ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Вячеславов, А.В. Константініді. Питання чинного законодавства в галузі договірного права: Навчальний посібник, 2002 - перейти до змісту підручника

1.4. Дія цивільного законодавства у часі


З питанням застосування нормативних актів тісно пов'язане питання про їх дію за часом, дозволений в п.6 ст.З, ст.4, 422 ЦК.
Акти цивільного законодавства та інші правові акти не мають зворотної сили, і застосовуються до відносин, які виникли після введення їх у дію.
Дія закону поширюється на відносини, що виникли до введення його в дію, тільки у випадках, коли це прямо передбачено новим законом.
За відносин, що виникли до введення в дію акта цивільного законодавства або іншого правового акта, вони застосовуються до прав та обов'язків, які виникли після введення їх у дію.
Прикладом зворотної сили цивільного закону є ст.9 Закону "Про введення в дію частини першої ДК РФ", згідно з якою, норми ЦК про підстави і наслідки недійсності угод (ст. 162, 165-180) застосовуються судами після 1.01.95 р. незалежно від того, коли були вчинені ці угоди.
Особливість застосування закону та інших правових актів до договірних відносин регулювання договорів - договір повинен відповідати імперативним нормам, встановленим законом та іншими правовими актами, що діють на момент укладання договору. З чого можна зробити висновок, що акти федеральних Міністерств і відомств не можуть
встановлювати обов'язкові умови договору без прямої вказівки про це в законі або іншому правовому акті.
Найважливіша юридична гарантія збереження договірних відносин, їх незалежності від будь-яких нових нормативних актів (за єдиним названим винятком) дана в п.2 с.422 ЦК: якщо після укладення договору прийнятий закон, що встановлює обов'язкові для сторін правила інші, ніж ті, які діяли при укладенні договору, умови укладеного договору зберігають силу, крім випадків, коли в законі встановлено, що його дія поширюється на відносини, що виникли з раніше укладених договорів.
Це означає, що сторони не зобов'язані приводити умови договору після введення нового закону чи іншого акта, підпорядковувати свої відносини новими правилами.
Поняття імперативної норми також наводиться в ст.422 ГК - це обов'язкові для сторін правила, встановлені законом або іншим нормативним актом, які сторони не можуть обійти або змінити своєю угодою. Норми, які застосовуються на випадок, якщо сторони не досягли угоди про інше, називаються диспозитивними. Визначення диспозитивних норм дається в ст.421 ЦК: у випадках, коли умова договору передбачено нормою, яка застосовується остільки, оскільки угодою сторін не встановлено інше (диспозитивним норма), сторони можуть своєю угодою виключити її застосування або встановити умову, відмінну від передбаченого в ній . При відсутності такої угоди умова договору визначається діспоз-тивной нормою. Отже, щоб диспозитивним норма не застосовувалася у відносинах сторін договору, вони повинні це прямо висловити у договорі - для приватного права характерна велика кількість саме диспозитивних норм.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 1.4. Дія цивільного законодавства за часом "
  1. ПРОГРАМА КУРСУ" ГРОМАДЯНСЬКЕ ПРАВО "
    ------------------ -------------- В текст програми, опублікованій в цьому томі підручника раніше (у 2004, 2005, 2006 рр..), внесено зміни і доповнення, обумовлені зміною і розвитком сучасного законодавства у сфері житлових відносин , а також в галузі електроенергетики, капітального будівництва, транспортної діяльності та деяких інших, які зажадали оновлення та
  2. 2. Дія цивільного законодавства у часі
    Цивільно-правові нормативні акти, будучи федеральними, набирають чинності одночасно на всій російській території. При цьому за загальним правилом вони не мають зворотної сили і застосовуються лише до тих відносин, які виникли після введення акта в дію (п. 1 ст. 4 ЦК). Це традиційне для якого розвиненого правопорядку положення знає, однак, і ряд необхідних винятків. Насамперед,
  3. 1. Загальні положення
    Правове регулювання договорів виражається у встановленні порядку їх укладення та виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань, а також відповідальності за невиконання або неналежне виконання таких зобов'язань. Договірне право, якщо скористатися термінологією права кримінального, може бути названо інститутом особливої ??частини аналізованої галузі. Відповідно питання,
  4. 8. Дія норм про договори в часі
    ГК 22 і ГК 64 не містили спеціальних правил про дію в часі цивільних норм, включаючи ті з норм, які безпосередньо розраховані на договори. Зазначений прогалину в певній мірі був заповнений актами, присвяченими вступу в силу відповідного Кодексу. Маються на увазі Постанова ВЦВК від 11 листопада 1922 "Про введення в дію Цивільного кодексу РРФСР, прийнятого на 4-й сесії
  5. Тема 6.1. Загальна характеристика цивільного права, його норми і джерела
    Перш ніж звернутися до аналізу джерел (норм) цивільного права, що регулює певну сукупність суспільних відносин, необхідно хоча б коротко сказати про ці відносини і визначити, що ж собою являє громадянське право. Цивільне право - галузь єдиного російського права. Його значення можна засвоїти, якщо врахувати, що воно має справу насамперед з майновими та
  6. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської
  7. § 4. Систематизація законодавства про місцеве самоврядування
    Місцеве самоврядування, будучи однією з основ конституційного ладу країни (ст. 12 Конституції РФ), вимагає розгорнутого правового регулювання, насамперед законодавчого. На сьогоднішній день є досить значне число законодавчих актів федерального і регіонального рівнів, що визначають різні боки самоуправленческой активності жителів. Однак вони поки не склалися в
  8. § 4. Реформи місцевої влади кінця ХХ - початку XXI ст.
    Серйозні державні зміни, що почалися в СРСР після 1985 р., торкнулися і систему місцевої влади, усунувши радянську організацію низових територіальних колективів. У новітніх реформах можливе виділення п'яти етапів, останній з яких триває в даний час. Перший етап. Він пов'язаний з реформами 1988 - 1990 рр.. Істотним поштовхом до їх початку послужило усвідомлення суспільством ряду
  9. § 3. Децентралізація та місцеве самоврядування
    Децентралізація - спосіб переміщення влади, повноважень з центру керованої системи на її периферію і зміцнення політико-правової самостійності периферійних підсистем: суб'єктів федерації, муніципальних утворень і т.п. Іноді децентралізацію відрізняють від деконцентрації. Так, Г. Бребан вказує, що при деконцентрації владні повноваження делегуються державою своїм структурним
  10. § 5. Форми участі населення у здійсненні місцевого самоврядування
    Опитування жителів. Опитування громадян проводиться відповідно до ст. 31 Закону від 6 жовтня 2003 р. на всій території муніципального освіти або на частині його території для виявлення думки населення та його врахування при прийнятті рішень органами місцевого самоврядування та посадовими особами місцевого самоврядування, а також органами державної влади. Результати опитування носять рекомендаційний характер. В
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка