Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 10.6. Порушення правил щодо карантину тварин або інших ветеринарно-санітарних правил


Порушення правил карантину тварин або інших ветеринарно-санітарних правил -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 10.6. Порушення правил карантину тварин або інших ветеринарно-санітарних правил "
  1. Стаття 249. Порушення ветеринарних правил і правил, встановлених для боротьби з хворобами та шкідниками рослин Коментар до статті 249
    порушення ветеринарних правил і порушення правил, встановлених для боротьби з хворобами та шкідниками рослин. Суспільна небезпека порушень ветеринарних правил (ч. 1 ст. 249 КК РФ) полягає в тому, що вони здатні завдати значної шкоди тваринному світу, сільському господарству. Ряд небезпечних хвороб тварин може передаватися людям: сибірська виразка, туберкульоз, бруцельоз, сап, сказ,
  2. § 7. Розмежування компетенції Російської федерації і суб'єктів у її складі в сфері законодавства про адміністративну відповідальність
    порушеннях, віднесених до відання Союзу РСР, РРФСР, АРСР та місцевих державних органів (ст. 3-6 КпАП). Незважаючи на явний анахронізм приписів КпАП, вони не скасовані, навіть незважаючи на припинення діяльності держав, державних та інших утворень, згаданих у Кодексі: останні зміни в ст. 3 КпАП «Компетенція Союзу РСР у галузі законодавства про адміністративні
  3. 9. Зобов'язання, що випливають з договору перевезення конкретного вантажу
    стаття, згідно з якою залізниця несе відповідальність за збереження вантажу з моменту прийняття його до перевезення і до видачі вантажоодержувачу або до передачі згідно з правилами іншому підприємству, організації, установі, якщо не доведе, що втрата, недостача, псування або пошкодження вантажу сталися внаслідок обставин, які залізниця не могла запобігти та усунення яких
  4. § 6. Права і обов'язки власників земельних ділянок
    порушення і тягне застосування заходів юридичної відповідальності. Обов'язок землекористувача не завдавати своєю діяльністю шкоди навколишньому природному середовищу міститься в ст. 36 Конституції РФ. Основні вимоги, пропоновані в рамках даної обов'язки до землекористувачу, містяться переважно в екологічному законодавстві; 2) зберігати межові, геодезичні та інші спеціальні
  5. 29.4. Органи державного контролю та інспекції в агропромисловому комплексі
    порушення фінансової дисципліни, нанесених збитків, безгосподарності та марнотратства, перекручення звітності на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери управління міністерства. Мінагрополітики України має в своїй структурі Головну державну інспекцію якості та сертифікації сільськогосподарської продукції. Її правове становище визначено в Положенні про
  6. 29.5. Адміністративна відповідальність за правопорушення в агропромисловому комплексі
    порушення, що не тягнуть застосування кримінальної відповідальності. Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає ті чи інші види адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у різноманітних сферах діяльності, в тому числі і в сільському господарстві. Глава 9 КпАП присвячена адміністративним правопорушенням у сільському господарстві, порушень
  7. 11.1. Загальні положення
    порушенням. Водночас Конституція РФ (ст. 58) встановлює й обов'язок кожного зберігати природу і навколишнє природне середовище, дбайливо ставитися до природних багатств. Конституційні основи екологічного права отримують подальший розвиток і закріплення у федеральних законах, в тому числі в Законі РРФСР «Про охорону навколишнього природного середовища» *, Федеральному законі «Про екологічну
  8. Коментар до статті 10.6
    порушень ветеринарних умов їх поставок. 3. Дотримання ветеринарно-санітарних правил передбачає ліцензування ветеринарної діяльності (див. п. 1 ст. 17 Федерального закону від 8 серпня 2001 р. N 128-ФЗ "Про ліцензування окремих видів діяльності"). Згідно п. 2 ст. 17 Федерального закону "Про ліцензування окремих видів діяльності" перелік робіт та послуг з ветеринарної
  9. Коментар до статті 18.14
    порушення порядку їх виконання "транспортний засіб, що належить іноземному перевізнику, у разі виявлення в пункті пропуску через Державний кордон РФ транспортних засобів порушення даним засобом правил міжнародних договорів Російської Федерації в галузі міжнародного автомобільного сполучення, вимог вищевказаного Закону та законодавства РФ у сфері
  10. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    статтями 5.10, 5.11, 5.12, 5.14, 5.15, 5.16, 5.35 - 5.43, 5.47, 5.49, 6.3, 6.6 - 6.14, 7.1, частинами 2 і 3 статті 7.2 , статтями 7.3 - 7.9, 7.11 - 7.15, 7.17 - 7.20, 7.27, 8.2, 8.3, 8.5, 8.6, частинами 1 і 3 - 5 статті 8.13, частиною 2 статті 8.17, статтями 8.21, 8.28 - 8.32, частинами 1 і 2 статті 8.37, статтею 9.4, частиною 1 статті 9.5, статтями 9.7, 9.10, 10.2, 10.3, частиною 2 статті 11.1, частинами 1, 3