Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина четверта, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 1321. Дія виключного права на виконання на території Російської Федерації


Виключне право на виконання діє на території Російської Федерації у випадках, коли:
виконавець є громадянином Російської Федерації;
виконання вперше мало місце на території Російської Федерації;
виконання зафіксовано у фонограмі, що охороняється відповідно до положень статті 1328 цього Кодексу;
виконання, Не зафіксовано у фонограмі, включено в повідомлення в ефір або по кабелю, що охороняється відповідно до положень статті 1332 цього Кодексу;
в інших випадках, передбачених міжнародними договорами Російської Федерації.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 1321. Дія виключного права на виконання на території Російської Федерації "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. 4.3. Право на фонограму
    1321 і 1328 ГК РФ. Виплата винагороди здійснюється на підставі договорів про виплату винагороди, що укладаються з акредитованими організаціями. У договорі повинні бути визначені терміни виплати винагороди, а також його розмір. При розрахунку розміру винагороди в тому числі враховуються такі фактори: - мінімальні ставки авторської винагороди за публічне виконання
  3. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    чинного законодавства (право на податкове планування). На законодавчому рівні, а може бути, і на конституційному необхідно закріпити право юридичних і фізичних осіб вести справи таким чином, щоб максимально зменшити розмір своїх податкових виплат. Визнання права платника податків на податкове планування поставить проблему розмежування законних і незаконних способів
  4. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  5. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  6. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    дія, що має в основі правову обумовленість (легітимність). По-друге, в системі місцевого самоврядування діють і органи державної влади, які також є суб'єктами місцевого самоврядування. Для органів влади характерні наявність повноважень владного характеру , обов'язковість прийнятих рішень на відповідній території. Влада державна і влада муніципальна
  7. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості. Суб'єктом, представленим органами місцевого самоврядування, є населення кожного окремого муніципального освіти, в той час як суб'єктом, представленим органами державної влади, є або весь народ Російської Федерації, або населення
  8. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  9. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  10. § 5. Початкові підстави набуття права власності
    стаття потребує зміни за моделлю п. 4 ст. 218 ЦК . Доцільно закріпити в ст. 219 ГК норму про те, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту придбання ним ознак, зазначених у п. 1 ст. 130 ЦК. Це правило в найбільшій мірі відповідає інтересам власника і в той же час, як і у випадку з п. 4 ст. 218 ГК, потребують від нього зареєструвати право власності