Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 21. Застосування спеціальних засобів |
||
1. Пункт 1 ч. 1 коментованої статті підлягає розширеному тлумаченню. Не обов'язково, щоб напад було здійснено або на громадянина, або на співробітника поліції. Безсумнівно, підстави застосування спеціальних засобів є і при нападі на них обох. 2. Опір, про який йдеться в п. 3 ч. 1 коментованої статті, має на увазі активну протидію, а не виразився в словах відмову підкоритися законній вимозі співробітника поліції. 3. Необхідність припинення що чиниться співробітнику поліції опору як підстава застосування спеціальних засобів має місце лише у випадку законних дій співробітника поліції. Якщо з'ясується, що співробітник поліції здійснював щодо особи незаконні дії, то і опір цим діям могло здійснюватися громадянином у рамках необхідної оборони. У такому випадку підстави застосування до громадянина спеціальних засобів будуть відсутні. 4. У пунктах 4 і 5 ч. 1 коментованої статті вжито термін "затримання". Це більш широке поняття, ніж те затримання, про який йдеться в КПК РФ. Названа різновид затримання рівнозначна короткочасного обмеження можливості особи на свій розсуд здійснювати певного роду рухи тіла в цілях забезпечення його доставляння в поліцію. Після того як громадянин успішно обмежений у зазначеної можливості, застосовувати до громадянина спеціальні засоби по даній підставі не можна. Хоча можливе застосування зазначених коштів по деяких інших закріпленим в коментованій статті підстав. 5. Збройним опір слід визнавати, коли в особи є зброя (будь-яка з різновидів такого), яким воно має намір скористатися, а одно при намірі особи використовувати проти співробітника поліції в якості зброї інші підручні засоби (залізний прут, палицю і т.п.). 6. Під конвоюванням розуміється примусове супроводження особи до місця призначення. 7. Дії, про які йдеться в п. 6 ч. 1 коментованої статті, слід документувати так, щоб вони були письмово відображені в якомусь документі. Таким документом може бути складений співробітником рапорт. Закріплення в письмовому документі зазначених у коментованій статті підстав ("підстав вважати") є гарантією можливості здійснення контролю над законністю застосування спеціальних засобів в ситуації, що розглядається. 8. У разі застосування або використання спеціальних засобів начальник органу (підрозділу) внутрішніх справ, котрий дозволив їх передачу, призначає службову перевірку. 9. Якщо буде доведено, що спеціальні засоби застосовувалися або використовувалися неправомірно, вони підлягають здачі за вказівкою особи, яка дозволила їх видачу <248>. --- <248> Див: Інструкція про порядок видачі табельної бойової ручної стрілецької зброї, боєприпасів та спеціальних засобів співробітникам органів внутрішніх справ Російської Федерації на постійне зберігання і носіння, затв. Наказом МВС Росії від 17 листопада 1999 р. N 938 / / Бюлетень поточного законодавства. МВС Росії. Вип. 5. Ч. 2. М., 1993. 10. У пункті 9 ч. 1 коментованої статті згадано право співробітника поліції вимагати зупинки транспортного засобу. Дане право закріплене в п. 6.11 Правил дорожнього руху Російської Федерації, затверджених Постановою Уряду РФ від 23 жовтня 1993 р. N 1090 <249>. Вимога про зупинку транспортного засобу може бути подано за допомогою гучномовного пристрою або жестом руки, спрямованої на транспортний засіб. Водій зобов'язаний зупинитися у вказаному йому місці. --- <249> Див: Відомості Верховної Ради та Уряду РФ. 1993. N 47. Ст. 4531. 11. Під водієм в коментованому Федеральному законі розуміється особа, яка керує будь-яким транспортним засобом. До водія прирівнюється навчальний водінню. Згідно п. 1.2 Правил дорожнього руху Російської Федерації водієм є і погонич, провідний по дорозі в'ючних, верхових тварин або стадо. Між тим дане особа може бути включена в коло тих водіїв, про які йде мова в коментованому Федеральному законі, лише стосовно до змісту п. 20 ч. 1 ст. 13 цього Закону. 12. Одним із спеціальних засобів названі службові тварини. Зазвичай в цій якості використовуються собаки. Основи організації діяльності кінологічних підрозділів органів внутрішніх справ Російської Федерації, що стосуються організації придбання, утримання, заощадження, годування, ветеринарного забезпечення, списання службових собак, діяльності експертно-криміналістичних підрозділів органів внутрішніх справ при організації досліджень запахових слідів людини з використанням службових собак та освітніх установ МВС Росії, що здійснюють підготовку фахівців-кінологів органів внутрішніх справ, врегульовані Напучуванням з організації діяльності кінологічних підрозділів органів внутрішніх справ Російської Федерації, затвердженим Наказом МВС Росії від 31 грудня 2005 р. N 1171. 13. У патрульно-постовій службі поліції службові собаки використовуються на маршрутах і постах в основному у вечірній і нічний час, у лісопаркових зонах, на околицях міст та інших населених пунктів, на неосвітлених вулицях та в інших подібних місцях. 14. Відомчими нормативними правовими актами забороняється патрулювання з службовими собаками без намордника у місцях з масовим перебуванням людей, у поїздах, у громадському транспорті, а також передача собак іншим особам і залишення їх без нагляду під час патрулювання. 15. Службовий собака закріплюється за поліцейським-кінологом наказом начальника органу внутрішніх справ. Співробітники поліції, які не пройшли спеціальної підготовки, на посаду поліцейського-кінолога не призначаються. 16. У всіх випадках застосування собаки для затримання правопорушника посадова особа поліції зобов'язане доповісти рапортом із зазначенням: коли, де, проти кого, за яких обставин вона застосовувалася і які результати застосування. 17. Масові заворушення - це грубе порушення громадського порядку, що супроводжується заподіянням насильства громадянам, погромами, підпалами, знищенням майна, застосуванням вогнепальної зброї, вибухових речовин або вибухових пристроїв, а також наданням збройного опору представникові влади <250>. --- <250> Див: Інструкція щодо складання "Відомостей про діяльність закладу охорони здоров'я (медичного формування), який брав участь у ліквідації надзвичайних ситуацій" (Звітна форма N 55. Затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я РФ від 31 грудня 1998 р. N 393 "Про затвердження звітної документації Всеросійської служби медицини катастроф МОЗ Росії "). Затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я РФ від 14 вересня 1999 р. N 02-23/2-20. 18. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону. 19. Про припиненні протиправних діянь див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 12 цього Закону. 20. Про поняття "зброя" див. коментар до п. 16 ч. 1 ст. 13 цього Закону. 21. Про поняття "транспортний засіб" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону. 22. Про поняття "засіб зв'язку" див. коментар до ст. 48 цього Закону. 23. Див також коментар до ст. ст. 1, 2, 6, 12 - 14, 20 цього Закону. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 21. Застосування спеціальних засобів " |
||
|