Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 18.11. Порушення імміграційних правил


(в ред. Федерального закону від 28.12.2004 N 187-ФЗ)
1. Ухилення іммігранта від проходження імміграційного контролю, передбаченого законодавством Російської Федерації, медичного огляду, ідентифікації особи, проживання у місці тимчасового утримання, в центрі тимчасового розміщення іммігрантів або в місці, визначеному територіальним органом федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення функцій з контролю та нагляду у сфері міграції, для тимчасового перебування, а так само порушення правил проживання в зазначених місцях або ухилення від подання відомостей або подання недостовірних відомостей під час визначення статусу іммігранта в Російській Федерації -
(в ред. Федерального закону від 30.12 .2006 N 266-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів з адміністративним видворенням за межі Російської Федерації або без такого.
(В ред. Федеральних законів від 05.11.2006 N 189-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Неподання або несвоєчасне подання на вимогу федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення функцій з контролю та нагляду у сфері міграції, або його територіального органу встановлених законодавством Російської Федерації документів або інформації про іноземних громадян або осіб без громадянства, стосовно яких здійснюється імміграційний контроль, передбачений законодавством Російської Федерації, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на посадових осіб - від сорока тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від чотирьохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів.
(В ред. Федеральних законів від 05.11.2006 N 189-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 18.11. Порушення імміграційних правил "
  1. Стаття 18.11. Порушення імміграційних правил
    порушення правил проживання в зазначених місцях під час визначення статусу іммігранта в Російській Федерації - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці з адміністративним видворенням за межі Російської Федерації або без
  2. § 1. Європейський суд справедливості - основний носій судової влади в Європейському союзі
    порушення правил вільної конкуренції та розгляду відповідних справ у національних судах, володіє і реалізує надані їй широкі можливості здійснення впливу на хід розгляду і вирішення в них подібного роду спірних питань * (1041). Наявність різних точок зору і суджень з питань структури судової системи Європейського союзу зовсім не виключає, а, навпаки, всіляко
  3. 4. Злочини, що посягають на режим Державного кордону Російської Федерації і символи державності
    порушенням зазначених правил. З урахуванням взаємних інтересів Російської Федерації та суміжних держав окремі правила режиму Державного кордону можуть не встановлюватися, а характер встановлюваних правил може бути спрощеним. Державний кордон Російської Федерації є лінія і проходить по цій лінії вертикальна поверхня, що визначають межі державної території
  4. Стаття 4.5. Давність притягнення до адміністративної відповідальності
    статтями 14.9, 14.31, 14.31.1 - 14.33 цього Кодексу, починає обчислюватися з дня набрання чинності рішення комісії антимонопольного органу, яким встановлено факт порушення антимонопольного законодавства Російської Федерації. (Частина шоста введена Федеральним законом від 17.07.2009 N
  5. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    порушення принципу рівного виборчого права внаслідок підроблення бюлетенів). Замислимося, чи не підриває дана законодавча міра і принцип рівних виборів? Напевно, більш виправданим було б активне використання в подібних випадках існуючих охоронних інститутів. 11. Надання кандидатам, виборчим об'єднанням, групам виборців права на безкоштовне, рівний час в
  6. § 1. Підряд
    порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником. Підрядник, який залучив до виконання договору підряду субпідрядника у разі, якщо законом або договором на нього було покладено обов'язок особисто виконати роботу, несе перед замовником відповідальність за збитки, завдані участю субпідрядника у виконанні договору. Підрядник несе також відповідальність за
  7. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  8. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    порушень законодавства РФ, у разі порушення норм і правил анулювати ліцензії на здійснення Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 346 окремих видів діяльності або зупиняти їх дію, притягати до адміністративної відповідальності осіб, які допустили такі порушення законодавства.
  9. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    порушенням ст. 12 Конституції і законодавства Російської Федерації. Колегія зазначила, що згідно з п. п. 2, 3 ст. 53 Статуту Іркутської області відносини органів державної влади області та органів місцевого самоврядування будуються на принципах співпраці та самостійності у вирішенні питань власної компетенції; органи державної влади області за погодженням з органами