Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Г. О. Аболонин. Дисциплінарне виробництво саморегулівних організацій - на вістрі конфлікту, 2010 - перейти до змісту підручника

Стаття 41. Термін розгляду справ про дисциплінарні порушення


1. Справа про дисциплінарне порушення підлягає розгляду в строк не більше одного місяця з дня винесення Головою Дисциплінарного комітету рішення про порушення дисциплінарного провадження.
2. Дисциплінарний комітет має право призупинити дисциплінарне провадження для проведення експертизи та по інших вартих, на думку членів Дисциплінарного комітету, підстав не більше, ніж на два місяці. Час призупинення дисциплінарного провадження не включається в загальні терміни розгляду справ про дисциплінарні порушення.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 41. Термін розгляду справ про дисциплінарні порушення "
  1. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    За справедливим зауваженням Президента Російської Федерації, "великою проблемою місцевого самоврядування залишається недостатність його власної доходної бази. Але саме з місцевих органів влади населення запитує і за виконання федеральних законів, таких як Закон про ветеранах, і за роботу житлово-комунального господарства, і за дуже багато чого, багато чого іншого ". Сукупність місцевих фінансових
  2. Форма договору позики
    Відповідно з дореволюційним російським законодавством договір позики підлягав ув'язненню в письмовій формі нотаріальним або домашнім порядком і не міг бути доказуваним показаннями свідків. Договір позики, складений у нотаріуса (кріпосне позикове лист), повинен був посвідчуватися підписами не менше двох свідків. Зобов'язання позики, складене без участі нотаріуса,
  3. Стаття 79. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання Коментар до статті 79
    Звільнення від кримінальної відповідальності та звільнення від покарання мають спільні риси і суттєві відмінності. Загальне полягає в тому, що в обох випадках винний перестає піддаватися заходам державного примусу, передбаченим КК РФ. Кримінальна відповідальність і кримінальне покарання можуть бути застосовані тільки до винної особи, тобто за наявності в його діях складу злочину,
  4. Стаття 287. Відмова у наданні інформації Федеральним Зборам Російської Федерації чи Рахунковій палаті Російської Федерації Коментар до статті 287
    Об'єктом злочину виступають відносини у сфері інформаційного забезпечення Федеральних Зборів РФ і Рахункової палати РФ, виступаючого умовою їх нормальної діяльності. Предметом злочину є інформація у вигляді різних документів і матеріалів, яка або запитується даними органами у зв'язку з виниклою необхідністю, або надається їм періодично в силу встановленого
  5. Стаття 313. Втеча з місця позбавлення волі, з-під арешту або з-під варти Коментар до статті 313
    Основним об'єктом злочину є інтереси правосуддя у сфері виконання судових рішень. Додатковий об'єкт - нормальна діяльність місць позбавлення волі, арешту, утримання під вартою. Якщо втеча супроводжувався ознаками, зазначеними в ч. 3 ст. 313 КК РФ, то в якості додаткового об'єкта виступає також здоров'я людини. Суспільна небезпека втечі полягає в тому, що
  6. Стаття 328. Ухилення від проходження військової та альтернативної цивільної служби Коментар до статті 328
    Об'єктом злочину є авторитет та інтереси державної влади. Проходження громадянами військової та альтернативної цивільної служби належить до числа обов'язків громадян, встановлених державою. Дана обов'язок закріплено на конституційному рівні. У ст. 59 Конституції РФ говориться про те, що захист Вітчизни - борг і обов'язок громадянина Росії. Громадяни Росії несуть
  7. Стаття 337. Самовільне залишення частини або місця служби Коментар до статті 337
    Об'єкт злочину - встановлений порядок проходження військової служби у лавах Збройних Сил РФ і виконання обов'язки по проходженню військової служби. Об'єктивна сторона виражається в дії - самовільне залишення частини або місця служби, або бездіяльності - неявці в строк без поважних причин на службу при звільненні з частини, при призначенні, перекладі, з відрядження, відпустки або
  8. Стаття 21.1 . Органи управління та спеціалізовані органи саморегулівної організації арбітражних керуючих
    1. Структура, порядок формування, компетенція і термін повноважень органів управління саморегулівної організації арбітражних керуючих, порядок прийняття ними рішень встановлюються статутом некомерційної організації, внутрішніми документами цієї саморегулівної організації відповідно до цього Закону та іншими федеральними законами. 2. Загальні збори членів
  9. Стаття 22. Права та обов'язки саморегулівної організації арбітражних керуючих
    1. Саморегульована організація арбітражних керуючих вправі: представляти інтереси членів саморегулівної організації у їх відносинах з органами державної влади Російської Федерації, органами державної влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування; оскаржити від свого імені в установленому законодавством Російської Федерації порядку будь-які акти,
  10. Стаття 7. Відповідальність громадян та посадових осіб за порушення цього Закону
    1. Залежно від характеру та тяжкості вчиненого правопорушення у сфері застосування коментованого Федерального закону громадяни можуть нести кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність. 2. КоАП РФ встановлює адміністративну відповідальність за адміністративні правопорушення в галузі військового обліку (гл. 21). КК РФ передбачає