Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 82. Обов'язкова участь виборного органу первинної профспілкової організації в розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи роботодавця |
||
Відповідно до коментарів статтею виборний орган первинної профспілкової організації приймає обов'язкову участь: при прийнятті роботодавцем рішення про скорочення чисельності або штату працівників; при вирішенні питання про звільнення працівників, які є членами профспілки, з підстав, зазначених у п. п. 2, 3 або 5 ч. 1 ст. 81 ТК; при проведенні атестації, яка може послужити підставою для звільнення працівника. 2. Згідно ч. 1 коментованої статті роботодавець не пізніше ніж за 2 місяці до початку проведення заходів щодо скорочення чисельності або штату працівників, якщо це може спричинити за собою розірвання трудових договорів, зобов'язаний довести це до відома в письмовій формі виборний орган первинної профспілкової організації. Якщо скорочення чисельності або штату в організації може спричинити за собою масове звільнення працівників, роботодавець зобов'язаний повідомити про це виборний орган первинної профспілкової організації в письмовій формі не пізніше ніж за 3 місяці до початку проведення зазначених заходів. Заходи щодо скорочення чисельності або штату працівників включають такі дії роботодавця: доведення наказу про скорочення чисельності або штату працівників організації, індивідуального підприємця до відома всіх працівників; визначення працівників, які мають переважне право на залишення на роботі відповідно до ст. 179 (див. коментар. До неї); попередження працівників персонально під розпис про майбутнє звільнення не менше ніж за 2 місяці до звільнення; пропозицію працівникам, які підлягають скороченню , іншої роботи в тій же організації, якщо така є (див. коментар. до ст. 81); виявлення мотивованої думки виборного органу первинної профспілкової організації про звільнення кожного конкретного працівника - члена профспілки відповідно до правилами, встановленими ст. 373 (див. коментар. До неї). У практиці застосування зазначених правил виникло питання, якою датою визначається початок проведення заходів щодо скорочення чисельності або штату працівників і, відповідно, обчислюються строки, передбачені ч. 1 ст. 82. Якщо виходити з буквального тлумачення положень ч. 1 ст. 82 ТК, то роботодавець повинен повідомити виборному органу первинної профспілкової організації про ці заходи не пізніше ніж за 2 місяці до видання відповідного наказу, тобто за 2 місяці до початку зазначених заходів і, отже, не пізніше ніж за 4 місяці до передбачуваного звільнення працівників. Однак таке правило ставить роботодавця в досить складне становище, т.к. він повинен сповістити виборний орган первинної профспілкової організації про скорочення чисельності або штату працівників фактично ще до офіційного рішення про скорочення чисельності або штату працівників. У зв'язку з цим ВАТ "Центр відновної медицини та реабілітації" Сибір "звернувся до Конституційного Суду РФ із скаргою, в якій вказав, що положення ч. 1 ст. 82 ТК, що зобов'язує роботодавця попереджати працівників про майбутнє звільнення (не менше ніж за 2 місяці до звільнення) тільки після закінчення 2-місячного терміну з дати інформування профспілкового органу про прийняття рішення про скорочення штату працівників, обмежує свободу економічної діяльності організації і не відповідає ст. 8 Конституції РФ. Розглянувши надійшла скаргу, Конституційний Суд РФ визнав, що ч. 1 ст. 82 ТК так, як вона сформульована федеральним законодавцем, дійсно допускає різну інтерпретацію дати "початку проведення відповідних заходів", тобто дати, від якої слід обчислювати передбачений у ній термін, що дозволяє правоприменителю розглядати її як зобов'язуючу роботодавця повідомити виборний профспілковий орган або не менш ніж за 2 місяці до видання розпорядчого акта про скорочення чисельності або штату працівників і почала попередження працівників про майбутнє звільнення за вказаною підставі відповідно до ст . 180 ТК (фактично - не менше ніж за 4 місяці до початку безпосереднього розірвання роботодавцем трудових договорів), або не менш ніж за 2 місяці до початку звільнення працівників, тобто одночасно з їх попередженням про майбутнє звільнення (фактично - не менше ніж за 2 місяці до звільнення працівників). Разом з тим, як вважає Конституційний Суд РФ, з урахуванням випливають з Конституції РФ вимог справедливого узгодження прав та інтересів працівників з правами та інтересами роботодавців як сторін трудового договору та як учасників соціального партнерства ч. 1 ст. 82 ТК передбачає невідповідне обмеження таких правочинів роботодавця, як раціональне управління майном, в т.ч. шляхом прийняття самостійно і під свою відповідальність необхідних кадрових рішень, з метою здійснення ефективної економічної діяльності. У зв'язку з цим, на думку Конституційного Суду РФ, нормативне положення ч. 1 ст. 82 ТК в системі чинного правового регулювання означає, що роботодавець при прийнятті відповідного рішення зобов'язаний у письмовій формі повідомити про це виборному органу первинної профспілкової організації не пізніше ніж за 2 місяці до початку розірвання з працівниками трудових договорів. Такий термін, як наголошується у визначенні Конституційного Суду РФ, слід визнати справедливим, а також розумним і достатнім для здійснення виборним органом первинної профспілкової організації наявних у нього повноважень щодо захисту інтересів працівників . Інше тлумачення положення ч. 1 ст. 82 ТК, про який йдеться в Ухвалі, призводило б до Нерозмірність обмеження прав та інтересів роботодавця, що, в свою чергу, означало б порушення необхідного балансу інтересів сторін трудових відносин (див. Визначення Конституційного Суду РФ від 15 січня 2008 р. N 201-О-П за скаргою ВАТ "Центр відновної медицини та реабілітації" Сибір "/ / Вісник Конституційного Суду РФ. 2008. N 4). Наведені у визначенні доводи слід визнати логічними і обгрунтованими. Критерії масового звільнення, якими повинен керуватися роботодавець, визначаються в галузевих і (або) територіальних угодах (див. коментар. До ст. 74). 3. Відповідно до ч. 2 коментованої статті при вирішенні питання про звільнення працівників, які є членами профспілки, у зв'язку з скороченням штату або чисельності (п. 2 ч. 1 ст. 81 ТК), внаслідок недостатньої кваліфікації працівника (п. 3 ч. 1 ст. 81 ТК), у зв'язку з неодноразовим невиконанням працівником без поважних причин трудових обов'язків (п. 5 ч. 1 ст. 81 ТК) роботодавець зобов'язаний запитати з цього приводу мотивоване думку виборного органу первинної профспілкової організації. Порядок обліку мотивованої думки виборного органу первинної профспілкової організації при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця регламентується ст. 373 ТК. Відповідно до неї мотивоване думку виборного органу первинної профспілкової організації має бути виражене у письмовій формі і представлено роботодавцю протягом 7 робочих днів з дня отримання від роботодавця відповідних проекту наказу та копій документів. Під мотивованим думкою слід розуміти думку виборного органу первинної профспілкової організації, засноване на відповідних нормах трудового законодавства і ділових (професійних) якостях конкретного працівника. Не може бути визнано вмотивованим думку профспілки, якщо в основі його лежать такі доводи, як "вважаємо звільнення недоцільним" або "несвоєчасним" і т.п. Своєчасно подана мотивоване думку виборного органу первинної профспілкової організації роботодавець зобов'язаний враховувати при вирішенні питання про звільнення працівника з підстав, зазначених у п. п. 2, 3 або 5 ч. 1 ст. 81 ТК. Разом з тим, виходячи з ч. 2 ст. 373 ТК звільнення з зазначених підстав може бути проведено без урахування думки виборного органу первинної профспілкової організації, якщо він не представить таку думку протягом 7 робочих днів з дня отримання від роботодавця проекту наказу та копій документів, а також у разі, якщо виборний орган первинної профспілкової організації представить свою думку у встановлений термін, але не мотивує його, тобто й доведе свою позицію з питання звільнення даного працівника (див. п. 23 Постанови Пленуму ВС РФ від 17 березня 2004 р. N 2). У разі якщо виборний орган первинної профспілкової організації висловив незгоду з передбачуваним рішенням роботодавця, він протягом 3 робочих днів проводить з роботодавцем або його представником додаткові консультації, результати яких оформляються протоколом. При недосягненні загальної згоди за результатами консультацій роботодавець після закінчення 10 робочих днів з дня направлення до виборного органу первинної профспілкової організації проекту наказу та копій документів має право прийняти остаточне рішення, яке може бути оскаржене у відповідну державну інспекцію праці. Державна інспекція праці протягом 10 днів з дня отримання скарги (заяви) розглядає питання про звільнення і в разі визнання його незаконним видає роботодавцю обов'язкове для виконання припис про поновлення працівника на роботі з оплатою вимушеного прогулу. Дотримання вищевказаної процедури не позбавляє працівника або представляє його інтереси виборний орган первинної профспілкової організації права оскаржити звільнення безпосередньо до суду, а роботодавця - оскаржити до суду припис державної інспекції праці. Роботодавець має право розірвати трудовий договір не пізніше одного місяця з дня отримання мотивованого думки виборного органу первинної профспілкової організації. Думка виборного органу первинної профспілкової організації не потрібно при звільненні з ініціативи роботодавця працівників, які не є членами профспілки. 4. Якщо підставою для звільнення працівника є його недостатня кваліфікація, то відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 81 ТК ця обставина має бути підтверджено результатами атестації. До складу атестаційної комісії в цьому випадку в обов'язковому порядку повинен бути включений в якості члена комісії представник виборного органу відповідної первинної профспілкової організації. Порушення цієї вимоги є підставою для визнання результатів атестації недійсними. 5. Частина 4 коментованої статті передбачає право встановити колективним договором іншої, порівняно з передбаченим ст. 82, порядок обов'язкової участі органу первинної профспілкової організації в розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи роботодавця. Наприклад, передбачити, що звільнення з тих чи інших підстав проводиться за згодою відповідного органу первинної профспілкової організації. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 82. Обов'язкова участь виборного органу первинної профспілкової організації в розгляді питань, пов'язаних з розірванням трудового договору з ініціативи роботодавця " |
||
|