне правопорушення підписується
  16. Стаття 29.8. Протокол про розгляд справи про адміністративне правопорушення
      беруть участь у розгляді справи, про повідомлення відсутніх осіб у встановленому порядку; 5) відводи, клопотання і результати їх розгляду; 6) пояснення, показання, пояснення і укладення відповідних осіб, що беруть участь у розгляді справи; 7) документи, досліджені при розгляді справи. 3. Протокол про розгляд справи про адміністративне правопорушення підписується
  17. § 1. Види відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування
      виборного посадової особи, розпуск представницького органу влади тощо Згідно ст. 70 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" органи та посадові особи місцевого самоврядування відповідно до федеральних законів несуть відповідальність перед: а) населенням муніципального освіти; б) державою; в) фізичними та
  18. Стаття 37. Порядок ведення колективних переговорів
      обов'язкове включення до складу єдиного представницького органу представників кожної з первинних профспілкових організацій. 6. Єдиний представницький орган з моменту його створення вважається представником всіх працівників даного роботодавця і може виступити з ініціативою про вступ у колективні переговори для укладання або зміни єдиного колективного договору. Він зрівнюється в
© 2014-2022  yport.inf.ua