Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоПодаткове право → 
« Попередня Наступна »
М.В. Андрєєва. Дія податкового законодавства у часі Навчальний посібник, 2006 - перейти до змісту підручника

1.1. Правовий час


Проблема дії закону в часі пов'язана з більш широкою темою "час і право". Будучи об'єктивною реальністю, закон існує в часі і просторі. Дія закону також має часовий і просторовий характер, оскільки закон регулює поведінку людей в певний час і в певному місці "*".
---
"*" Див: Швеков Г.В., Тілле А.А. Набуття чинності нормативних актів: Учеб. посібник. М., 1980. С. 50.
Тому, перш ніж перейти до аналізу поняття, меж і проблем дії законодавства в часі, необхідно дослідити сутність часу у правовому регулюванні.
Час становить одну з фундаментальних категорій філософії і природознавства, що відображають основні властивості матеріального світу. Питання про те, що являє собою час, відноситься до числа найбільш складних. Середньовічний схоласт Августин зауважив, що коли його не питають, що таке час, то він знає, що це таке, але як тільки його запитують про це, він відразу переконується, що майже нічого не може сказати "*". З одного боку, людина вже в самому примітивному досвіді стикається з простором і часом і звикає вважати їх чимось інтуїтивно зрозумілим. З іншого боку, найменший роздум про простір і час (а тим більше аналіз розвитку наукових уявлень про них) показує, що ця інтуїтивна ясність ілюзорна.
---
"*" Див: Лантух В.В. Позовна давність в сучасному цивільному праві: Дис. ... канд. юрид. наук. Волгоград, 1999. С. 16.
Фактор часу відіграє важливу роль у розвитку соціальних і відповідно правових систем. Він отримує своє вираження:
- в тривалості існування предметів, процесів, в тривалості зміни і розвитку окремих сторін, фаз, ступенів;
- в порядку проходження, у зміні станів, у відомій послідовності (до, після, одночасно, раніше тощо);
- в ритмічності, інтенсивності.
На відміну від філософії, що досліджує час як загальне, універсальне поняття, суспільні науки вивчають приватні тимчасові зв'язки і відносини, які розглядаються в залежності від предмета (об'єкта вивчення) кожної даної науки. Юридична наука вивчає тимчасові зв'язки і відносини в правовому регулюванні поведінки людей у минулому, сьогоденні і майбутньому.
Правове час як особлива функціональна категорія юридичної науки і практики висловлює початок, тривалість і закінчення якого правового впливу, процесу, норми, стану, події. Рівень і стан цієї категорії служать основними критеріями оцінки чіткості, організації, регулювання, законності, гуманізму, доцільності, ефективності, справедливості правового життя суспільства та його громадян, а також є засобом їх досягнення.
Досліджуючи взаємозв'язок часу з правової матерією, Г.І. Петров виділив найчастіше використовувані в правовому регулюванні тимчасові категорії: датування, тривалість, повторюваність, одночасність, послідовність і спадкоємність "*".
---
"*" Див: Петров Г.І. Фактор часу в радянському праві / / Правознавство. 1982. N 6. С. 46 - 52; Час в радянському соціальному управлінні / / Правознавство. 1983. N 6. С. 47 - 52.
Практично у всіх випадках використання календарного часу первинною формою виступає датування як позначення певного моменту в календарній шкалі, поза яким неможливе використання ні тривалості, ні повторюваності, ні одночасності, ні навіть послідовності.
Т.Л. Тенілова в дисертації, присвяченої проблемам часу в праві, пропонує свою інтерпретацію властивостей правового часу "*": момент часу, тривалість, послідовність, одночасність, повторюваність, інтенсивність, ритмічність, безперервність, переривчастість.
---
"*" Див: Тенілова Т.Л. Час у праві: Дис. ... канд. юрид. наук. Н. Новгород, 1999. С. 15 - 25.
Стосовно до розглянутої проблеми - дія закону в часі - доцільно зупинитися на деяких з них.
Момент часу - мить, що відбиває початок (закінчення) взаємодії правових суб'єктів, матеріальних тіл, станів, подій у правовому просторі. Момент часу може бути визначений за допомогою вказівки юридичного факту, з настанням якого починається відлік термінів, пов'язаних з юридичними наслідками, або у вигляді певного календарного терміну, дати.
Так, п. 1 ст. 5 НК РФ пов'язує набуття чинності акта законодавства про податки і збори із закінченням визначеного терміну з моменту виникнення юридичного факту - офіційного опублікування закону. Момент набрання чинності законом про податки і збори також може бути визначений із зазначенням конкретної дати.
Як зазначає Т.Л. Тенілова, неправильне визначення моменту часу в нормативно-правових актах може створити плутанину при їх застосуванні, що свідчить про важливість даної властивості правового часу.
Тривалість - тривалість існування в часі правових відносин, подій, явищ, станів. Ця властивість правового часу позначає певний період, що минув від одного часу до іншого, тобто термін.
Юридичний термін - це час, з яким правові розпорядження пов'язують виникнення, зміни та припинення правовідносин і відповідні юридичні наслідки.
Наприклад, юридичним терміном є місячний термін з моменту офіційного опублікування акта законодавства про податки і збори до набрання актом чинності. Така властивість правового часу, як тривалість, може бути представлене і як абстрактне поняття, що означає правовий процес, що триває невизначений час, наприклад тривалість як тривалість дії закону.
Тривалість може бути використана і як оціночно-правова категорія. У подібних випадках використовуються такі поняття, як "розумний строк", "достатній час". У таких ситуаціях потрібно не тільки визначити календарну величину часу, а й встановити, яка тривалість фактів і дій в даній ситуації буде володіти саме тієї значимістю, яка закладається в поняття "розумний строк" або "достатній термін".
Оціночно-правові поняття "розумний строк", "достатній термін" використовуються КС РФ при тлумаченні актів законодавства про податки і збори і виявленні їх конституційного сенсу. Наприклад, в Постанові від 19 червня 2003 р. N 11-П "*" КС РФ вказує, що вимога законно встановленого податку та збору наказує законодавцю визначати розумний термін, після закінчення якого виникає обов'язок кожного сплачувати податки і збори, з тим щоб не порушувався конституційно-правовий режим стабільних умов господарювання, виведений, зокрема, із ст. ст. 8 (ч. 1) і 34 (ч. 1) Конституції РФ.
---
"*" Див: Постанова Конституційного Суду РФ від 19 червня 2003 р. N 11-П / / Російська газета. 2003. 2 липня.
Категорія "розумний строк" використовується КС РФ і в ряді визначень з питань порядку набуття чинності актів законодавства про податки і збори "*". З використанням цієї правової категорії КС РФ у зазначених Визначеннях формулює принцип розумного строку введення в дію податкових обтяжень.
---
"*" Див: Визначення Конституційного Суду РФ від 6 лютого 2004 р. N 48-О, від 8 квітня 2003 р. N 159-О, від 10 листопада 2002 р. N 321-О, від 10 листопада 2002 р. N 322-О.
Послідовність означає порядок існування правових процесів, станів, явищ. Вона визначає структуру тимчасових правових відносин, їх односпрямованість, переривчастість, безперервність.
Послідовність як властивість часу використовується при визначенні порядку набуття чинності актів законодавства про податки і збори. Так, з п. 1 ст. 5 НК РФ слід, що акт законодавства про податки і збори набирає чинності при дотриманні ряду послідовних умов: офіційне опублікування акта, витікання місячного терміну з моменту його офіційного опублікування, наступ чергового податкового періоду.
Одночасність - збіг моментів здійснення яких-небудь юридично значимих дій, подій, протікання тих чи інших юридичних процесів.
Категорія "одночасність" досить часто використовується законодавцем при визначенні моменту втрати чинності актами законодавства про податки і збори.
Наприклад, ст. 2 Федерального закону від 5 серпня 2000 р. N 118-ФЗ встановлюється, що з дня введення в дію частини другої НК РФ визнаються такими, що втратили силу Закон РФ від 6 грудня 1991 р. N 1992-1 "Про податок на додану вартість", Федеральний закон "Про акцизи" (у редакції ФЗ РФ від 7 березня 1996 р. N 23-ФЗ) та ін У наведеному прикладі момент втрати чинності актами законодавства про податки і збори визначається як день введення в дію частини другої НК РФ, тобто настає одночасно з введенням її в дію.
Категорія "одночасність" застосована Конституційним Судом РФ в Визначенні від 7 лютого 2002 р. N 37-О. КС РФ вказав, що введення ст. 143 НК РФ ПДВ для індивідуальних підприємців з 1 січня 2001 р. "не означає, що одночасно на них перестає поширюватися діяв на момент їх державної реєстрації порядок оподаткування, яким індивідуальним підприємцям надавалися пільгові умови на перші чотири роки діяльності".
Інтенсивність або темп - діяльність, виконувана за одиницю часу, швидкість її розвитку при досягненні якого правового результату.
Такими тимчасовими категоріями, як "інтенсивність" та "темп", характеризується процес законотворчості. Так, інтенсивна зміна (внесення поправок) законодавцем великої кількості актів законодавства про податки і збори і відповідно вступ цих поправок в силу можуть порушувати права платників податків.
Як вказує А.Ф. Евтихиев, державі завжди доводиться примиряти два протилежні начала: потреба в стійкості актів і необхідність у їх скасуванні "*". Ці два начала і визначають інтенсивність законотворчої діяльності держави.
---
"*" Див: Евтихиев А.Ф. Законна сила актів адміністрації. Люблін, 1911. С. 64.
Безперервність - нерозривний зв'язок правових процесів. Безперервність характеризує дію закону, оскільки зазвичай набув чинності закон діє безперервно до моменту припинення дій.
У юридичній літературі зміст категорії часу розглядається в різних аспектах:
- своєчасного прийняття нормативно-правових актів, набрання ними чинності, тривалості дії, узгодженості та скасування;
- чіткого регулювання правових відносин за допомогою граничних точок відліку (початку і закінчення), а також тривалості терміну, дотримання певної послідовності;
- обов'язковості виконання термінів всіма суб'єктами права.
Звідси виникає визначення правового часу як особливої функціональної категорії юридичної науки, що виражає виникнення, тривалість і завершення правових приписів і відносин, послідовність зміни їхніх станів і обов'язковість їх дотримання всіма суб'єктами права.
У теорії права найбільш детально розроблена проблема дії нормативних актів у часі.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 1.1. Правове час "
  1. § 2. Сімейне право і сімейне законодавство
    правові норми розосереджені серед безлічі нормативних правових актів різної юридичної сили. Відповідно до підп. "К" п. 1 ст. 72 Конституції РФ сімейне законодавство перебуває у спільному віданні Російської Федерації і суб'єктів Федерації. У зв'язку з тим що Конституція РФ відносить до спільного ведення Російської Федерації і суб'єктів Федерації сімейне законодавство, необхідно
  2. § 3. Джерела муніципального права.
    Правового простору місцевого самоврядування: населення муніципального освіти самостійно вирішує питання місцевого значення; економічною основою місцевого самоврядування є муніципальна власність, право і тягар володіння, користування і розпорядження якої належить населенню муніципального освіти; система місцевого самоврядування включає інститути
  3. § 4. Організація місцевої влади в радянський період. Місцеве самоврядування в пострадянський період
    правового статусу місцевих органів влади була піднята в період підготовки та обговорення проекту Конституції СРСР 1977 р. Підсумком стало закріплення в Конституції положення про наявність в Радянському Союзі системи місцевих органів державної влади, в принциповому плані не відрізняється від раніше діючого конституційного положення. --- Див: Видрін І.В.,
  4. § 1. Місцеве самоврядування в системі народовладдя.
    Правову державу. Успішна реалізація названих завдань залежатиме від сукупності різних факторів і в першу чергу від участі в цих процесах громадян Російської Федерації. Одним з головних умов стабільного розвитку громадянського суспільства і правової держави в Росії є активна участь громадян у суспільно-політичних процесах, в тому числі і на муніципальному рівні.
  5. § 2. Основні тенденції розвитку місцевого самоврядування в Росії.
      правового регулювання місцевого самоврядування на федеральному рівні. З метою вирішення наявних проблем Президентом Російської Федерації в 2002 р. була створена Комісія з підготовки пропозицій про розмежування предметів ведення і повноважень між федеральними органами державної влади, органами державної влади суб'єктів Федерації і органами місцевого самоврядування. Комісією
  6. § 1. Організація місцевого самоврядування в містах федерального значення.
      правовими актами міста Москви. Крім цього до складу Москви можуть входити території, що примикають до кордонів міста, і території, що знаходяться на території іншого суб'єкта Російської Федерації - Московської області. Наприклад, територія в межах Московської кільцевої автомобільної дороги (МКАД), і території, що примикають до зовнішніх кордонів смуги відведення МКАД відносяться до окремих районам
  7. § 2. Організація місцевого самоврядування в закритих адміністративно-територіальних утвореннях.
      правові акти органів місцевого самоврядування щодо ЗАТЕ можуть діяти обмежено, оскільки рішення деяких питань, пов'язаних із забезпеченням охорони державної таємниці в ЗАТО, покладено на відповідні федеральні органи виконавчої влади. У ЗАТЕ може бути встановлений особливий режим використання земель. Рішення про участь у приватизації майна фізичних і
  8. § 4. Організація місцевого самоврядування на прикордонних територіях.
      правових, дипломатичних, економічних, оборонних, прикордонних, розвідувальних, контррозвідувальних, оперативно-розшукових, митних, природоохоронних, санітарно-епідеміологічних, екологічних та інших заходів. У зв'язку з цим на органи місцевого самоврядування прикордонних територій покладаються додаткові повноваження, що відбивається в цілому на організацію та забезпечення діяльності
  9. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
      правовий статус місцевого самоврядування визначено в главі 8 Конституції Російської Федерації і Федеральному законі "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації". Цей Федеральний закон відповідно до його преамбули визначає державні гарантії місцевого самоврядування в Російській Федерації. Слід зазначити, що на відміну від раніше чинної редакції в
  10. § 9. Публічні слухання.
      правових актів з питань місцевого значення за участю жителів муніципальної освіти представницьким органом муніципального освіти, головою муніципального освіти можуть проводитися публічні слухання. Публічні слухання проводяться з ініціативи населення, представницького органу муніципального утворення або глави муніципального освіти. Публічні слухання, що проводяться за
© 2014-2022  yport.inf.ua