Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 7.2. Знищення або пошкодження спеціальних знаків (в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)


1. Знищення або пошкодження межових знаків меж земельних ділянок, а так само невиконання обов'язків щодо збереження зазначених знаків -
(в ред. Федерального закону від 28.12 .2009 N 380-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на юридичних осіб - від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Знищення або пошкодження свердловин державної опорної спостережної мережі, спостережних режимних створів на водних об'єктах, маркшейдерських знаків, а одно спеціальних інформаційних знаків, що визначають межі прибережних захисних смуг та водоохоронних зон водних об'єктів, в тому числі прибережних смуг внутрішніх морських вод і територіального моря Російської Федерації, знаків, які інформують громадян про обмеження водокористування на водних об'єктах загального користування , знаків, що позначають межі санітарно-захисних зон та інших зон з особливими умовами використання територій, спеціальних знаків, що позначають межі рибопромислових ділянок, що вказують на їх приналежність користувачеві, знаків санітарних (гірничо-санітарних) зон і округів, лікувально-оздоровчих місцевостей і курортів, особливо охоронюваних природних територій, лесоустроітельних або лісогосподарських знаків, а одно знаків, встановлюваних користувачами тваринним світом, уповноваженими державними органами з охорони, контролю і регулювання використання об'єктів тваринного світу та середовища їх проживання, державними органами, які здійснюють функції по контролю і нагляду у галузі рибальства та збереження водних біологічних ресурсів та середовища їх проживання, а також будівель та інших споруд, що належать зазначеним користувачам та органам, -
(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на юридичних осіб - від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
3. Знищення, пошкодження або знесення пунктів державних геодезичних мереж або стаціонарних пунктів спостережень за станом довкілля та її забрудненням, що входять у державну наглядову мережу, а так само порушення режиму охоронної зони стаціонарних пунктів спостережень за станом довкілля та її забрудненням -
(в ред. Федерального закону від 30.12.2008 N 309-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на юридичних осіб - від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
4. Неповідомлення власником, власником або користувачем земельної ділянки, будівлі або споруди, на яких розміщено пункти, перелічені в частині 3 цієї статті, федерального органу виконавчої влади з геодезії та картографії, гідрометеорології та суміжних з нею областей або його територіального (регіонального) органу про знищення, про пошкодження або про знесення цих пунктів, а так само відмова у наданні можливості під'їзду (підходу) до цих пунктів для проведення на них спостережень та інших робіт -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до п'ятисот рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 7.2. Знищення або пошкодження спеціальних знаків (в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)"
  1. 7. Права та обов'язки сторін
    стаття присвячена, на що вже зверталася увага, значною мірою регулювання саме зустрічного обов'язку поклажодавця - передати річ зберігачу. Порядок виконання стороною обов'язку прийняти річ, а також наслідки порушення зазначеної обов'язки визначаються загальними нормами зобов'язального права ДК. З цього, зокрема, втекти, що зберігач повинен відшкодувати поклажодавцю
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ . Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. 5. Зброя як елемент кримінально-правової характеристики злочину
    стаття 5/9-1 КК штату Іллінойс передбачає, зокрема, і такі, які повинні бути віднесені до об'єктивної сторони злочину і одночасно до характеристики винного, в тому числі вчинення вбивства пострілом, який був проведений особою, яка перебувала в автотранспортному засобі. Стаття 189 КК штату Каліфорнія в якості кваліфікуючої ознаки також називає вбивство пострілом,
  4. § 7. Адміністративні правопорушення в галузі зв'язку та інформатизації
    стаття передбачає також «встановлену законодавством Російської Федерації» відповідальність за безліцензійну діяльність у галузі зв'язку. Однак адміністративна відповідальність за здійснення діяльності у сфері зв'язку без ліцензії була введена ФЗ від 6 серпня 1996 р. «Про внесення змін і доповнень до Кодексу РРФСР адміністративні правопорушення» 1; таким чином,
  5. Стаття 23.10. Прикордонні органи і прикордонні війська
    статтями 7.11, 8.16 - 8.20, 8.33, 8.35, частиною 2 статті 8.37, статтями 8.38, 18.1 - 18.7, 18.14, частиною 2 статті 19.4 цього Кодексу. (в ред. Федерального закону від 30.06.2003 N 86-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в
  6. Стаття 23.13. Органи державної санітарно-епідеміологічної служби Російської Федерації
    статтями 6.3 - 6.7, частиною 2 статті 7.2 (про знищення та про пошкодження знаків санітарних (гірничо-санітарних) зон і округів, лікувально-оздоровчих місцевостей і курортів), частиною 2 статті 7.8, статтею 8.2, статтею 8.5 (у частині інформації про стан атмосферного повітря, джерел питного водопостачання, а також про радіаційну обстановку), частиною 2 статті 8.6 (про псування земель небезпечними для
  7. 2. Джерела кримінального права зарубіжних держав
    стаття була прийнята в якості поправки до Конституції Швейцарії в 1898 р. Згідно з цією нормою: "Союз має право законодавства з усіх питань кримінального права" * (661) . Наприкінці XIX - початку XX в., незважаючи на наявність проекту К.Штоосса, було розроблено ще кілька проектів КК. В результаті проведеної законопроектної роботи всенародне обговорення общешвейцарского КК почалося тільки в
  8. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  9. 3. Загальна характеристика структури Особливої ??частини Кримінального кодексу РФ
    статтях гол. 30 КК. Наприклад, максимальна санкція за кваліфікований склад одержання підкупу приватним керуючим за ч. 4 ст. 204 КК - до п'яти років позбавлення волі, в ч. 4 ст. 290 КК - безальтернативна санкція від семи до дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої. Суперечить принципам рівності і справедливості також та обставина, що ні в одній з чотирьох
  10. 5. Злочини, що посягають на особисті права і свободи громадян
    статтях Кримінального кодексу. Кримінальний кодекс 1996 р. розширив, порівняно з Кодексом 1960 р., кримінально-правову охорону особистих прав і свобод громадян, віднісши до даної групи злочинів такі діяння, як порушення недоторканності приватного життя (ст. 137) та відмова у наданні громадянину інформації (ст. 140 ). До числа злочинів проти особистих прав і свобод громадян відносяться: