Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 22. Заборони та обмеження, пов'язані із застосуванням спеціальних засобів


Коментар до статті 22
1. У коментованій статті встановлено заборони і обмеження, пов'язані із застосуванням співробітником поліції спеціальних засобів. Частина 1 даної статті встановлює заборону застосування співробітником поліції спеціальних засобів:
1) щодо жінок з видимими ознаками вагітності, осіб з явними ознаками інвалідності та малолітніх осіб, за винятком випадків надання зазначеними особами збройного опору, скоєння групового чи іншого нападу, що загрожує життю і здоров'ю громадян або працівника поліції;
2) при припиненні незаконних зборів, мітингів, демонстрацій, ходів і пікетувань ненасильницького характеру, які не порушують громадський порядок, роботу транспорту, засобів зв'язку і організацій.
Тим самим відтворена норма ч. 4 ст. 14 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), забороняла застосовувати спеціальні засоби щодо жінок з видимими ознаками вагітності, осіб з явними ознаками інвалідності та малолітніх, крім випадків надання ними збройного опору, скоєння групового чи іншого нападу, що загрожує життю і здоров'ю людей, а також при припиненні незаконних зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій ненасильницького характеру, які не порушують роботу транспорту, зв'язку, організацій.
Можливість застосування спеціальних засобів при припиненні незаконних зборів, мітингів, демонстрацій, ходів і пікетувань мається на увазі в ч. 3 ст. 17 Федерального закону від 19 червня 2004 р. N 54-ФЗ "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" (1), згідно з якою порядок припинення публічного заходу, передбачений ч. 1 цієї статті, не застосовується у разі виникнення масових заворушень , погромів, підпалів і в інших випадках, що вимагають екстрених дій, у цих випадках припинення публічного заходу здійснюється відповідно до законодавства РФ.
---
(1) СЗ РФ. 2004. N 25. Ст. 2485.
2. У частині 2 коментованої статті встановлено такі обмеження, пов'язані із застосуванням спеціальних засобів:
1) не допускається нанесення людині ударів палицею спеціальною по голові, шиї, ключичній області, живота, статевих органів, в область проекції серця . Громадська палата РФ пропонувала ввести заборону на нанесення ударів палицею гумової по голові, шиї, ключичній області, живота, статевих органів, в область проекції серця, а також багаторазове нанесення ударів в одне і те ж місце відносно не тільки палки гумової, а й інших спеціальних засобів, предметів, а також щодо застосування фізичної сили (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Однак дана пропозиція так і не було реалізовано;
2) не допускається застосування водометів при температурі повітря нижче нуля градусів Цельсія;
3) не допускається застосування засобів примусової зупинки транспорту щодо транспортних засобів, призначених для перевезення пасажирів (за наявності пасажирів), транспортних засобів, що належать дипломатичним представництвам та консульським установам іноземних держав, а також щодо мотоциклів, мотоколясок, моторолерів і мопедів; на гірських дорогах або ділянках доріг з обмеженою видимістю; на залізничних переїздах, мостах, шляхопроводах, естакадах, у тунелях;
4) установка спеціальних фарбувальних засобів на об'єкті здійснюється за згодою власника об'єкта або уповноваженої ним особи, при цьому співробітником поліції вживаються заходи, що виключають застосування зазначених коштів проти випадкових осіб.
Закон 1991 про міліції безпосередньо подібних обмежень не встановлював, але вони встановлені в нормативних правових актах, виданих на виконання положення ч. 6 ст. 14 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), що наділяє Уряд РФ повноваженням щодо встановлення правил застосування спеціальних засобів. Відомостей про такі загальнодоступних актах немає. Залишається лише згадати, що становище, подібне міститься у п. 1 ч. 2 коментованої статті, закріплено в п. 10 Правил застосування приватними детективами та охоронцями спеціальних засобів, затв. Постановою Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 587 "Питання недержавної (приватної) охоронної та недержавної (приватної) розшукової діяльності".
3. Частина 3 коментованої статті встановлює обмеження, пов'язані із застосуванням таких спеціальних засобів, як водомети і бронемашини. По-перше, передбачено, що застосування водометів і бронемашин може здійснюватися тільки за рішенням керівника територіального органу. По-друге, вказано на обов'язковість подальшого повідомлення прокурора протягом 24 годин після застосування водометів і бронемашин.
Раніше дані обмеження були встановлені в положенні ч. 2 ст. 14 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), що передбачав, що водомети і бронемашини можуть застосовуватися тільки за вказівкою начальника органу внутрішніх справ, начальника кримінальної міліції, начальника міліції громадської безпеки з наступним повідомленням прокурора протягом 24 годин з моменту застосування.
4 - 5. У частині 4 коментованої статті федеральний законодавець делегував повноваження щодо встановлення інших обмежень, пов'язаних із застосуванням співробітником поліції спеціальних засобів (інших, ніж встановлені у ч. ч. 1 - 3 цієї статті), федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, т.е . МВС Росії. Таким чином, можна очікувати видання відповідного наказу, але його може і не бути, оскільки в даній нормі йдеться про можливість, а не про обов'язковість встановлення таких "інших" обмежень.
Частина 5 коментованої статті допускає відступ від заборон і обмежень, встановлених ч. ч. 1 і 2 даної статті, для випадків, коли спеціальні засоби застосовуються з підстав, передбачених ч. 1 ст. 23 коментованого Закону, тобто у випадках, в яких виникає право застосовувати вогнепальну зброю.
Слід зазначити, що обидві аналізовані норми включені в проект коментованого Закону після проходження процедури його громадського обговорення. Необхідно також згадати, що Правове управління Апарату Державної Думи відзначало необхідність додаткового обговорення положення ч. 5 коментованої статті у зв'язку з виникаючим протиріччям, так як відсильні норми вже містять виняток (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410) . Однак це положення залишено без зміни.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 22. Заборони та обмеження, пов'язані із застосуванням спеціальних засобів "
  1. Стаття 22. Заборони та обмеження, пов'язані із застосуванням спеціальних засобів
    обмеження життєдіяльності та викликає необхідність її соціального захисту (ч. 1 ст. 1 Федерального закону від 24 листопада 1995 р. N 181-ФЗ "Про соціальний захист інвалідів в Російській Федерації "). --- Див: Собр. законодавства РФ. 1995. N 48. Ст. 4563. 2. У ч. 3 коментованої статті під територіальним органом мається на увазі територіальний
  2. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  3. § 4. Страхування
    заборона покладати обов'язок страхувати своє життя і здоров'я на громадянина (п. 2 ст. 935 ЦК). Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 379 Винятком з цього загального правила є обов'язкове медичне страхування, страхування пенсій, оскільки відповідно до ст. 970 ГК РФ правила, передбачені гол. 48 ГК,
  4. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    заборона зворотної сили законів, що встановлюють нові податку або погіршують становище платників податків (ст. 57), який не може бути порушений ні федеральними законами [5], ні правовими актами суб'єктів РФ або муніципальних утворень. Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 416 Не менш істотною є ст. 35
  5. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  6. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    заборони. Рівним чином слід трактувати і заборона, що міститься в п. 4 ч. 2 ст. 36, згідно з яким глава муніципального освіти не може бути одночасно і головою представницького органу муніципального утворення, і головою місцевої адміністрації (ситуація, поширена в багатьох муніципальних утвореннях на сьогоднішній день). Виняток Закон робить лише для невеликих
  7. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  8. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  9. § 5. Умовні угоди
    забороні, то відчужувач, який ще є власником речі, може виндицировать її у особи, котрий придбав умовне право власності та володіння річчю * (593). Однак придбання цією особою очікуваного права не зривається видачею їм речі отчуждателю: якщо умова настає (наприклад, сплачується купівельна ціна), то вказана особа набуває право власності на річ і може тепер вимагати
  10. § 3. Окремі способи припинення зобов'язань
    заборони, є недійсним. Відступне. За угодою сторін зобов'язання може бути припинено наданням замість виконання відступного (сплатою грошей, передачею майна тощо) (ст. 409 ЦК). Питання про правову природу відступного і його "припиняє" ефекті є досить дискусійним * (1388). Найбільш обгрунтованим є погляд на відступне як на підставу припинення
© 2014-2022  yport.inf.ua