Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
В.П. Мозолин, А.І. Масляєв. ГРОМАДЯНСЬКЕ ПРАВО. ЧАСТИНА ПЕРША, 2005 - перейти до змісту підручника

§ 3. Інші джерела, які містять норми цивільного права


1. Інші акти, які містять норми цивільного права, включають в себе укази Президента РФ (п. 3 ст. 3 ЦК), постанови Уряду РФ (п. 4 ст. 3 ЦК) і нормативні акти міністерств та інших федеральних органів виконавчої влади (п. 7 ст. 3 ЦК).
Раніше укази і постанови Президії Верховної Ради СРСР і постанови Ради Міністрів СРСР, що мали нормативний характер, зараховувалися до законодавства.
Указ Президента РФ, якщо він не суперечить ГК чи іншому федеральному закону, може бути прийнятий за будь-якого питання, яке входить у компетенцію Президента (ст. ст. 80 - 90 Конституції РФ), за винятком випадків, коли це питання відповідно до ЦК чи іншому федеральному закону може бути врегульована тільки законом. В указах Президента РФ можуть міститися норми цивільного права двох категорій. Одна має на меті конкретизації цивільних федеральних законів. Норми другої категорії призначені для регулювання відносин, за якими закони ще не прийняті або в ухваленні яких взагалі немає необхідності.
Постанови Уряду РФ приймаються на основі та на виконання нормативних актів, що мають вищу порівняно з ними юридичну силу, тобто законів і указів Президента РФ.
Нарешті, акти міністерств чи інших федеральних органів виконавчої влади, які містять норми цивільного права, можуть видаватися лише у випадках і в межах, передбачених ЦК, іншими законами та іншими правовими актами.
Укази Президента РФ і постанови Уряду РФ підлягають обов'язковому офіційному опублікуванню (крім актів або окремих їх положень, що містять відомості, що становлять державну таємницю, або відомості конфіденційного характеру) в "Російській газеті" і "Зборах законодавства Російської Федерації "протягом 10 днів після дня їх підписання" * ".
---
"*" Див: Указ Президента РФ від 23 травня 1996 р. N 763 "Про порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Російської Федерації, Уряду Російської Федерації і нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади" / / Відомості Верховної. 1996. N 22. Ст. 2663.
Укази Президента, мають нормативний характер, і постанови Уряду, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, встановлюють правовий статус федеральних органів виконавчої влади, а також організацій, як правило, набирають чинності одночасно на всій території Російської Федерації після закінчення 7 днів після дня їх офіційного опублікування. Інші укази Президента і постанови Уряду, у тому числі містять відомості, що становлять державну таємницю, або відомості конфіденційного характеру, набирають чинності з дня їх підписання (п. п. 5, 6 Указу Президента РФ від 23 травня 1996 р. N 763). Це загальний порядок.
Однак самими актами може бути встановлено інший порядок вступу в силу (п. 7 Указу Президента РФ N 763).
КонсультантПлюс: примітка.
Постанова Уряду РФ від 08.05.1992 N 305 "Про державну реєстрацію відомчих нормативних актів" втратило чинність у зв'язку з виданням Постанови Уряду РФ від 13.08.1997 N 1009 "Про затвердження правил підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації ".
З 15 травня 1992 Постановою Уряду РФ від 8 травня 1992 р. N 305 була введена державна реєстрація нормативних актів міністерств і відомств, які зачіпають права та інтереси громадян і мають міжвідомчий характер. Указ Президента РФ від 21 січня 1993 р. N 104 встановив, що акти, які не пройшли державну реєстрацію, а також зареєстровані, але не опубліковані у визначеному законодавством порядку, не тягнуть правових наслідків як не вступили в силу і не можуть бути законною підставою для регулювання відповідних правовідносин, застосування до громадян, посадовим особам і організаціям будь-яких санкцій за невиконання містяться в них приписів.
Нові Правила підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації, затверджені Постановою Уряду РФ від 13 серпня 1997 р. N 1009 "*", та Порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Російської Федерації, Уряду Російської Федерації і нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади, затверджений Указом Президента РФ від 23 травня 1996 р. N 763, зберегли спадкоємність по відношенню до колишніх актам.
---
"*" СЗ РФ. 1997. N 33. Ст. 3895; 1999. N 8. Ст. 1026.
Отже, для нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади, які зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, встановлюють правовий статус організацій або мають міжвідомчий характер, встановлені дві обов'язкові умови набуття чинності:
1) офіційне опублікування (п. 1 Указу Президента РФ від 23 травня 1996 р. N 763);
2) державна реєстрація (п. 10 Указу Президента РФ від 23 травня 1996 р. N 763).
Згідно п. 12 Роз'яснень щодо застосування Правил підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації, затверджених Наказом Мін'юсту РФ від 14 липня 1999 р. N 217 "*", державної реєстрації підлягають усі нормативні правові акти незалежно від кількості кваліфікуючих ознак (один, кілька або всі).
---
"*" БНА. 1999. N 31. С. 28.
Нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади (крім актів або окремих їх положень, що містять відомості, що становлять державну таємницю, або відомості конфіденційного характеру) підлягають офіційному опублікуванню у "Російській газеті" (до 18 серпня 1998 р . - у газеті "Российские вести") і в Бюлетені нормативних актів федеральних органів виконавчої влади протягом 10 днів після їх реєстрації. Вони, як правило, набирають чинності одночасно на всій території Російської Федерації після закінчення 10 днів після дня їх офіційного опублікування.
Для нормативних правових актів Центрального банку РФ офіційним джерелом опублікування є "Вісник Банку Росії" (ст. 7 Федерального закону від 10 липня 2002 р. N 86-ФЗ "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії ) "" * ". Для нормативних правових актів ФКЦБ РФ офіційним джерелом опублікування є" Вісник Федеральної комісії з ринку цінних паперів "(п. 1 Постанови Уряду РФ від 26 грудня 1995 р. N 1263" Про інформаційному бюлетені "Вісник Федеральної комісії з цінних паперів та фондового ринку ") .
--- -
"*" СЗ РФ. 2002. N 28. Ст. 2790.
СЗ РФ. 1996. N 2. Ст. 106 .
Нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, якщо інше не визначено в їх тексті, набирають чинності після закінчення 10 днів після дня їх офіційного опублікування (п. 12 Указу Президента РФ від 23 травня 1996 р . N 763). Нормативні акти цих органів, що містять відомості, що становлять державну таємницю, або відомості, що носять конфіденційний характер, і в зв'язку з цим не підлягають офіційному опублікуванню, що пройшли державну реєстрацію в Міністерстві юстиції РФ, набувають чинності з дня державної реєстрації та присвоєння номера, якщо самими актами не встановлено пізніший термін (п. 1 Указу Президента РФ від 16 травня 1997 р. N 490) "*".
--- ---
"*" СЗ РФ. 1997. N 20. Ст. 2242.
Для актів деяких відомств встановлено особливий порядок набуття чинності:
ГТК РФ - за загальним правилом, після закінчення 30 днів після їх опублікування (ст. 11 Митного кодексу РФ);
ЦБ РФ - за загальним правилом, після закінчення 10 днів після дня їх офіційного опублікування (ст. 7 Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)").
Укази Президента РФ повинні відповідати ЦК та іншим федеральним законам; постанови Уряду РФ - ГК, іншим федеральним законам і указам Президента РФ; нарешті, акти міністерств та інших федеральних органів виконавчої влади - ЦК, іншим федеральним законам, указам Президента РФ і постановами Уряду РФ .
Нормативні акти федеральних органів виконавчої влади приводяться у відповідність із знов прийнятими законами Російської Федерації, правовими актами Президента РФ і Уряду РФ протягом 30 днів після набрання ними чинності, якщо в законі або іншому правовому акті не зазначений інший термін "*".
---
"*" Див: розпорядження Уряду РФ від 11 жовтня 1994 р. N 1622-р "Про приведення нормативних актів федеральних органів виконавчої влади у відповідність із Конституцією, законами Російської Федерації і правовими актами Президента та Уряду "/ / Відомості Верховної. 1994. N 25. Ст. 2720.
2. До джерел цивільного права відносяться і локальні нормативні акти юридичних осіб. Будь-яка юридична особа з метою ефективної організації роботи та вирішення статутних завдань вправі приймати нормативні акти, що регулюють відносини всередині відповідних юридичних осіб. Дані акти застосовуються в сферах, що відносяться до створення і припинення діяльності юридичних осіб, управління ними, відповідальності керівників та інших осіб. Вони отримали назву корпоративного права, корпоративних норм, внутрішньоорганізаційні підзаконних актів "* ".
---
"*" Див: Долинська В.В. Акціонерне право. М., 1997; Хропанюк В.Н. Теорія держави і права. М., 1993. С. 185.
Локальні акти можна умовно розділити на дві групи: внутрішні акти і санкціоновані державою статути та положення юридичних осіб. Санкціонування виражається в державній реєстрації, затвердження та спільне ухвалення акту.
В даний час локальні нормативні акти офіційно визнані як джерел трудового права (ст. 5 ТК). З урахуванням цього пропонується законодавчо закріпити положення про визнання статусу джерел цивільного права за локальними нормативними актами.
3. Традиційним джерелом цивільного права виступає правовий звичай. Він є обов'язковим , тобто стає нормою права, якщо санкціонований законом, іншим нормативним актом або сприйнятий судовою практикою, прецедентним правом.
Відомий російський цивіліст Г.Ф. Шершеневич зазначав, що звичайне право "має таку ж силу, як і закон - "повальний звичай, що царський указ". Тільки дія звичайного права починається там, де мовчить закон ... Звичайне право не витримує при зіставленні з нормами законодавчими, як мають наказовий характер, так само і з тими, які мають тільки восполнітельное значення. Сила заведеного порядку інша - він тільки виповнює волю контрагентів ... Тому заведений порядок, як і договір, безсумнівно, усуває застосування восполнітельного закону, який і розрахований на його відсутність "" * ".
---
"*" Шершеневич Г. Ф. Підручник російського громадянського права (за вид. 1907 р.). М., 1995. С. 397.
За чинним цивільним законодавством джерелом права визнаються звичаї, що застосовуються виключно у сфері підприємницьких відносин, т . тобто звичаї ділового обороту (ст. 5 ЦК). Для визнання їх такими необхідні наступні умови: 1) правило поведінки повинно бути сформованим, тобто досить постійним і певним у своєму змісті; 2) вона повинна застосовуватися широко, а не мати вузькоспеціальний, приватний характер, 3) сфера застосування обмежена підприємницькими відносинами; 4) вона повинна бути не передбачено законодавством.
Форма звичаю ділового обороту (фіксація в документі) значення не має, хоча часто такі документи існують . По черговості застосування звичаї ділового обороту стоять після законодавства і договорів. Порядок їх застосування освітлений у багатьох статтях ЦК та інших актах "*". З аналізу ст. 5 та ст. 6 ЦК випливає, що звичаї ділового обороту застосовуються при виявленні в цивільному законодавстві пробілу, яка не заповнюється угодою сторін.
---
"*" Див, наприклад: ст. ст. 6, 309, 311, 314, 315, 421, 427 ЦК.
4. При чіткій ієрархії по юридичною силою плюралізм джерел сприяє загальному і ефективному врегулюванню суспільних відносин. Ступінь юридичної сили нормативно-правових актів, що становлять ядро, стрижень джерел права, може бути різна, але ступінь обов'язковості які у них норм абсолютно однакова для всіх, до кого відносяться їх приписи. Це становить основу функціонування правової держави, до статусу якого прагне Росія.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "§ 3. Інші джерела, які містять норми цивільного права "
  1. § 3. Окремі джерела муніципального права
    інші питання місцевого значення. Конституція передбачає необхідність гарантій врахування думки населення при зміні кордонів місцевого самоврядування , самостійного визначення населенням структури органів місцевого самоврядування. Конституція передбачає можливість наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями, судовий захист місцевого самоврядування,
  2.  § 1. Муніципальні вибори, виборче право і виборча система
      інші права; рух, що поєднує в собі форми представницької і безпосередньої демократії, упорядочивающее і структурирующее місцеві спільноти жителів. У вузькому сенсі вибори є сукупність організаційно-правових заходів з обрання депутатського складу місцевих представницьких органів і виборних посадових осіб місцевого самоврядування. Вибори і в тому, і в іншому сенсі - явище
  3.  § 1. Поняття комерційного права
      інші сфери життя суспільства. [1] Дигести Юстиніана. Вибрані фрагменти / Пер., Прямуючи. І.С. Перетерского. М., 1984. С. 23. [2] Іоффе О.С. З історії цивілістичної думки / / Праці Киргизького унта / Под ред. С.К. Кусегенова. Фрунзе, 1972. С. 116-124; Кулагін М.І. Підприємництво і право: Досвід Заходу. М., 1992. С. 10-17; Цивільне та торгове право капіталістичних держав / Под
  4.  § 2. Джерела комерційного права
      інші правила, ніж ті, що передбачені комерційним законодавством, застосовуються правила міжнародного договору. Відповідно до поширеної точкою зору дане положення розуміється як норма, яка дозволяє колізію між двома внутрішньодержавними нормами. Одна з них - будь-яке правило загального характеру, що міститься у внутрішньому законодавстві, а друга - спеціальне
  5.  § 1. Купівля-продаж. Мена. Рента
      інші правила для них не передбачені ГК. За загальним правилом, товаром за договором купівлі-продажу можуть бути будь-які речі - визначаються родовими ознаками, або ін-Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 243 дивидуально-визначені, рухомі або нерухомі та ін З цього правила ст. 129 ЦК передбачені винятки для
  6.  § 1. Підряд
      інші суб'єкти цивільного права. Важливе значення у регулюванні відносин підряду мають спеціальні нормативні акти, розвиваючі норми ЦК про окремі види договорів підряду та спрямовані на врегулювання тих видів зобов'язань, які не знайшли відображення у ЦК. Так, відносини у сфері капітального будівництва регулюються Законом РФ від 26 червня 1991 р. «Про інвестиційну діяльність в
  7.  § 2. Розрахунки і кредитування
      інші кредитні організації. Правові відносини підприємців з комерційними банками та іншими кредитними організаціями також опосередковуються договорами, оскільки ці відносини засновані на рівності, автономії волі і майновій самостійності їх учасників і, отже, мають цивільно-правову при-Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб.,
  8.  § 1. Загальні положення
      інші інтереси підприємців у сферу правового регулювання, законодавець тим самим надає цим інтересам правове забезпечення і захист. Суб'єктивні майнові права підприємця завжди підлягали і підлягають правовій охороні. Що стосується немайнових прав підприємців, то вони не відразу потрапляють в правове поле, а в міру усвідомлення законодавцем необхідності правового
  9.  § 1. Загальні положення
      інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору ». При цьому слід мати на увазі, що в силу ст. 12 Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав Російська Федерація є правонаступником СРСР за зобов'язаннями, що виникли з укладених ним міжнародних угод. До їх числа відноситься, зокрема, Конвенція Організації Об'єднаних
  10.  § 2. Зовнішньоторговельні операції
      інші правила, ніж ті, що передбачені цивільним законодавством, застосовуються правила міжнародного договору »(ч. 2 п.2 ст. 7 ЦК). [10] Принципи міжнародних комерційних договорів: ст. 2.15, п.1 (С.56). [11] Там же. п.1 (С.18). [12] Там же: ст. 2.15, п. 2 (С.56). [13] Там же. С.58. [14] Розенберг М.Г. Контракт міжнародної купівлі-продажу. Сучасна прак-тика ув'язнення.