Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 15.6. Неподання відомостей, необхідних для здійснення податкового контролю


1. Неподання у встановлений законодавством про податки і збори термін або відмова від подання до податкових органів, митні органи та органи державного позабюджетного фонду оформлених у встановленому порядку документів та (або) інших відомостей, необхідних для здійснення податкового контролю, а також подання таких відомостей в неповному обсязі або в спотвореному вигляді, за винятком випадків, передбачених частиною 2 цієї статті, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від одного до трьох мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці.
2. Неподання посадовою особою органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців, видачу фізичним особам ліцензій на право займатися приватною практикою, реєстрацію осіб за місцем проживання, реєстрацію актів цивільного стану, облік і реєстрацію майна та угод з ним, або нотаріусом або посадовою особою, уповноваженим здійснювати нотаріальні дії, у встановлений термін до податкових органів відомостей, необхідних для здійснення податкового контролю, а також подання таких відомостей в неповному обсязі або в спотвореному вигляді -
(в ред. Федерального закону від 08.12. 2003 N 169-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 15.6. Неподання відомостей, необхідних для здійснення податкового контролю "
  1. 1. Суб'єктний склад договору банківського рахунку
    неподання податкового органу у встановлений термін документів, що містять інші відомості, необхідні для здійснення податкового контролю, передбачена п. 2 ст. 126 НК РФ і тягне стягнення штрафу в розмірі 5000 руб. Таким чином, в даному випадку в діях банку був відсутній склад правопорушення, відповідальність за яке встановлена ??ст. 135.1 НК РФ. У зв'язку з цим Президією
  2. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт, що встановлює
  3. § 9. Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі та фінансів
    статтями, обумовлена ??також § 2 розділу другого Конституції РФ, відповідно до якого всі закони і підзаконні акти, прийняті до набрання чинності діючої Конституції, можуть застосовуватися лише в тому випадку, якщо вони не суперечать конституційним нормам. Так само, як і в багатьох інших випадках, спільність розглянутих адміністративних проступків проявляється в порушенні правил
  4. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й
  5. § 1. Підряд
    відомостей, отриманих сторонами один від одного в ході виконання робіт, обов'язок своїми силами виконувати роботи та право замовника контролювати можливе залучення третіх осіб до виконання робіт, обов'язок усунути недоліки за свій рахунок, якщо вони виникли з вини виконавця. Однак специфічний характер предмету договорів на НДДКР диктує необхідність встановити такі суттєві
  6. § 2. Розрахунки і кредитування
    неподання документів, пов'язаних з обчисленням і Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 325 сплатою податків ». Ці дії можуть бути оскаржені підприємцем в арбітражному суді. Забезпечуючи права власника рахунку, банк зберігає інформацію про фінансові операції своїх клієнтів в таємниці. Банківська таємниця -
  7. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  8. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    відомостей; виконання вимог податкового органу про усунення виявлених порушень законодавства про податки; відкриття спеціального рахунку-недоимщика та ін Серед основних обов'язків платника податків на першому місці стоїть своєчасна і повна сплата законно установлених податків. Податковий тягар підприємців складається, як уже зазначалося, з федеральних, регіональних і місцевих
  9. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    неподання, з іншого боку, якщо глава муніципального освіти зберігає свої депутатські повноваження, існує небезпека, що свій статус глави він використовуватиме лише в цілях вирішення проблем жителів свого округу . Незважаючи на те що, як вже було сказано, на рівні місцевого самоврядування може не застосовуватися принцип поділу влади, глава муніципального освіти не
  10. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а