Цивільно-правові нормативні акти, будучи федеральними, набирають чинності одночасно на всій російській території. При цьому за загальним правилом вони не мають зворотної сили і застосовуються лише до тих відносин, які виникли після введення акта в дію (п. 1 ст. 4 ЦК). Це традиційне для якого розвиненого правопорядку положення знає, однак, і ряд необхідних винятків. Насамперед, сам цивільний закон може передбачити поширення своєї дії і на відносини, що виникли до вступу його в силу. Так, Закон про введення в дію частини другої ЦК (ст. 12) поширив дію нових правил про відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадянина (в тому числі підвищують обсяг відшкодування), на випадки заподіяння такої шкоди, що сталися за три роки до набрання силу відповідних правил Кодексу (якщо зазначений шкоду залишився невідшкодованих). Цей же Закон (ст. 11) поширив дію нових правил про охорону прав та інтересів вкладників на відносини, пов'язані з залученням грошових коштів у внески, також виникли до прийняття другої частини ГК (і що збереглися на момент введення його в дію). Навряд чи, однак, можна беззастережно погодитися з поширенням даного положення на дію підзаконних актів. Представляється, що ці останні в принципі не повинні містити вказівок про надання їм зворотної сили, якщо тільки така можливість не заснована на прямому вказуванні закону. Інша ситуація пов'язана з триваючим характером багатьох цивільних правовідносин. Якщо, наприклад, закон змінив тривалість строку давності по якому-небудь вимогу, що з'явилося до введення його в дію, але пред'явленим до суду після цього моменту, то який термін - старий чи новий - повинен у цьому випадку застосовуватися (зрозуміло, за відсутності спеціальних прямих вказівок закону на цей рахунок)? Відповідно до загального правила п. 2 ст. 4 ГК новий закон застосовується також до прав та обов'язків, які виникли хоча і після введення його в дію, але на основі існуючих до цього моменту правовідносин. Отже, вимога, пред'явлене до суду після введення в дію нового закону, підпадає під дію нових строку давності, хоча його основою і служить раніше виникло правовідношення (1). --- (1) Детальніше про це див: Коментар до частини третьої Цивільного кодексу Російської Федерації / Під ред. А.Л. Маковського, Е.А. Суханова. С. 509 - 512 (автор відповідного коментаря - М.Г. Розенберг). Особливі правила передбачені для договорів, укладених до введення в дію нового закону (що встановлює в цьому відношенні обов'язкові, імперативні приписи), але виконуваних після цього моменту. З тим щоб забезпечити точне, належне виконання взятих на себе сторонами договору зобов'язань, що відбиває найважливіший принцип договірного права, закон зберігає тут силу за умов раніше укладеного договору (п. 2 ст. 4 та п. 2 ст. 422 ЦК), незважаючи на їх протиріччя новим імперативним правилам. Тим самим, по суті, як би продовжується дія старого, раніше діючого законодавства, на якому грунтувалися умови укладених договорів. Звичайно, у новому законі може бути прямо передбачено поширення його дії і на відносини, що випливають з раніше укладених договорів. Наприклад, Закон про введення в дію частини другої ЦК РФ в ч. 1 ст. 8 поширив дію правил Кодексу про підстави, наслідки та порядок розірвання договорів окремих видів на всі діючі договори, незалежно від дати їх укладення. У цьому випадку загальне правило п. 2 ст. 422 ЦК не застосовується.
|
- ПРОГРАМА КУРСУ" ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО "
дію науки цивільного права з іншими галузями правознавства та іншими науками. Поняття і система цивільного права як навчальної дисципліни. Основні розділи курсу цивільного права. Завдання курсу цивільного права. Тема 4. Джерела цивільного права Поняття і види джерел цивільного права. Поняття і співвідношення імперативних і диспозитивних норм у цивільно-правовому
- 1. Загальні положення
діють стосовно договорів. Йдеться переважно про нормах, присвячених основним засадам цивільного законодавства (ст. 1), визначенню відносин, регульованих цивільним законодавством (ст. 2), складом джерел цивільного права (ст. 3), дії цивільного законодавства у часі і по особам (ст. ст. 2 і 4), застосуванню цивільного законодавства за аналогією (ст.
- 8. Дія норм про договори в часі
дію в часі цивільних норм, включаючи ті з норм, які безпосередньо розраховані на договори. Зазначений прогалину в певній мірі був заповнений актами, присвяченими вступу в силу відповідного Кодексу. Маються на увазі Постанова ВЦВК від 11 листопада 1922 "Про введення в дію Цивільного кодексу РРФСР, прийнятого на 4-й сесії ВЦВК IX скликання 31 жовтня 1922 "та Указ
- Тема 6.1. Загальна характеристика цивільного права, його норми і джерела
дії в чужому інтересі без доручення; комісія; агентування; довірче управління майном; комерційна концесія; просте товариство; публічна обіцянка нагороди; публічний конкурс; проведення ігор і парі; зобов'язання внаслідок заподіяння шкоди; зобов'язання внаслідок безпідставного збагачення. З урахуванням суттєвої новизни ГК РФ недостатньо охарактеризувати тільки
- Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
чинній редакції в новому Федеральному законі "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" не міститься спеціальної глави про гарантії місцевого самоврядування. Однак це не означає, що федеральний законодавець відмовився від встановлення законом таких гарантій. Правові гарантії місцевого самоврядування закріплені в різних статтях даного Федерального
- § 4. Систематизація законодавства про місцеве самоврядування
дію класифікатора правових актів викладений підхід повинен бути приведений у відповідність з рубрикацією класифікатора. У пропонованому додатку доцільно повторити структуру класифікатора в повному обсязі. Нехай краще окремі розділи і рубрики додатки залишаться до пори до часу незаповненими, ніж після можливого розширення повноважень органів місцевого самоврядування виявиться
- § 4. Реформи місцевої влади кінця ХХ - початку XXI ст.
діючі керівні органи - президії, що складалися виключно з депутатів, а також обирати в Радах голів (їх заступників), звільнених від роботи в виконавчо-розпорядчих органах. Виконкоми перестали бути внутрішніми керівними органами Рад, зберігши статус виконавчо-розпорядчих органів загальної компетенції. Речі про організаційне поділі
- § 3. Децентралізація та місцеве самоврядування
дію. Статути муніципальних утворень приймаються їх представницькими органами місцевого самоврядування або безпосередньо населенням. Самостійність місцевого самоврядування носить відносний характер, оскільки держава законодавчо визначає межі повноважень місцевого самоврядування. Залежно від сфери здійснення місцевого самоврядування виділяють установчі,
- § 5. Форми участі населення у здійсненні місцевого самоврядування
дії; забезпечити відновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих рішень, а також заходів щодо запобігання порушень законності; письмово повідомити автору письмового звернення про результати розгляду та істоту прийнятого рішення, давати відповідь на доводи, посилаючись на нормативні акти, на підставі яких прийнято рішення, в необхідних випадках роз'яснити порядок оскарження,
- § 1. Муніципальні вибори, виборче право і виборча система
чинне виборче законодавство, вимагають окремого нормативного регулювання. 3. Вибори, з урахуванням викладеного вище, є сфера сполуки інститутів прямої і представницької демократії. Проте їх основу все-таки складають інститути прямої демократії і головний з них - безпосереднє колективне голосування виборців. Стосовно до тих же непрямим виборів органів місцевого
|