Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоСімейне право → 
« Попередня Наступна »
Нечаєва А.М.. Коментар до Сімейного кодексу Російської Федерації, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 121. Захист прав та інтересів дітей, які залишилися без піклування батьків


1. Втрата батьків тягне за собою втрату їх турботи про свою дитину. Інакше кажучи, втрату батьківського піклування про неповнолітніх дітей, які за своїм віком в такій турботі потребують. Іноді сиротою вважають дитину, що втратив одного з батьків. Але в правовому сенсі до залишилися без піклування батьків відносяться, по-перше, ті діти, чиї батьки померли (коли вмирає самотня жінка-мати, її дитина теж стає сиротою), по-друге, діти, про яких живі батьки не можуть або не хочуть піклуватися. До таких батькам відносяться: позбавлені батьківських прав; обмежені в батьківських правах; визнані судом повністю недієздатними; визнані судом безвісно відсутніми; страждають важким психічним захворюванням; знаходяться в місцях позбавлення волі. Тут мають місце об'єктивні причини відсутності батьківського піклування.
Інший, більш поширеною причиною так званого соціального сирітства є, як правило, небажання батьків піклуватися про своїх неповнолітніх дітей, так як: їх місце знаходження невідоме; вони відносяться до осіб, які не мають постійного місця проживання; страждають хронічним алкоголізмом або наркоманією; маючи іншу сім'ю, ніяк не проявляють турботи про дітей від попереднього шлюбу; всіляко ухиляються від виконання батьківського обов'язку щодо утримання, виховання своїх дітей.
СК не містить вичерпного переліку причин соціального сирітства. Тому він може бути доповнений. Але якщо один з батьків з якихось причин про своїх дітей не дбає, і вся тяжкість їх утримання, виховання лягає на іншого батька, така дитина не належить до числа залишились без батьківського піклування. Він не сирота.
На практиці зазвичай має місце комбінація різних причин сирітства: мати померла - батько в місцях позбавлення волі; місце знаходження батька невідомо - мати страждає важким душевним захворюванням і т.п.
Відсутність батьків зобов'язує державу їх замінити за допомогою органів опіки та піклування (див. коментар до п. 2 ст. 121 СК).
Щоб виявити дітей, які потребують державного захисту, їх слід, перш за все, виявити. Пункт 3 ст. 56 СК зобов'язує посадових осіб організацій та інших громадян, яким стане відомо про загрозу життю або здоров'ю дитини, про порушення його прав і законних інтересів повідомляти про це в орган опіки та піклування за місцем фактичного знаходження дитини.
Громадянство, місце реєстрації дитини значення не мають. Вся інформація про таку дитину надходить до органів опіки та піклування, на території яких виявлено дитина, що потребує державної допомоги. Такий один з джерел інформації про тяжке становище неповнолітнього. Вона може надходити з школи, житлових органів, органів соціального забезпечення, медичних установ, з суду, від органів МВС Росії, прокуратури. По суті справи, про такого обов'язку йдеться, наприклад, у ч. 1 ст. 2 Федерального закону "Про поліцію", п. 2 ст. 19 Консульського статуту Російської Федерації від 05.07.2010 N 154-ФЗ * (98). Самі органи опіки та піклування, як правило, виявленням таких дітей не займаються. Вони лише організують його.
Після отримання відомостей про дитину, яка потребує допомоги, органи опіки піклування:
- перевіряють достовірність отриманої інформації (див. коментар до абз. 1 п. 1 ст. 122 СК);
- беруть на облік дітей, що залишились без батьківського піклування;
- обирають форму їх пристрої (див. коментар до ст. 123 СК);
- здійснюють наступний контроль за умовами їх утримання, виховання та освіти. Такий контроль ведеться за підопічними дітьми відповідно до п. 3 ст. 34 ГК, а також за дитиною, переданим на усиновлення, за вихованцями прийомних сімей.
СК звертає увагу на те, що діяльність інших, крім органів опіки та піклування, юридичних і фізичних осіб по виявленню і влаштуванню дітей, які залишилися без піклування батьків, не допускається. Даному положенню СК суперечить ч. 4 ст. 6 Закону про опіку та піклування, де сказано, що повноваження органів опіки та піклування щодо виявлення осіб, які потребують встановлення над ними опіки чи піклування, а також з підбору та підготовки громадян, які висловили бажання стати опікунами чи піклувальниками або прийняти дітей, які залишилися без піклування батьків, в сім'ю на виховання в інших встановлених сімейним законодавством формах, можуть здійснювати освітні організації, медичні організації, організації, які надають соціальні послуги, або інші організації, в тому числі для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків. Тим самим не просто порушується п. 3 ст. 121 СК, а ліквідується існуюча централізована система захисту прав дітей, що залишились без батьківського піклування, шляхом їх влаштування і створюються умови для хабарництва в настільки складній і відповідальній сфері, якою є охорона дитинства. Щоб пом'якшити це протиріччя, були введені Правила здійснення окремих повноважень органів опіки та піклування щодо неповнолітніх громадян освітніми організаціями, медичними організаціями, організаціями, що надають соціальні послуги, або іншими організаціями, в тому числі організаціями для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків , затверджені постановою Уряду РФ від 18.05.2009 N 423 * (99).
2. Органами опіки та піклування є органи виконавчої влади суб'єктів РФ. Питання організації і діяльності по здійсненню опіки та піклування над дітьми, що залишилися без піклування батьків, відтепер входять до компетенції суб'єктів РФ, яким належить визначити, на чию сферу (органів освіти, соціального забезпечення або спеціально створених при органах виконавчої влади відділів з проблем сім'ї) входить безпосередній захист прав дітей, які залишилися без сім'ї, батьків, які опинилися в небезпечній ситуації. При цьому враховуються вимоги цивільного та сімейного законодавства.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 121. Захист прав та інтересів дітей, які залишилися без піклування батьків "
  1. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  2. § 1. Поняття і види сімейних правовідносин
    статтях Сімейного кодексу і, безсумнівно, використовується в них в різних значеннях, розкривається він лише одного разу в ст. 2 СК, присвяченій предмету сімейного права. До відносин, регульованим сімейним законодавством, зазначена стаття відносить, серед інших, особисті немайнові та майнові відносини між членами сім'ї: подружжям, батьками і дітьми (усиновителями і усиновленими), а у випадках
  3. § 1. Загальні положення
    121 СК, що забороняє діяльність інших юридичних та фізичних осіб з виявлення та влаштування дітей, які залишилися без піклування батьків. Дане правило покликане гарантувати застосування належних способів захисту інтересів неповнолітніх дітей, запобігти порушенню їхніх інтересів і використання покинутих дітей в корисливих і злочинних цілях. Інші організації, в тому числі громадські,
  4. § 2. Усиновлення (удочеріння) дітей
    стаття 126.1, яка встановила неприпустимість посередницької діяльності з усиновлення дітей, тобто будь-якої діяльності фізичних та юридичних осіб, не уповноважених на те законом (у тому числі органів соціального захисту, дитячих установ та ін), з метою підбору і передачі дітей на усиновлення від імені і в інтересах осіб, які бажають усиновити дітей. Незаконні дії щодо усиновлення, вчинені з
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  6. Тема 7.2. Сімейні правовідносини
    захист. Зареєструвати шлюб можна в будь-якому органі загсу за вибором самих осіб, що вступають у шлюб. У законі передбачено обов'язковий місячний термін між моментом подачі заяви про бажання вступити в шлюб і реєстрацією шлюбу. Цей термін встановлений для того, щоб наречений і наречена могли ще раз добре продумати своє рішення. За наявності поважних причин завідувач органами загсу, де
  7. § 5. Правовідносини, що стосуються міжнародного усиновлення, опіки та піклування
    стаття 165 СК РФ, частина 1 якої відправляє нас до національного законодавства, в якому встановлюються порядок, умови здійснення цієї процедури, визначається коло осіб, які мають право бути усиновлювачами , позначається орган - суд, який займається розглядом даної категорії справ, встановлюються обов'язок дотримання таємниці усиновлення, умови та порядок скасування усиновлення. Торкаючись
  8. § 12. Адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління
    статтях аналізованої групи КпАП, якщо вони вчинені з корисливої ??або іншої особистої зацікавленості, можуть кваліфікуватися як злочини за ст. 285 КК (зловживання посадовими повноваженнями). На відміну від всіх інших статей гл. 14 КпАП домінуюче початок диспозицій ст. 193, 193, 1932 укладено в регламентації недержавних та приватноправових інтересів. Стаття 193 КпАП
  9. Стаття 7. Здійснення сімейних прав і виконання сімейних обов'язків
    захист, яка є обов'язком держави. У п. 1 коментованої статті йдеться про можливість громадян розпоряджатися своїми правами. У числі цих прав і ті, що іменуються правом на захист. Подібного роду право не є обов'язок - їм член сім'ї може скористатися чи ні. Ніхто не може змусити його захищати своє право, передбачене СК. Ось чому п. 3 ст. 80 СК (яким
  10. Стаття 8. Захист сімейних прав
    стаття СК не визначає способів його захисту. Але вони називаються в гол. 12 СК, присвяченій правам та обов'язкам батьків . Проте стосовно праву дитини, коли захищається його право одним з батьків, інший все-таки виступає в ролі його законного представника і може звертатися до суду за захистом інтересів неповнолітнього. Якщо виникають перешкоди в спілкуванні з близькими родичами,