Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 1.3.1. Предмети ведення суб'єктів Російської Федерації в області законодавства про адміністративні правопорушення


(введена Федеральним законом від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1. До відання суб'єктів Російської Федерації в області законодавства про адміністративні правопорушення належить:
1) встановлення законами суб'єктів Російської Федерації про адміністративні правопорушення адміністративної відповідальності за порушення законів та інших нормативних правових актів суб'єктів Російської Федерації, нормативних правових актів органів місцевого самоврядування;
2) організація виробництва по справах про адміністративні правопорушення, передбачені законами суб'єктів Російської Федерації;
3) визначення підвідомчості справ про адміністративні правопорушення, передбачені законами суб'єктів Російської Федерації, відповідно до частини 2 статті 22.1 цього Кодексу;
4) створення комісій у справах неповнолітніх і захисту їх прав;
5) створення адміністративних комісій, інших колегіальних органів з метою притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої законами суб'єктів Російської Федерації;
6) визначення переліку посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені законами суб'єктів Російської Федерації;
7) регулювання законами суб'єктів Російської Федерації інших питань відповідно до цього Кодексу.
2. Законами суб'єктів Російської Федерації органи місцевого самоврядування можуть наділятися окремими повноваженнями суб'єкта Російської Федерації з вирішення питань, зазначених у пунктах 4 - 6 частини 1 цієї статті, з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів. У разі наділення органу місцевого самоврядування зазначеними повноваженнями його посадові особи мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені законами суб'єкта Російської Федерації.
3. У випадках, передбачених законами суб'єктів Російської Федерації, посадові особи органів місцевого самоврядування мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом або законами суб'єктів Російської Федерації, при здійсненні органами місцевого самоврядування повноважень з контролю (нагляду), делегованих Російською Федерацією чи суб'єктами Російської Федерації, а також при здійсненні муніципального контролю.
4. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в межах компетенції, встановленої главою 23 цього Кодексу, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом.
5. Посадові особи органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в межах компетенції відповідного органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, у випадках, зазначених у статті 28.3 цього Кодексу.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 1.3.1. Предмети ведення суб'єктів Російської Федерації в області законодавства про адміністративні правопорушення "
  1. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    предметів виробництва, але також житловий будинок, господарські будівлі, тобто майно споживчого характеру. У зв'язку з встановленням спеціального правового режиму для спільного майна членів господарства слід підкреслити, що якщо у складі господарства є подружжя, то щодо майна господарства вони будуть учасниками права спільної часткової власності, якщо не домовляться про інше (загальною
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  3. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  4. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    предмет їх відповідності Конституції Російської Федерації і федеральним законам і здійснює державний облік нормативних правових актів суб'єктів Російської Федерації. Крім того, Конституційний Суд Російської Федерації має право розглядати справи про відповідність законів суб'єктів Російської Федерації Конституції Російської Федерації і скасовувати ті їх положення, які їй суперечать.
  5. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    предмета та методології загальної теорії права. Л., 1989. С. 35. Соловйов С.Г. Муніципальної-владні інститути в місцевому самоврядуванні Російської Федерації. С. 104. Строгович М.С. Філософія і правознавство / / Радянська держава і право. 1965. N 5. С. 80. Соловйов С. Г. Муніципальної-владні інститути в місцевому самоврядуванні Російської Федерації. С. 104. Там же. В структуру місцевого
  6. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  7. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  8. § 5. Початкові підстави набуття права власності
    стаття потребує зміни за моделлю п. 4 ст. 218 ЦК. Доцільно закріпити в ст. 219 ГК норму про те, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту придбання ним ознак, зазначених у п. 1 ст. 130 ЦК. Це правило в найбільшій мірі відповідає інтересам власника і в той же час, як і у випадку з п. 4 ст. 218 ГК, потребують від нього зареєструвати право власності
  9. § 2. Суб'єкти права публічної власності
    предметом спільного ведення розуміється сфера суспільних відносин, регулювання яких віднесено Конституцією РФ і до компетенції Російської Федерації, і до компетенції суб'єкта Федерації. Стаття 72 Конституції РФ відносить до спільного ведення питання володіння, користування і розпорядження землею, надрами, водними та іншими природними ресурсами, а також питання розмежування державної
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода