Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 19.19. Порушення законодавства про забезпечення єдності вимірювань


(в ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 237-ФЗ)
1. Порушення законодавства про забезпечення єдності вимірювань в частині виконання вимірювань, що належать до сфери державного регулювання забезпечення єдності вимірювань, без застосування атестованих методик (методів) вимірювань, з недотриманням вимог атестованих методик (методів) вимірювань, або недотримання встановленого порядку повідомлення про свою діяльність з випуску з виробництва призначених для застосування у сфері державного регулювання забезпечення єдності вимірювань еталонів одиниць величин, стандартних зразків та (або) засобів вимірювань або з їх ввезення на територію Російської Федерації та продажу, або недотримання порядку проведення випробувань стандартних зразків або засобів вимірювань з метою затвердження типу, порядку повірки засобів вимірювань, або застосування у сфері державного регулювання забезпечення єдності вимірювань стандартних зразків незатвердженого типу, засобів вимірювань незатвердженого типу та (або) не пройшли в установленому порядку перевірку, або недотримання обов'язкових метрологічних і технічних вимог до засобів вимірювань і обов'язкових вимог до умов їх експлуатації , або недотримання порядку затвердження, змісту, звірення і застосування державних первинних еталонів одиниць величин, порядку передачі одиниць величин від державних еталонів, порядку встановлення обов'язкових вимог до еталонів одиниць величин, використовуваним для забезпечення єдності вимірювань у сфері державного регулювання забезпечення єдності вимірювань, порядку оцінки відповідності цим вимогам і порядку їх застосування, або використання у сфері державного регулювання забезпечення єдності вимірювань не допущені до застосування в Російській Федерації одиниць величин -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від п'ятдесяти тисяч до ста тисяч рублів.
2. Встановлення посадовими особами, які здійснюють державний метрологічний нагляд, вимог, які не відповідають законодавству про забезпечення єдності вимірювань в частині випробувань стандартних зразків або засобів вимірювань з метою затвердження типу, повірки засобів вимірювань, атестації методик (методів) вимірювань, -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів.
3. Порушення посадовими особами, які здійснюють функції з надання державних послуг і управління державним майном в галузі забезпечення єдності вимірювань, термінів ухвалення рішення про віднесення технічних засобів до засобів вимірювань, про затвердження типу стандартних зразків та (або) типу засобів вимірювань або порушення посадовими особами, які здійснюють функції з акредитації в галузі забезпечення єдності вимірювань, термінів ухвалення рішення про акредитацію юридичної особи або індивідуального підприємця на виконання робіт та (або) надання послуг в галузі забезпечення єдності вимірювань -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 19.19. Порушення законодавства про забезпечення єдності вимірювань "
  1. § 1. Загальні положення про купівлю-продаж
    порушенням п. 2 ст. 295 ГК і з тієї ж причини), незначна. Приватне або бюджетна установа не має права продавати майно, закріплене за ними власником або придбане ними за рахунок коштів, виділених власником, в іншому випадку досконала угода незначна (див. абз. 1 п. 1 ст. 298 ЦК). Майно, закріплене власником за приватним чи бюджетною установою або придбане таким
  2. 3. Зміст договору перевезення пасажира
    стаття виходить із загального правила про те, що відповідальність перевізника виникає за шкоду, яка була заподіяна під час перевезення ". --- --- Коментар до Кодексу торговельного мореплавання Російської Федерації. С. 327. За способом правового регулювання всі обов'язки перевізника за договором перевезення пасажира можуть бути диференційовані на дві групи: по- перший,
  3. 3. Загальна характеристика структури Особливої ??частини Кримінального кодексу РФ
    статтях гол. 30 КК. Наприклад, максимальна санкція за кваліфікований склад одержання підкупу приватним керуючим за ч. 4 ст. 204 КК - до п'яти років позбавлення волі, в ч. 4 ст. 290 КК - безальтернативна санкція від семи до дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої. Суперечить принципам рівності і справедливості також та обставина, що ні в одній з чотирьох
  4. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    статтях Кримінального кодексу. Об'єкт злочину - сукупність суспільних відносин, що регламентують основи ( корінні інтереси) забезпечення безпечних умов існування суспільства. З об'єктивної сторони тероризм, передбачений ст. 205 КК, відбувається тільки у вигляді дій, виражених у двох альтернативних формах: а) у скоєнні вибуху, підпалу або інших дій, що створюють небезпеку
  5. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  6. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    порушення принципу рівного виборчого права внаслідок підроблення бюлетенів). Замислимося, чи не підриває дана законодавча міра і принцип рівних виборів? Напевно, більш виправданим було б активне використання в подібних випадках існуючих охоронних інститутів. 11. Надання кандидатам, виборчим об'єднанням, групам виборців права на безкоштовне, рівне час у
  7. § 2. Стандартизація
    порушень обов'язкових вимог держстандартів; видавати приписи про заборону або призупинення-Комерційне право. Ч. II. Під ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 73 новке реалізації та використання продукції; приймати постанови про застосування до суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення обов'язкових вимог держстандартів.
  8. § 3. Забезпечення єдності змін
    порушень метрологічних правил і норм вони мають право забороняти застосування і випуск засобів вимірювань незатверджений типів або не відповідають затвердженому типу, а також неповірених; гасити повірочного тавра або Анну- Комерційне право. Ч. II. Під ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 75 лировать свідоцтво про повірку у випадках,
  9. § 1. Поняття і джерела правового регулювання бухгалтерського обліку
    порушення вимог даної норми (наприклад, незастосування відповідного правового акта), юридичне значення подібної норми виявляється істотно ослабленим. Нині до органів влади, регулює бухгалтерський облік, відносяться: - Федеральна комісія з ринку цінних паперів; - орган з нагляду за страховою діяльністю (зараз його функції здійснює Міністерство фінансів
  10. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".