Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 13.6. Використання несертифікованих засобів зв'язку або надання несертифікованих послуг зв'язку


Використання на мережах зв'язку несертифікованих засобів зв'язку або надання несертифікованих послуг зв'язку, якщо законом передбачена їх обов'язкова сертифікація, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів з конфіскацією несертифікованих засобів зв'язку або без такої; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів з конфіскацією несертифікованих засобів зв'язку або без такої; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до сорока тисяч рублів з конфіскацією несертифікованих засобів зв'язку або без такої.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 13.6. Використання несертифікованих засобів зв'язку або надання несертифікованих послуг зв'язку"
  1. Стаття 13.6. Використання несертифікованих засобів зв'язку або надання несертифікованих послуг зв'язку
    Використання на мережах зв'язку несертифікованих засобів зв'язку або надання несертифікованих послуг зв'язку, якщо законом передбачена їх обов'язкова сертифікація, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією несертифікованих засобів зв'язку або без такої; на посадових осіб - від тридцяти
  2. § 7. Адміністративні правопорушення в галузі зв'язку та інформатизації
    Склади адміністративних проступків у галузі зв'язку та інформатизації об'єднані єдиною термінологічної логікою побудови, тому, перш ніж перейти до аналізу окремих правопорушень у цій сфері, необхідно розглянути загальні правові категорії, що вживаються до КпАП та інших нормативних актах. Зв'язок являє собою невід'ємну частину виробничої і соціальної інфраструктури
  3. 5.3. Захист прав і свобод людини і громадянина в інформаційній сфері в умовах інформатизації
    Реалізація гарантій конституційних прав і свобод людини і громадянина, що стосуються діяльності в інформаційній сфері, є найважливішим завданням держави в умовах інформатизації. У ст. 22 і 23 Конституції РФ містяться норми, що проголошують основні права особистості, що стосуються приватного життя. У них закріплено право на недоторканність приватного життя, особисту і сімейну таємницю.
  4. 3. Правовий режим електрошокової зброї
    У найвідомішому романі про подорож підводного корабля «Наутілус» великий фантаст Жюль Верн докладно описує грізне і незвичайне електричне зброю: «... звичайне рушницю, сталевий приклад якої, порожній усередині, був дещо більше, ніж у вогнепальної зброї. Приклад служив резервуаром для стисненого повітря, вривається в дуло, як тільки спущений курок відкривав клапан резервуара. В
  5. Коментар до статті 13.12
    1. Про ліцензування окремих видів діяльності в галузі захисту інформації див. п. 4 коментарю до ст. 13.11. Згідно п. 1 ст. 21 Федерального закону "Про інформацію, інформатизації і захисту інформації" захисту підлягає будь-яка документована інформація, неправомірне поводження з якою може завдати шкоди її власнику, власнику, користувачеві й іншій особі. Режим захисту інформації
  6. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської
  7. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Поряд з розглянутими вище формами безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі населення у здійсненні місцевого самоврядування громадяни вправі брати участь у здійсненні місцевого самоврядування в інших формах, що не суперечать Конституції Російської Федерації, федеральним і регіональним законам. У вітчизняній літературі з місцевому самоврядуванню в числі
  8. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    Принципи виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в
  9. § 1. Підряд
    Договори підряду представлені в загальногромадянський законодавстві такими різновидами, як будівельний і побутової поспіль, підряд на виконання проектних та вишукувальних робіт та підрядні роботи для державних потреб. До всіх цих видів договорів підряду застосовуються норми ст. 702-729 ГК, утворюють як би спільну частину законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва робіт і
  10. § 4. Страхування
    Поняття, порядок і форма укладення договору страхування. Страхування являє собою систему відносин щодо захисту майнових інтересів громадян, підприємств, установ та організацій шляхом формування за рахунок сплачуваних ними внесків страхових фондів, призначених для відшкодування збитків і Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький